Indywidualne porady prawne
Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-01 • Aktualizacja: 2021-12-19
Mąż ma nad sobą komornika. Czy ja jako żona, kupując w tym momencie samochód i rejestrując go na siebie będę żyła w obawie, że zajmie go komornik?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Z treści Pani pytania wynika, że wobec Pani męża jest prowadzona egzekucja. Zastanawia się Pani, czy jeżeli zakupi Pani samochód, będzie on podlegał egzekucji.
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.).
Z uwagi na powyższe, teoretycznie jeżeli kupiłaby Pani samochód za wspólne środki i wierzyciel by to wykazał, samochód (w połowie) mógłby podlegać zajęciu. Dobrze byłoby, gdyby ktoś Pani pożyczył pieniądze na zakup auta (pożyczka byłaby zgłoszona do urzędu skarbowego i uiszczony od tego podatek w wysokości 2%), względnie dokonał darowizny na rzecz Pani i żeby nabyła Pani samochód na siebie. Wówczas samochód byłby wolny od zajęcia komorniczego. W innym przypadku istnieje ryzyko zajęcia pojazdu przez komornika.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika