Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie od wezwania do zapłaty abonamentu RTV

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-11-23

Czy faktycznie wystarczy wysłać do Poczty Polskiej jako odwołanie od wezwania do zapłaty abonamentu RTV pismo z następującej treści: „W związku z otrzymanym pismem z UP nr (tu numer pisma) z dnia (data), na podstawie art. 73 K.p.a. wnoszę o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mojej osoby roszczenia zawarte w w/w piśmie. Uwierzytelnione kopie proszę wysłać na mój adres pocztowy”? Czy lepiej zapłacić zaległe płatności?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Ja sugerowałabym zapłacić. Wyjaśnię może, że jeżeli Pani nie zapłaci, najprawdopodobniej dojdzie do tego naczelnik urzędu skarbowego i będzie prowadził egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Pocztę Polską, chyba że Pani dysponuje dowodem wyrejestrowania odbiornika, a poczta z jakichkolwiek powodów nie dysponuje dowodem jego zarejestrowania.

Z ustawy o opłatach abonamentowych, konkretniej z art. 2 ust  1 i 2 ustawy, wynika bowiem, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Pani miała go zarejestrowanego.

Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2007 roku, sygn. akt III SA/Wa 2437/06 – w nieco innym kontekście, ale odzwierciedlającym ideę tych opłat – opłaty abonamentowe ponoszone przez posiadaczy odbiorników telewizyjnych w całej Polsce wiążą się ściśle z posiadaniem odbiorników telewizyjnych, a nie z korzystaniem z usług konkretnej telewizji. Są świadczeniem przymusowym i bezzwrotnym o charakterze publicznoprawnym, z góry nakierowanym na realizację określonych przez ustawodawcę celów. Stanowią pozabudżetowy dochód celowy o charakterze publicznoprawnym. Pogląd, że ww. opłaty nie stanowią wynagrodzenia za świadczone usługi, jest dopuszczalny.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niezależnie zatem od tego, czy Pani z odbiornika w ogóle korzysta, czy nie, jeżeli jest on zarejestrowany, należy w zasadzie założyć, że opłata abonamentowa jest należna.

Niestety art. 5 ust 1 ustawy stanowi, że odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają, dla celów pobierania opłat abonamentowych za ich używanie, zarejestrowaniu w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe. I na tej podstawie Poczta uważa, że skoro odbiornik jest zarejestrowany to należy się abonament. Jeżeli zatem poczta dysponuje dowodem zarejestrowania abonament jest bezwarunkowo należny. Jedyne, co poczta winna posiadać, to dowód zarejestrowania odbiornika, może Pani napisać do poczty o wydanie kserokopii dowodu zarejestrowania, ale jeżeli poczta go ma – a tak jest w zdecydowanej większości przypadków – to nie wstrzyma to z jej strony działań zmierzających do przymusowej egzekucji zaległych opłat, więc to jest ryzyko, które musi Pani ponieść.

Pani może się obronić dowodem jego wyrejestrowania, ale to Pani musi wykazać, że taki fakt miał miejsce. Aby nie być gołosłowną, powołam się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 kwietnia 2016 r., wydany w sprawie I SA/Gl 985/15, gdzie sąd podkreślił, iż brak dokumentu stanowiącego o wyrejestrowaniu odbiornika telewizyjnego uzasadnia wszczęcie egzekucji administracyjnej opłaty abonamentowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podwójna egzekucja z tego samego konta bankowego

Jestem emerytem mundurowym. Z mojej emerytury potrącane mam 25% z tytułu niespłaconych zobowiązań mojej żony wobec ZUS i nie tylko....

Jak działać w kwestii pożyczki udzielonej firmie?

Kilka miesięcy temu udzieliłem rocznej pożyczki pewnej firmie. Obecnie ma ona problemy finansowe. Spłaty rat zostały zawieszone. Prezes prosi...

Zajęcie emerytury za abonament RTV

Otrzymałem zawiadomienie o  zajęciu emerytury z zaopatrzenia emerytalnego na poczet Poczty Polskiej za abonament RTV za...

Czy komornik ma prawo egzekwować alimenty od mojej żony?

Czy w świetle istniejącej pomiędzy nami (małżonkami) umowy o rozdzielności majątkowej istnieje zagrożenie, że komornik ma prawo egzekwować...

Czy komornik może coś zabrać przy pracy na umowach za najniższą krajową?

Mam dwie osobne umowy w różnych zakładach. Zarówno w jednym, jak i w drugim zakładzie dostaję najniższą krajową. Czy komornik może mi...

Zajęcie konta z powodu błędnego rachunku za gaz

Dostałam od komornika zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia. Sprawa dotyczy faktury za gaz, jest to błędny rachunek (źle odczytany przez pracownika), na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »