Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przesunąć termin drugiej licytacji nieruchomości?

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2017-11-06

Za 3 dni mam wyznaczony drugi termin licytacji nieruchomości. Czy jest jakiś sposób, żeby ją przesunąć w czasie? Kilka dni temu zapukał do mnie jakiś prawnik, mówiąc, że on ją przesunie w czasie, jeśli z nim podpiszę umowę na ochronę prawną na pół roku za 3 tys. zł. Jeśli jest taka możliwość, czy nie mogę sama złożyć takiego wniosku? Nie dość, że mam trudną sytuację, to dodatkowo muszę się obarczyć jakąś umową i dodatkowo płacić… Jeśli jakaś kancelaria może złożyć w moim imieniu wniosek o przesunięcie egzekucji, to czy ja sama nie mogę?

zdjęcie prawnika
Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Trzeba mieć na uwadze, że sama procedura licytacji jest procesem bardzo sformalizowanym. Informacje na temat zasad licytacji nieruchomości znajdziemy w ustawie – Kodeks postępowania cywilnego (K.p.c.). Wspomniany akt prawny w szczegółowy sposób reguluje zasady egzekucji z nieruchomości w artykułach 921-1013 K.p.c. Zgodnie z ogólnymi zasadami postępowania egzekucyjnego, zajęcie nieruchomości jest dokonywane na wniosek wierzyciela, który uzyskał odpowiedni tytuł wykonawczy. Co prawda, przed zajęciem nieruchomości komornik wzywa dłużnika do spłaty zobowiązania i powiadamia, że w przeciwnym razie przystąpi do opisu oraz oszacowania wartości lokum, niemniej jednak jest to jedynie formalność, jeżeli niespłacany dług (np. kredyt hipoteczny) ma dużą wartość. Zgodnie z przepisami K.p.c. nieruchomość formalnie staje się zajęta, gdy dłużnik otrzyma wezwanie do zapłaty. Brak uregulowania długu powoduje przystąpienie komornika do opisu i oszacowania wartości lokalu czy domu. Komornik, dokonując opisu i oszacowania, ocenia, czy wobec danej nieruchomości może być prowadzona egzekucja w trybie uproszczonym. a co za tym idzie, możliwa staje się sprzedaż z tzw. wolnej ręki. Na gruncie bowiem obecnych przepisów istnieje możliwość odwołania prowadzonej licytacji i sprzedaż z wolnej ręki nieruchomości, ale jedynie w ściśle w określonych warunkach. Wymaga to odpowiednich działań, zgody komornika lub wniosku wierzycieli.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z opisu wynikałoby jednak, że odbywa się normalna licytacja, a zatem komornik najwyraźniej uznał, że prowadzi egzekucję w trybie zwykłym, co oznacza, że nie ma możliwości sprzedaży z wolnej ręki.

W dalszym więc trybie działania przedmiotem przetargu staje się nieruchomość według stanu objętego opisem i oszacowaniem z uwzględnieniem zmian podanych do wiadomości przez komornika na terminie licytacyjnym. W przypadku nieruchomości sprzedaż zawsze przebiega w drodze publicznej licytacji. Licytacja publiczna powinna odbyć się nie wcześniej niż 2 tygodnie po uprawomocnieniu się opisu oraz oszacowania nieruchomości lub wyroku będącego podstawą do wszczęcia egzekucji (decyduje data późniejszego uprawomocnienia). Komornik przynajmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem licytacji powinien opublikować stosowne obwieszczenie. W pierwszej licytacji cena sprzedaży nieruchomości musi wynosić przynajmniej 3/4 jej oszacowanej wartości. Jeżeli pierwsza licytacja okaże się bezskuteczna, to wyznaczany jest drugi termin, a minimalna cena sprzedaży spada do 2/3 oszacowania. Brak chętnych podczas drugiej licytacji sprawia, że wierzyciel lub współwłaściciel może przejąć nieruchomość za 2/3 oszacowanej wartości. Jeśli nie dojdzie do przejęcia, to postępowanie egzekucyjne umarza się w stosunku do tej nieruchomości, a ponowna licytacja może nastąpić nie wcześniej niż po 6 miesiącach.

Jak wynika z podanych informacji, Pani nieruchomość jest przed wyznaczeniem drugiej licytacji i pytanie brzmi: czy jest możliwość jej opóźnienia, przesunięcia w czasie.

Co do zasady, komornik nie może sam z siebie odwołać terminu licytacji. Mogą to zrobić jedynie wierzyciele (jeżeli jest ich kilku). Przy czym, jeśli jeden wierzyciel odstąpi od egzekucji, a drugi tego nie uczyni, to termin licytacji w dalszym ciągu będzie aktualny.

Trzeba zatem pamiętać, że egzekucja za każdym razem prowadzona jest na wniosek wierzyciela i to z wierzycielem należy rozmawiać. Jeżeli ma Pani środki na rozpoczęcie spłaty chociaż części długu, pozostaje Pani taka możliwość również co do komornika. Wynika to z tego, że o ile nie zaskarżyła Pani oszacowania dokonanego przez komornika, to przynajmniej teoretycznie mogłaby Pani wystąpić do sądu o wyrażenie zgody na quasi-zbycie z wolnej ręki, pod warunkiem wpłaty pieniędzy komornikowi na poczet zadłużenia. Przepisy prawa nie znają takiego rozwiązania, ale jak zaznaczam, że teoretycznie być może byłoby to możliwe, o ile oczywiście dysponowałaby Pani „żelazną” kandydaturą nabywcy na zadłużoną nieruchomość (stąd środki na pokrycie długu). Być może sąd mógłby się zdecydować na postanowienie o zbyciu z wolnej ręki na rzecz wskazanej osoby nabywcy. Nie ukrywam, że w Pani sytuacji nie byłabym jednak optymistą. Licytacja (druga) wyznaczona jest za 3 dni, zatem biorąc pod uwagę ten termin, dokonanie wskazanego manewru może okazać się niemożliwe do realizacji. Proszę zauważyć, że została już przeprowadzona w zasadzie cała procedura związana z przeprowadzeniem licytacji, zatem jeżeli nie ma Pani pewnego kandydata, to raczej nie uda się powyższej koncepcji zrealizować. Niemniej przypuszczam, że właśnie w takim kierunku mogłaby próbować prowadzić działania firma, która oferowała Pani swoje usługi.

Hipotetycznie możliwa byłaby i taka sytuacja, że Pani jako dłużnik jeszcze przed licytacją zbywa nieruchomość i uiszcza dług u komornika (łącznie z jego wynagrodzeniem), o czym w dniu licytacji powiadamia sąd. To też byłoby możliwe, o ile nie pytałaby Pani o zgodę sądu, komornika czy wierzyciela, ponieważ tuż przed licytacją uzyskanie takiej zgody byłoby mało realne.

Pozostaje ostatnia możliwość, w postaci złożenia do komornika wniosku o przesunięcie terminu licytacji – oczywiście należałoby go wiarygodnie uzasadnić, na przykład tym, że w najbliższych dniach oczekuje Pani znacznego spadku, z którego spłaci Pani dług, albo że (j.w.) ma Pani nabywcę, gdzie po przeniesieniu własności nieruchomości na niego, spłaci Pani dług. Jeżeli ma Pani takie argumenty i przekona komornika, to być może komornik odwoła licytację, ale jest to ryzyko, które komornicy bardzo niechętnie na siebie biorą. Niemniej wykluczyć takiej możliwości nie mogę.

Jakie działania podjęłaby firma, trudno mi określić. Znam osoby, które z usług takich kancelarii były zadowolone, ale znam osoby będące wręcz przeciwnego zdania. Zatem decyzja należy do Pani, wziąwszy pod uwagę i to, czy kiedykolwiek ma Pani szansę spłaty długu i czy w związku z tym, czy na odroczeniu licytacji coś Pani zyskuje. Poza tym owa firma przynajmniej w zarysie powinna Pani przedstawić wstępny plan działania, a nie tylko zapewniać o swojej skuteczności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Eksmisja inwalidy

Czy komornik może wyrzucić na bruk inwalidę po sprzedaży jego mieszkania w drodze licytacji komorniczej? Jestem inwalidą po amputacji nóg i osobą samotną, mam pierwszą grupę inwalidzką.

 

Naruszenie prawa osoby trzeciej przez egzekucję

Sprawa dotyczy naruszenia prawa osoby trzeciej przez egzekucję. Jestem zameldowany w domu, który od 6 miesięcy jest własnością mojej żony (zniesienie wspólności majątkowej i przyznania domu małżonce w wyniku podziału majątku wspólnego). Ja niestety obecnie straciłem płynność finansową i nie jestem w stanie spłacać swoich zobowiązań. Czy komornik może zająć dom żony i jego wyposażenie na poczet moich zobowiązań, które powstały jeszcze przed zawarciem rozdzielności majątkowej?

Zajęcie ruchomości nienależącej do dłużnika

Otrzymałem od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Prawdopodobnie czeka mnie wizyta komornika w mieszkaniu. Z niepełnosprawną żoną zajmuję jeden pokój w mieszkaniu, którego właścicielem jest syn. Mój stary telewizor się popsuł, więc syn kupił, na imienny rachunek, nowy i korzysta z niego moja żona i ja w naszym pokoju. Czy w przypadku wizyty komornika telewizor, który jest własnością syna, może zostać zajęty? Czy komornik może zajmować ruchomości w mieszkaniu znajdujące się w innych izbach niż zajmowany przez żonę i mnie pokój?

Czy komornik może zająć pieniądze na koncie przekazane na inny cel?

Czy komornik może zająć pieniądze na moim koncie, które przekazała mi córka na spłatę niedużego długu u koleżanki?

Zajęcie konta firmowego bez powiadomienia

Prowadzę firmę i miałem niezapłacone odsetki i koszta windykacji za zaległą fakturę, którą zapłaciłem po terminie. Dzisiaj komornik zajął moje środki na rachunku firmowym, bez żadnego powiadomienia. Skontaktowałem się już z tą kancelarią i potwierdzono, że dokonali zajęcia, a pismo wysłali dziś do mnie do biura. Czy można w taki sposób, bez uprzedzenia windykować? Jakie są procedury w takim przypadku?

Potrącanie alimentów z pensji mimo zajęcia komorniczego

Czy pracodawca na podstawie sądowego protokołu ugody o alimenty opatrzonego w klauzulę wykonalności może bez pośrednictwa komornika potrącać zasądzoną kwotę, jeśli mam już zajęcie z tytułu zaległości skarbowej?

Brak powiadomienia o sprzedaży mieszkania na licytacji

Sprzedano mieszkanie mojego brata na drugiej licytacji. Do tej pory brat nie dostał żadnej informacji o tym fakcie – ani od komornika, ani z sądu. Dowiedział się o tym fakcie przypadkiem. Czy powinien dostać jakieś powiadomienie i w jakim terminie oraz czy może się od tego jeszcze odwołać?

Czy świadczenia z ZFŚS podlegają zajęciu komorniczemu?

Czy świadczenia z ZFŚS podlegają zajęciu komorniczemu? Mam zajęcie komornicze niezwiązane z alimentami. Jestem zatrudniona na etat z minimalnym wynagrodzeniem. Mój komornik każe mi przekazywać wszystko w całości.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »