Autor: Marcin Sądej
W najbliższym czasie chciałabym wyjść za mąż. Mam jednak spore długi. Mój przyszły mąż obawia się, że będzie musiał po ślubie spłacać moje długi. Czy to prawda? Czy długi zaciągnięte przed ślubem nie powinny być tylko moje?
Kwestie dotyczące odpowiedzialności za długi małżonka powstałe przed zawarciem małżeństwa reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej K.r.o.).
Zgodnie z art. 41 § 3 K.r.o., jeżeli dług powstał przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw.
W rezultacie Pani przyszły małżonek nie będzie odpowiadał za Pani długi powstałe przed zawarciem małżeńska.
Pani wierzyciele mogą sięgnąć jedynie do Pani wynagrodzenia za pracę lub do dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, ale nie mogą skierować egzekucji do majątku męża.
Zobacz też: Pokrycie kosztów pogrzebu z konta zmarłego
Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli Pani wierzyciele nie będą mogli uzyskać zaspokojenia swoich długów z Pani wynagrodzenia to będą mogli wnieść do sądu sprawę w celu podziału majątku. W takim przypadku po podziale majątku wspólnego Pani wierzyciele będą mogli dochodzić spłaty długu z połowy Pani majątku. Połowa męża wciąż pozostaje nienaruszona. Nie zmienia to jednak faktu, że taka sprawa o podział majątku może być dość uciążliwa dla małżonków, szczególnie jeżeli w trakcie małżeństwa nabędą wspólnie nieruchomość, czy pojazdy samochodowe.
Powyższe problemy w całości likwiduje ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej (intercyza). W takim przypadku Pani dłużnicy będą mogli egzekwować długi tylko z Pani majątku i nigdy nie dojdzie do sprawy o podział majątku wspólnego, ponieważ de facto taki majątek nigdy nie powstanie.
Generalnie jednak małżonek nie odpowiada za Pani długi powstałe przed zawarciem małżeństwa.
Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika