Odpowiedzialność małżonka za długi zaciągnięte przed ślubem

• Data: 2024-02-22 Autor: Marcin Sądej

W zawieraniu małżeństwa, poza aspektami emocjonalnymi, istotne są również kwestie finansowe. Pary często zastanawiają się, czy ponoszą odpowiedzialność za długi partnera zaciągnięte przed ślubem. W niniejszym artykule omawiamy tę kwestię. Wyjaśniamy również, jakie obowiązki wobec wierzycieli ma małżonek. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Moniki.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedzialność małżonka za długi zaciągnięte przed ślubem

Pani Monika w najbliższym czasie chciałaby wyjść za mąż. Ma jednak spore długi. Jej przyszły mąż obawia się, że będzie musiał po ślubie spłacać jej długi. W związku z tym pani Monika zapytała nas, czy to prawda i czy długi zaciągnięte przed ślubem nie powinny być tylko jej.

Odpowiedzialność za długi małżonka powstałe przed zawarciem małżeństwa

Kwestie dotyczące odpowiedzialności za długi małżonka powstałe przed zawarciem małżeństwa reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej K.r.io.).

Zgodnie z art. 41 § 3 K.r.io. – jeżeli dług powstał przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw.

W rezultacie przyszły małżonek pani Moniki nie będzie odpowiadał za jej długi powstałe przed zawarciem małżeństwa.

Długi przed ślubem a komornik. Wierzyciele pani Moniki mogą sięgnąć jedynie do jej wynagrodzenia za pracę lub do dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, ale nie mogą skierować egzekucji do majątku męża.

Zobacz też: Pokrycie kosztów pogrzebu z konta zmarłego

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podział majątku dłużnika i jego współmałżonka na wniosek wierzyciela

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli wierzyciele pani Moniki nie będą mogli uzyskać zaspokojenia swoich długów z jej wynagrodzenia, to będą mogli wnieść do sądu sprawę w celu podziału majątku. W takim przypadku po podziale majątku wspólnego wierzyciele pani Moniki będą mogli dochodzić spłaty długu z połowy jej majątku. Połowa męża wciąż pozostaje nienaruszona. Nie zmienia to jednak faktu, że taka sprawa o podział majątku może być dość uciążliwa dla małżonków, szczególnie jeżeli w trakcie małżeństwa nabędą wspólnie nieruchomość czy pojazdy samochodowe.

Intercyza przedmałżeńska a długi przed ślubem. Powyższe problemy w całości likwiduje ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej (intercyza). W takim przypadku dłużnicy pani Moniki będą mogli egzekwować długi tylko z jej majątku i nigdy nie dojdzie do sprawy o podział majątku wspólnego, ponieważ de facto taki majątek nigdy nie powstanie.

Generalnie jednak małżonek nie odpowiada za długi pani Moniki powstałe przed zawarciem małżeństwa (długi przed ślubem).

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Ania i Marek – zaciągnięty kredyt przed ślubem

Ania zaciągnęła kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu przed poznaniem Marka. Po ślubie Marek obawiał się, że będzie musiał pomagać w spłacie tego długu. Jednak zgodnie z przepisami wierzyciele Ani mogli dochodzić spłaty wyłącznie z jej osobistego majątku i dochodów.

 

Ewa i Tomasz – intercyza a długi przed ślubem

Ewa prowadziła własną działalność gospodarczą, która przed ślubem z Tomaszem przyniosła straty i zobowiązania wobec dostawców. Po zawarciu małżeństwa para zdecydowała się na intercyzę, co pozwoliło Tomaszowi zabezpieczyć swój majątek przed ewentualnymi roszczeniami wierzycieli Ewy, a Ewie spokojnie restrukturyzować swoje zadłużenie.

 

Katarzyna i Jakub – odpowiedzialność za długi powstałe przed ślubem

Przed ślubem Jakub zainwestował pieniądze w ryzykowny projekt, który niestety zakończył się finansową klapą i zadłużeniem. W związku z tym Katarzyna obawiała się, że będzie musiała spłacać dług Jakuba. Ostatecznie okazało się, że jej wynagrodzenie i osobiste oszczędności były zabezpieczone przed wierzycielami Jakuba, co dało parze pewność finansową i umożliwiło spokojną spłatę zobowiązań. 

Podsumowanie

Podsumowując, polskie prawo jasno określa zasady odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez jednego z małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego. Intercyza jest skutecznym narzędziem, które pozwala na wyłączenie majątku wspólnego z ryzyka zadłużenia, co daje parom dodatkową ochronę i poczucie bezpieczeństwa finansowego. To ważne, by przed ślubem otwarcie rozmawiać o swojej sytuacji finansowej i ewentualnych zobowiązaniach, aby móc wspólnie podjąć najlepsze decyzje dotyczące zarządzania finansami. 

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej dotyczącej zaległych zobowiązań finansowych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby zabezpieczyć swoje finanse przed niespodziewanymi długami małżonka. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Już dziś napisz do nas – wypełnij formularz kontaktowy umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »