Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-01-16
W najbliższym czasie chciałabym wyjść za mąż. Mam jednak spore długi. Mój przyszły mąż obawia się, że będzie musiał po ślubie spłacać moje długi. Czy to prawda? Czy długi zaciągnięte przed ślubem nie powinny być tylko moje?
»Wybrane opinie klientów
Kwestie dotyczące odpowiedzialności za długi małżonka powstałe przed zawarciem małżeństwa reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej K.r.o.).
Zgodnie z art. 41 § 3 K.r.o., jeżeli dług powstał przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw.
W rezultacie Pani przyszły małżonek nie będzie odpowiadał za Pani długi powstałe przed zawarciem małżeńska.
Pani wierzyciele mogą sięgnąć jedynie do Pani wynagrodzenia za pracę lub do dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, ale nie mogą skierować egzekucji do majątku męża.
Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli Pani wierzyciele nie będą mogli uzyskać zaspokojenia swoich długów z Pani wynagrodzenia to będą mogli wnieść do sądu sprawę w celu podziału majątku. W takim przypadku po podziale majątku wspólnego Pani wierzyciele będą mogli dochodzić spłaty długu z połowy Pani majątku. Połowa męża wciąż pozostaje nienaruszona. Nie zmienia to jednak faktu, że taka sprawa o podział majątku może być dość uciążliwa dla małżonków, szczególnie jeżeli w trakcie małżeństwa nabędą wspólnie nieruchomość, czy pojazdy samochodowe.
Powyższe problemy w całości likwiduje ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej (intercyza). W takim przypadku Pani dłużnicy będą mogli egzekwować długi tylko z Pani majątku i nigdy nie dojdzie do sprawy o podział majątku wspólnego, ponieważ de facto taki majątek nigdy nie powstanie.
Generalnie jednak małżonek nie odpowiada za Pani długi powstałe przed zawarciem małżeństwa.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika