Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż samochodu zajętego przez komornika

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-06-07

Sprzedałem auto po wypadku za kwotę 32 000 zł. Podczas wizyty w wydziale komunikacji dowiedziałem się, że auto jest/było zajęte przez komornika. Nigdy komornik nie widział tego auta nigdy, nic nie nakleił, nie wpisał nic w dowód ani nie pokazał mi protokołu zajęcia. Czy ten, kto kupił, będzie miał problem? Dodatkowo pieniądze z ubezpieczenia poszły na konto mojej żony (21 000 zł) wypłaciła je na drugi dzień i mi oddała. Wszystkie moje długi zaciągnąłem przed ślubem i mamy rozdzielność majątkową. Czy komornik może próbować odebrać te pieniądze jako zabezpieczenie od żony? Czy jeśli nie ma nic na koncie, to czy może np. zająć jej auto?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Z tego, co zrozumiałam z Pana pytania, sprzedał Pan samochód, który należał do Pana majątku osobistego na rzecz osoby trzeciej, a osoba ta wpłaciła pieniądze na konto Pana żony. Samochód ten był zajęty w egzekucji, gdzie Pan był dłużnikiem.

Niestety nie będę mieć optymistycznych dla Pana wiadomości Mianowicie zgodnie z art. 848 Kodeksu postępowania cywilnego zajęcie (ono następuje z chwilą wpisania auta do protokołu zajęcia) ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Przepis ten nie narusza przepisów o ochronie nabywcy w dobrej wierze.

Jak Pan widzi, zajęcie ruchomości wywołuje ten skutek, że nawet jeśli dłużnik jako właściciel rzeczy rozporządzi nią na rzecz innej osoby, to nie będzie to miało żadnych konsekwencji na gruncie postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem tej, że będzie dalej prowadzone już przeciwko nabywcy rzeczy.

Krótko mówiąc, nabywca samochodu będzie w zakresie egzekucji z auta traktowany jako dłużnik, tj. samochód ten będzie mógł zostać zlicytowany.

Jedyny wyjątkiem, jaki przewiduje artykuł 848, to ten, że w razie zajęcia rzeczy nadal podlega ochronie wierzyciel w dobrej wierze, czyli ten który wykaże, iż nie wiedział o zajęciu auta. Jednak ochrona ta nie oznacza, że egzekucja będzie umorzona. Jedynym przejawem ochrony, jakiej takiemu nabywcy udziela ustawa, jest możliwość wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego w trybie art. 841 Kodeksu postępowania cywilnego W tym celu komornik zawiadamia nabywcę o dokonanych czynnościach egzekucyjnych i zaczyna biec 1-miesięczny termin na wytoczenie powództwa i dowodzenie przed sądem, że się o egzekucji nic nie wiedziało.

Żona Pana nie odpowiada za Pana zobowiązania i komornik nie może zająć jej auta. Problem będzie miał nabywca auta.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Doręczenie pod niewłaściwy adres zaskarżenia nakazu zapłaty

Dostałem list z sądu w sprawie zajęcia komorniczego na kwotę ok. 15 tys. zł. Miałem działalność gospodarczą, lecz nie wyszło i półtora...

Zadłużona nieruchomość w rękach firmy windykacyjnej

Zaciągnąłem kredyt hipoteczny z małżonką pod działalność gospodarczą (zabezpieczony hipoteką na mieszkaniu i wekslami). Kredyt został...

Bezprawne metody firmy windykacyjnej, jak się przeciwstawić?

Półtora roku temu zmarł mój syn. Nie miał żadnego majątku, mieszkał w wynajętym mieszkaniu. Osierocił 6-letnie dziecko. Od roku firma windykacyjna...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »