Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłaciłem a nie otrzymałem towaru - kontrahent z trudnościami finansowymi

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-06-22

Miesiąc temu zamówiłem na firmę sprzęt komputerowy o wartości ok. 14 tys. zł, płacąc za niego przelewem na podstawie faktury proforma, z terminem realizacji zamówienia na koniec miesiąca. Niedługo przed terminem dostarczenia sprzętu kontrahent na swojej stronie internetowej ogłosił, iż ma problemy finansowe i realizacja zamówień się wydłuży. Dodatkowo poinformował o złożeniu wniosku o upadłość. Chodzi o jednoosobową działalność gospodarcza. W sądzie, w którym owa firma została zarejestrowana, udzielono mi informacji, że jak dotąd wniosek o upadłość nie wpłynął. W rejestrze CEIDG firma nadal jest aktywna. Na próby kontaktu drogą e-mailową i telefoniczną nie reagują. Wysłałem pocztą pismo do siedziby firmy z wezwaniem do wydania sprzętu (otrzymałem potwierdzenie, że zostało odebrane). Jakie dalsze kroki można podjąć, aby otrzymać zamówiony sprzęt lub zwrot pieniędzy?

zdjęcie prawnika
Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela
Rzetelna firma. Mogę polecić.
Ewa
Dziękuję za szybką i jasną odpowiedź.
Małgorzata
Ja jestem klientka ,mysle juz stala.Wiec jestem zadowolona.Szybko i konkretnie jestem zawsze obsluzona,oraz profesjonalnie.
Jagoda, 63 lata, handlowiec
Dziękuję za szybką i rzetelną poradę. Z pewnością będę korzystała z Państwa usług.
Barbara
Łatwość i szybkość dostępu zachęciły mnie do spróbowania i skorzystania z "serwisu" online. Profesjonalna obsługa prawna przekonała mnie do ponownego kontaktu. Z niecierpliwością czekam na informację zwrotną.
Marek
Opinia moja jest jak najbardziej pozytywna i stawiam piątkę. Życzę samych sukcesów i samych piątek od zadowolonych klientów.
Aleksandra, 65 lat
Profesjonalna obsługa. Co najważniejsze odpowiedź szybka i zrozumiała dla zwykłego śmiertelnika. Odpowiedzi udzielone także na dodatkowe pytania. Z czystym sumieniem polecam.
Krzysztof
Bardzo dobrą stroną, porada szybko i zrozumiałe napisana, cena nie wygórowana. bardzo polecam
Jarek
Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona Państwa serwisem. Porady prawne są przygotowane rzetelnie i fachowo. W moim przypadku pani radca zawsze cierpliwie odpowiadała na moje pytania i rozwiewała rodzące się wątpliwości. Oczywiście, jak w każdej sprawie, zawsze rodzą się następne wątpliwości. Cóż... Decyzję, co do dalszych kroków prawnych w mojej sprawie muszę podjąć już sama, ale przynajmniej mogę na to spojrzeć z góry chłodnym okiem, dlatego Jestem bardzo wdzięczna za pomoc.
Iwona, nauczyciel, 49 lat
Szybko i sprawnie
Jan, emeryt, 67 lat
Odpowiedz wyczerpująca podparta obowiązującym prawem. 
Anna

Niestety niejednokrotnie podczas funkcjonowania na rynku można spotkać różnych nieuczciwych kontrahentów. Trudno tak naprawdę z góry przygotować się na taką sytuację, wszelkie działania można podejmować dopiero po czasie. Istnieją co prawda pewne możliwości prawne, nigdy nie ma jednak pewności co do rezultatu, oczywiście trzeba spróbować.

Po pierwsze, niezależnie od tego, czy została spisana, czy nie, doszło do zawarcia umowy sprzedaży, nawet pomimo niedostarczenia towaru, gdyż jest to umowa konsensualna (czyli dochodzi do skutku wskutek wymiany oświadczeń woli). Jest to umowa ekwiwalentna, czyli świadczenie jednej strony jest ekwiwalentem świadczenia drugiej strony, na podstawie art. 487 Kodeksu cywilnego (K.c.), czyli sprzedawca wydaje towar, a Pan za niego płaci. Kwestie związane z niewykonaniem umowy są opisane w art. 471 i następnych K.c. Zgodnie z art. 491 K.c. – jeśli jedna ze stron umowy wzajemnej dopuszcza się zwłoki z wykonaniem umowy, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, że w razie bezskutecznego upływu terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Można też po upływie terminu albo nawet i bez jego wyznaczania żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Po odstąpieniu umowa uważana jest za niezawartą, a strony są zobowiązane zwrócić sobie świadczenia bądź w naturze, bądź ich równoważność w pieniądzu. Oprócz tego może Pan żądać odszkodowania. Na podstawie art. 471 K.c. dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Tak więc rozwiązaniem, które może Pan zastosować, jest wniesienie pozwu cywilnego. W mojej ocenie szanse na wygraną są bardzo prawdopodobne, gdyż niewątpliwie ma Pan wszelkie podstawy i dowody, aby wygrać – chociażby tę fakturę i dowód dokonania wpłaty. Z prawnego punktu widzenia sprawa jest prosta – Pana kontrahent nie wykonał zobowiązania, więc powinien ponieść za to odpowiedzialność, naprawić wyrządzoną szkodę, chyba że naprawdę wykaże, że nie ponosi za to odpowiedzialności, jednak nie jest to łatwe, trzeba znaleźć naprawdę rozsądne i wiarygodne okoliczności usprawiedliwiające. Samo powiadomienie o opóźnieniu nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o złożeniu wniosku o upadłość, chyba że wprost tam zapisano, jednakże jak Pan pisze i tak jeszcze nie złożono wniosku, więc nie jest to informacja prawdziwa.

Oprócz tego może Pan złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, co może okaże się nawet skuteczniejsze, gdyż nie zawsze komornikowi udaje się ściągnąć należność, a mało kto chce mieć na koncie wyrok karny. Mianowicie istnieje możliwość, że doszło do popełnienia przestępstwa przywłaszczenia opisanego w art. 284 Kodeksu karnego (K.k.). Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a kto przywłaszcza sobie powierzoną mu cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Pieniądze także kwalifikują się jako rzecz ruchoma. Kontrahent przywłaszczył sobie albo pieniądze, albo sprzęt, za który Pan zapłacił i który na podstawie zawartej umowy należy do Pana. Ewentualnie mogło dojść do przestępstwa oszustwa z art. 286 K.k., czyli kto doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd, wyzyskania błędu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Tutaj jest już nieco trudniej, gdyż właśnie trzeba wprowadzić w błąd lub go wyzyskać, a zamiar oszustwa powinien istnieć od początku (co prawda to nie Pan będzie musiał wykazać winę, a zajmie się tym przede wszystkim prokurator, ale warto również brać to pod uwagę). Warto złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, zwłaszcza że to może zadziała motywująco, a dodatkowo można domagać się naprawienia szkody również i w postępowaniu karnym.

Na razie wygląda na to, że nie zostało wszczęte żadne postępowanie upadłościowe, więc trzeba działać „normalnie”. Jeśli zostanie takie postępowanie wszczęte, będzie trzeba zgłosić swoją wierzytelność, jednak to już nieco inna sprawa i nie można działać na przyszłość, zanim nie zostanie wszczęte. Dobrze byłoby rozpocząć swoje działania szybciej, przed ewentualnym wszczęciem postępowania upadłościowego. Najlepiej je wyprzedzić, zwłaszcza że ani postępowanie cywilne, ani karne nie należą do krótkich (nawet jeśli sprawa cywilna skończy się na jednej rozprawie, to czeka się na wyznaczenie). Warto rozważyć złożenie pozwu w postępowaniu uproszczonym, co znacznie uprości i przyspieszy sprawę, a tutaj okoliczności raczej nie budzą wątpliwości. Pozew należy wnieść na urzędowym formularzu, a sąd na podstawie pozwu i dokumentów wydaje nakaz zapłaty w trybie znacznie szybszym niż w zwykłym postępowaniu. Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) postępowanie uproszczone prowadzi się przy roszczeniach wynikających z umów, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza dwudziestu tysięcy złotych.

Należy zaznaczyć, że obie te drogi się nie wykluczają, a więc może Pan wszcząć postępowanie cywilne i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »