Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może przeszukać moje mieszkanie?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2016-10-31

Syn, który mieszka ze mną, ma zadłużenia w bankach. Ma przyjść komornik. Syna zwolnili z pracy i nie ma z czego spłacać. Czy komornik może zając moje rzeczy, które kupiłam ja? Czy może też wejść pod moją nieobecność? Mieszkanie wykupiłam razem z mężem, ale po jego śmierci nie przepisałam tylko na siebie. Syn ma swój pokój. Czy do innych pomieszczeń komornik też może wejść? Co z moim kontem?

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Jeżeli Pani mąż nie zostawił testamentu, to spadek po nim nabyli wprost Pani i Pani dzieci w częściach równych (po 1/3). W ten sposób musi być Pani świadoma, że jeżeli Pani syn nie zbył na Pani rzecz mieszkania, to obecnie ma w tym mieszkaniu udział wynoszący 1/6 (1/3 z 1/2 części należącej do Pani zmarłego męża).

Generalnie komornik może wejść do każdego z pokoi w mieszkaniu, aby sprawdzić, czy nie ma tam ukrytego majątku.

Nie może jednak zająć nic należącego do Pani, a także Pani wynagrodzenia za pracę czy tez rachunku bankowego (jeżeli rachunek należy wyłącznie do Pani).

Musi być Pani świadoma, że generalnie o każdej wizycie komornika dłużnik zostaje pisemnie powiadomiony, otrzymując zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

To, czy komornik zjawia się w miejscu zamieszkania Pani syna, uzależnione jest od treści wniosku egzekucyjnego. W przypadku Pani syna wierzyciel więc wskazał egzekucję z ruchomości jako jeden z możliwych sposobów, dlatego wizyta komornika dojdzie do skutku.

W praktyce zajęcia ruchomości dotyczą przedmiotów mających znaczną wartość majątkową, w szczególności samochodu, nowoczesnego sprzętu RTV lub AGD.

Komornik ma świadomość, że Pani syn mieszka w mieszkaniu rodziców (choć jak już wspomniałem, jest też jego współwłaścicielem – komornik o tym wie, jeżeli jest o tym wzmianka w księdze wieczystej nieruchomości), stąd też większość znajdujących się w nim przedmiotów stanowi bez wątpienia Pani własność. Co do zasady komornik upewnia się, kto jest właścicielem danego przedmiotu, chociaż jak pokazuje głośny przypadek asesora z Łodzi, z tym bywa różnie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 845 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.

§ 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

§ 2a. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik może zająć także ruchomości będące we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że przedstawi ona dowód, że ruchomości są jej własnością.

§ 3. Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych”.

Jak więc z powyższego wynika – zajęcie jest pierwszą czynnością egzekucyjną przy egzekucji z ruchomości, co ma decydujące znaczenie dla stwierdzenia, że w momencie zajęcia dochodzi do wszczęcia egzekucji.

Zajęcia dokonuje komornik poprzez wpisanie ruchomości do protokołu (art. 847 § 1), w którym oznacza wartość każdej zajętej rzeczy (uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 9 grudnia 1986 r., sygn. akt III CZP 61/86, OSNC 1987, nr 9, poz. 129, z glosą K. Korzana, OSP 1989, z. 1, poz. 1); w celu ujawnienia zajęcia komornik przymocowuje na rzeczy kartkę ze swoją pieczęcią.

Proszę mieć na uwadze to, że dokonując zajęcia, komornik nie bada statusu prawnego rzeczy ruchomej znajdującej się we władaniu dłużnika albo wierzyciela, w szczególności nie sprawdza, czy taka ruchomość pozostaje własnością dłużnika. Stwierdza jedynie, czy dłużnik (lub wierzyciel) faktycznie nią dysponuje.

W doktrynie podkreśla się, że dopuszczalna jest egzekucja z ruchomości znajdujących się u dłużnika, którymi on współwłada z osobą trzecią, co jest szczególnie istotne, gdy dłużnik pozostaje w ustawowej wspólności małżeńskiej.

Na uwadze powinna mieć Pani również to, że w wyroku z dnia 15 lutego 1991 r., sygn. akt IV CR 550/90, LEX nr 9051, Sąd Najwyższy stwierdził, że „gdy rzecz ruchoma znajduje się w mieszkaniu lub w innym miejscu zajmowanym przez dłużnika wspólnie z osobami trzecimi, zwłaszcza z członkami rodziny, to – gdy nic innego nie wynika z charakteru rzeczy lub innych szczególnych okoliczności – komornik może przyjąć, że jest ona co najmniej we współwładaniu dłużnika, a to upoważnia go do jej zajęcia”.

Reguła wynikająca z art. 845 § 2 zdanie pierwsze obowiązuje, gdy komornik zajmuje rzecz ruchomą, którą dłużnik włada lub przynajmniej współwłada. Możliwe jest również zajęcie ruchomości należącej do dłużnika, gdy ta znajduje się we władaniu osoby trzeciej. Wówczas jednak komornik przed dokonaniem zajęcia powinien uzyskać formalną zgodę, choćby konkludentną (dorozumianą), osoby trzeciej lub jej udokumentowane (np. protokołem) przyznanie, że ruchomość stanowi własność dłużnika.

Powszechnie podkreśla się, iż w razie dokonania zajęcia rzeczy dłużnika znajdującej się we władaniu osoby trzeciej z naruszeniem wymogu uzyskania zgody tej osoby lub uzyskania jej oświadczenia, że prawo własności rzeczy przysługuje dłużnikowi, osoba trzecia może bronić się skargą na czynności komornika, bowiem takie zajęcie byłoby dokonane z naruszeniem przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Jeżeli jednak przedmiot, do którego osoba trzecia zgłasza prawo, zajęto zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego (komornik uzyskał zgodę lub oświadczenie), to osoba trzecia może jedynie żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji w drodze tzw. powództwa ekscydencyjnego z art. 841 (o czym dalej).

Stosując rozumowanie a contrario, należałoby stwierdzić, że w przypadku prowadzenia egzekucji świadczeń innych niż alimentacyjne z rzeczy ruchomych znajdujących się we władaniu osoby trzeciej komornik, który przystępuje do zajęcia, powinien najpierw uzyskać zgodę tej osoby, nawet jeżeli rzecz znajduje się we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem. Wniosek taki pozostawałby jednak w rozbieżności z dotychczas powszechnie prezentowaną w doktrynie i orzecznictwie wykładnią art. 845 § 2. Dlatego też należy dojść do wniosku, że art. 845 § 2a reguluje przypadki zajęcia w toku egzekucji tylko tych rzeczy, które pozostają w wyłącznym władaniu osoby trzeciej zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem, co można stwierdzić na podstawie rodzaju lub właściwości rzeczy albo innych szczególnych okoliczności (np. zajęcie biżuterii kobiecej małżonki dłużnika).

Reasumując powyższe, komornik może dokonać zajęcia w przypadkach, gdy ruchomości:

  • znajdują się we władaniu dłużnika,
  • znajdują się we władaniu wierzyciela (np. przedmiot zastawu), a wierzyciel wskazuje je jako należące do dłużnika,
  • znajdują się we władaniu osoby trzeciej, która wyraża zgodę na zajęcie, co komornik jednoznacznie stwierdza w protokole z czynności, który podpisuje również osoba trzecia (art. 809 pkt 6 Kodeksu postępowania cywilnego),
  • znajdują się we władaniu osoby trzeciej, która przyznaje, że stanowią one własność dłużnika,
  • znajdują się we władaniu osoby wspólnie zamieszkującej z dłużnikiem, a komornik prowadzi egzekucję alimentów; zajęciu podlegają wtedy również ruchomości poza wspólnym miejscem zamieszkania, jeżeli znajdują się we władaniu tej osoby.

Tak więc najlepiej dla Pani, aby usunąć z domu przedmioty należące do Pani, a będące w ogólnym użytkowaniu, i oddać na przechowanie zaufanemu członkowi rodziny. Dla Pani dobra proszę przynajmniej Pani rzeczy przenieść do swojego pokoju.

Jeżeli jednak przez przypadek (lub celowo) komornik zajmie rzecz należącą do Pani (jako osoby trzeciej), będzie służyło Pani powództwo przeciwegzekucyjne (lub jeżeli zrobił to wbrew przepisowi art. 845 - skarga na czynności komornika).

Zgodnie z art. 841:

„§ 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych”.

Tak więc, jeżeli komornik zajmie rzecz należącą do Pani i będzie Pani w stanie to udowodnić (np. posiadając dowód zakupu, dowód zapłaty lub przelewu, świadków zakupu itp.), to musi Pani wnieść pozew do sądu. Ma Pani na to jedynie 1 miesiąc od tej czynności.

Samo skargę na czynności komornika wnosi się do sądu w terminie 7 dni tylko wtedy jeżeli komornik działał niezgodnie z prawem (procedurą).

Co do Pani pytania, czy komornik może wejść do mieszkania pod Pani nieobecność, moja odpowiedź brzmi – tak. Zgodnie z art. 814 jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie. Jeżeli w czasie dokonywania czynności egzekucyjnych w mieszkaniu dłużnika komornik zauważy, że dłużnik oddał poszukiwane przedmioty swemu domownikowi lub innej osobie do ukrycia, komornik może przeszukać odzież tej osoby oraz przedmioty, jakie ma ona przy sobie.

Dopuszczalne jest użycie przez komornika środków przymusu w celu sforsowania przeszkód uniemożliwiających dostęp do pomieszczeń lub do mieszkania dłużnika i to nawet wówczas, gdy znajdują się one wewnątrz większego obiektu należącego do osoby trzeciej. Przyzwolenie na to wymaga jednak zachowania ze strony komornika warunku posłużenia się środkami adekwatnymi do napotkanych przeszkód.

Komornik może dokonać przymusowego wejścia także do nieruchomości bądź lokalu mieszkalnego nienależącego do dłużnika, np. w sytuacji gdy dłużnik wynajmuje ten lokal albo jakieś pomieszczenie w tym lokalu zajmuje choćby bez tytułu prawnego (wyrok z dnia 22 listopada 2006 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku, sygn. akt I ACa 551/06).

Zatem komornik może w mieszkaniu, w którym Pani syn mieszka (jest prawdopodobnie także jego współwłaścicielem) faktycznie lub jest zameldowany, prowadzić egzekucję niezależnie od woli Pani jako właściciela lokalu mieszkalnego.

Jeśli dłużnik faktycznie nie przebywa w miejscu stałego zamieszkania, komornik i tak będzie starał się dokonać czynności egzekucyjnych w tych pomieszczeniach, mając na celu zajęcie ruchomości należących do dłużnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Windykacja zaległości od członka wspólnoty mieszkaniowej

Jesteśmy dużą wspólnotą mieszkaniową – około 80 lokali. Niestety mamy problem z dwoma lokatorami, którzy od kilkunastu lat nie uiszczają żadnych opłat. Czy możemy coś w tej sprawie zrobić?

Czy można dojść do kompromisu w wierzycielami?

Założyłem firmę, niestety popadłem w długi. Mam teraz 2 zajęcia komornicze od dwóch różnych wierzycieli. Komornik zajmuje mi wynagrodzenie i zostaje mi tylko najniższa krajowa. Chciałbym dogadać się z wierzycielami, żeby wpłacać im bezpośrednio na konto po ok. 500 zł miesięcznie. Co zrobić, żeby po powrocie z zagranicy (planuję wyjazd) i podjęciu pracy komornik znów nie zajął mi wynagrodzenia? Czy wierzyciele muszą wycofać sprawy od komornika? Czy można się jakoś dogadać z komornikiem w tej sprawie?

Zakup nieruchomości z egzekucją komorniczą

Planuję zakup mieszkania własnościowego spółdzielczego, wobec którego wszczęta jest egzekucja komornicza (wniosek o dokonanie wpisu do zbioru dokumentów o wszczęciu egzekucji ze spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości). Ponadto mieszkanie jest zadłużone na kilka tysięcy w samej spółdzielni. Warunki pokrycia przez mnie zadłużenia (na dzień zawarcia umowy) będą opisane w formie umowy przedwstępnej sporządzonej u notariusza – wniosę  zadatek. Tutaj sprawa wydaje mi się oczywista. Jednak nurtuje mnie inna sprawa: Co jeśli w międzyczasie (biorąc pod uwagę czas od zawarcia umowy przedwstępnej do finalizacji końcowej transakcji) pojawią się kolejne wnioski o wszczęcie egzekucji od kolejnych wierzycieli? Zakładam, że sprzedający nie ma złej woli ukrycia takowych zobowiązań, nie mniej sytuacji wykluczyć nie mogę. Czy artykuły 627-634 K.c. zabezpieczają mnie przed wszelkimi nieujawnionymi zobowiązaniami? Czy w umowie przedwstępnej u notariusza powinienem zażądać wpisania jakichś dodatkowych klauzul ograniczających moją odpowiedzialność wobec „nowych” wierzycieli?

 

Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego komorniczego po zaspokojeniu wierzyciela

Czy dłużnik po bezpośrednim zaspokojeniu wierzyciela może złożyć wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego komorniczego? Jeśli tak, na jakiej podstawie? Jak długo komornik może zwlekać z wydaniem decyzji o umorzeniu postepowania egzekucyjnego?

Przesunięcie terminu licytacji komorniczej

Mam ogłoszoną licytację mieszkania za niecały miesiąc. Czy istnieje jakiś sposób, aby odwlec w czasie tę licytację, abym uzbierała potrzebne środki celem odkupienia nieruchomości na licytacji?

Jak się pozbyć komornika, skoro wszystko sam uregulowałem?

W latach 2009–2011 zalegałem z alimentami. Była żona złożyła sprawę do komorników. Nigdy nie płaciłem alimentów przez komornika, jak się tylko odbiłem od dołka finansowego, spłaciłem byłej żonie alimenty i płacę alimenty do dnia dzisiejszego na konta moich dzieci, które się uczą. Niestety komornik o niczym nie wiedział. Od 9 lat przebywam za granicą i mam problemy z powodu komornika. Jak się go pozbyć, skoro wszystko sam uregulowałem? Dzieci już nie potrzebują alimentów, ale nie wiem, co robić, by uniknąć dodatkowych kosztów.

Współwłasność samochodu a komornik

Brat 3 lata temu 80% własnego samochodu przekazał mi w formie darowizny. Ja używam samochodu na co dzień. Brak kontaktu z bratem uniemożliwia mi przerejestrowanie pojazdu tylko na mnie. Pomimo że brat ma tylko 20%, samochód zarejestrowany jest na brata. Kilka dni temu dowiedziałam się, że komornik, chcąc wyegzekwować jakiś dług brata, chce zająć samochód. Komornik wie, że pojazd jest współwłasnością. Dług wynosi ok 1000 zł , wartość samochodu to  ok. 12 000 zł. Co mam zrobić, by uniknąć licytacji? Jak rozwiązać kłopotliwą kwestię współwłasności samochodu? Spłata długu brata nie wchodzi w grę.

Umorzenie i ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego

W 2013 roku otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Sprawa dotyczy mojej byłej spółki. Nakaz zapłaty został do mnie wysłany na adres, pod którym nie mieszkałem, więc złożyłem zażalenie na postanowienie o nadanie tytułu egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Sąd przyznał mi rację i 11 grudnia 2014 roku wydał też takie postanowienie. Od komornika w 2015 roku otrzymałem pismo, że na wniosek wierzyciela umorzono postępowanie wobec mnie w całości i kontynuowano egzekucje ze wspólniczki. Teraz otrzymałem wszczęcie postępowania o tej samej sygnaturze, tylko data klauzuli wykonalności jest już z grudnia 2015. Co robić w tej sytuacji? Znowu złożyć zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności? W międzyczasie żadnych pism nie otrzymywałem.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »