Czy najemcy muszą przekazywać czynsz komornikowi przy egzekucji komorniczej?

• Data: 2024-06-18 Autor: Adam Dąbrowski

Posiadam mieszkanie, które zostało przeze mnie kupione na kredyt hipoteczny Hipoteka jest wpisana w księdze wieczystej i przekracza wartość nieruchomości. Obecnie znalazłam się w trudnej sytuacji finansowej, straciłam pracę i mam problem ze znalezieniem innego zajęcia. Z tych względów zdecydowałam się wynająć moje mieszkanie, a sama przeniosłam się do rodziców. Uznałam, że najem będzie najlepszym sposobem na wyjście z kłopotów finansowych. Z tytułu niespłacania rat kredytu gotówkowego zgłosił się jednak komornik i nakazał moim najemcom przelewać cały czynsz na konto spłaty zadłużenia. Czy komornik ma prawo zabrać mi w całości jedyny dochód? Czy rzeczywiście najemcy mają obowiązek przelewać środki komornikowi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy najemcy muszą przekazywać czynsz komornikowi przy egzekucji komorniczej?

Zajęcie czynszu najmu w egzekucji z wierzytelności

W opisanej sprawie, należy uporządkować związki zobowiązaniowe pomiędzy Panią, najemcami i wierzycielem. A przedstawiają się one następująco: najemcy są Pani dłużnikami z tytułu umowy najmu. Czynsz z najmu, jaki Pani otrzymuje, jest Pani wierzytelnością. Jest to należność z tytułu umowy cywilnoprawnej. Nie jest to należność z tytułu umowy o pracę, zlecenia, renty, emerytury lub innych tytułów, jakie są wolne od egzekucji sądowej. Komornik na wniosek wierzyciela dokonał zajęcia tej wierzytelności.

Stosownie do Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.):

Art. 896. § 1. Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:

1) zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;

11) zawiadomi dłużnika wierzytelności o charakterze egzekwowanych świadczeń, jeżeli egzekucja dotyczy świadczeń, o których mowa w art. 773 § 21;

2) wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub na rachunek depozytowy Ministra Finansów; (…),

§ 2. Jednocześnie z zajęciem wierzytelności komornik wezwie jej dłużnika, aby w ciągu tygodnia złożył oświadczenie:

1) czy i w jakiej wysokości przysługuje dłużnikowi zajęta wierzytelność, czy też odmawia zapłaty i z jakiej przyczyny;

2) czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenie została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli.”

Zobacz też: Rachunek depozytowy Ministra Finansów komornik

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak kwot wolnych od zajęcia przy zajęciu czynszu najmu

Zajęcie jest czynnością komornika w toku egzekucji z wierzytelności i innych praw majątkowych; obejmuje ono trzy zakazy wobec Pani jako dłużnika, a mianowicie:

  1. zakaz odbierania świadczenia,
  2. zakaz rozporządzania wierzytelnością lub prawem,
  3. zakaz rozporządzania zabezpieczeniem.

Zajęcie ma ten skutek, że w stosunku do wierzyciela egzekwującego nieważne są rozporządzenia przekraczające część wolną od zajęcia, dokonane po jego zajęciu, a także przed zajęciem, jeżeli wymagalność wynagrodzenia następuje po zajęciu. A przy zajęciu czynszu najmu nie ma kwot wolnych od zajęcia.

Najemca jest w tym wypadku tzw. trzeciodłużnkiem. Najemcy z dniem zajęcia nie mają prawa przekazywać Pani czynszu. Muszą go przekazywać komornikowi – inaczej narażają się na odpowiedzialność karną oraz cywilną.

Przykłady

 

Pani Maria wynajmuje swoje mieszkanie młodej parze, która regularnie płaci czynsz. Pani Maria, która jest w trudnej sytuacji finansowej, ma zaległości w spłacie kredytu gotówkowego. Pewnego dnia komornik odwiedza jej najemców i informuje ich, że od teraz mają przekazywać czynsz bezpośrednio na konto komornika. Młoda para, choć zaskoczona, zgadza się, by uniknąć problemów prawnych. Pani Maria jest zrozpaczona, ponieważ czynsz był jej jedynym źródłem dochodu, który pozwalał na utrzymanie się.

 

Pan Jan, właściciel mieszkania, wynajmuje je studentom. Po utracie pracy Jan przestał spłacać swoje zobowiązania finansowe, co doprowadziło do egzekucji komorniczej. Komornik poinformował studentów, że teraz to on jest uprawniony do odbierania czynszu. Studenci byli zdezorientowani, ale po konsultacji z prawnikiem dowiedzieli się, że muszą przestrzegać polecenia komornika, aby nie narażać się na konsekwencje prawne. Pan Jan musiał poszukać innego sposobu na spłatę swoich długów.

 

Pani Anna wynajmuje swoje mieszkanie pracującej parze. Niestety, Pani Anna nie spłaca swoich zobowiązań, co powoduje, że komornik zajmuje jej wierzytelności z tytułu czynszu najmu. Komornik wysyła parze zawiadomienie, że od teraz mają przekazywać czynsz na jego konto. Para, choć niechętnie, zgadza się, aby uniknąć odpowiedzialności prawnej. Pani Anna, nie mając innego źródła dochodu, musi polegać na wsparciu rodziny, aby przetrwać trudny okres finansowy.

Podsumowanie

 

W sytuacji egzekucji komorniczej najemcy mają obowiązek przekazywać czynsz bezpośrednio komornikowi, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Oznacza to, że właściciel mieszkania, który zalega ze spłatą zobowiązań finansowych, nie może liczyć na dochód z wynajmu, ponieważ komornik zajmuje te środki na poczet długów. Najemcy, jako trzeciodłużnicy, muszą przestrzegać nakazów komornika, aby uniknąć odpowiedzialności prawnej.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie rozwiązać problemy związane z egzekucją komorniczą i innymi sprawami prawnymi. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i fachowe wsparcie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »