Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komornik nie ma prawa zająć niczego, co nie należy do dłużnika

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-08-06

Czy komornik może zająć mieszkanie siostry dłużnika, które jest jej własnością od 20 lat? Otrzymała je w darowiźnie od rodziców. Nadal jednak jest tam zameldowany dłużnik, chociaż w nim nie mieszka. Posiada długi z tytułu niezapłaconych alimentów oraz innych niezałatwionych spraw. Komornik przysłał na adres zameldowania dłużnika zawiadomienie w trybie art. 814 K.p.c. o udostępnieniu mieszkania do przeszukania, zajęcia nieruchomości. Czy komornik może zająć cokolwiek w tym mieszkaniu?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

Komornik nie ma prawa zająć niczego, co nie należy do dłużnika. Jest oczywiste, że z nieruchomości, czyli mieszkania, nie może prowadzić egzekucji, bo właściciel jest wpisany do księgi wieczystej.

Co do ruchomości – może zająć tylko te należące do dłużnika. Problem w tym, że ruchomości nie mają dowodów własności. Niekiedy są faktury – wtedy problem jest rozwiązany, można się je okazać, niekiedy paragon czy dowód zapłaty za ruchomość.

Niestety, niekiedy komornik zajmuje inne ruchomości, ale wówczas właściciel, mama czy siostra, ma prawo do żądania zwolnienia przedmiotu z egzekucji.

Powództwo o zwolnienie od egzekucji, zwane ekscydencyjnym lub interwencyjnym, może wytoczyć osoba trzecia. Może ona żądać zwolnienia od egzekucji przedmiotu, jeżeli egzekucja skierowana do tego przedmiotu narusza jej prawa (art. 841 § 1 K.p.c.).

Podstawę powództwa mogą stanowić przykładowo następujące naruszenia prawa: skierowanie egzekucji do przedmiotu stanowiącego własność osoby trzeciej; osobie trzeciej przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do zajętego przedmiotu, a ustawa nie nakazuje uwzględniać tego prawa w inny sposób w egzekucji; zajęty przedmiot nie należy do dłużnika, a osoba trzecia ma prawo żądać wydania tego przedmiotu; na korzyść osoby trzeciej istnieje zakaz zbywania lub obciążania przedmiotu i zakaz ten obowiązuje wierzyciela.

Stronami procesu są osoba trzecia jako powód oraz wierzyciel jako pozwany. Gdy dłużnik zaprzecza prawu osoby trzeciej do zajętego przedmiotu, należy oprócz wierzyciela pozwać także dłużnika (współuczestnicy konieczni).

Powództwo należy wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych (art. 841 § 3 K.p.c.).

W pozwie należy przytoczyć wszystkie zarzuty, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu (art. 843 § 3 K.p.c.).

Pozew należy skierować do sądu, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.

Dłużnik może dodatkowo złożyć skargę na czynność komornika, a sąd taką czynność jak zajęcie ruchomości – uchylić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wizyta komornika i windykatora

Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym do firmy windykacyjnej. Ta firma przekazała to do komornika. Komornik razem z przedstawicielem tej...

Komornik a miejsce zameldowania dłużnika - zajęcie cudzych rzeczy

Kilka dni temu na adres rodziców, pod którym jest zameldowana także moja siostra, przyszło pismo z pewnej firm udzielającej pożyczek, informujące...

Czy za długi moje i żony dom może być zajęty przez komornika?

Teściowa chciałaby kupić dom dla moich nieletnich dzieci oraz ustanowić służebność dożywotnią w tym domu dla mnie i mojej żony. Czy za długi...

Wynagrodzenie dla komornika mimo braku efektu egzekucji komorniczej

5 lat temu zakończyłem sprawę podziału majątku i zostały mi anulowane zaległości alimentacyjne. Komornik niczego nie wyegzekwował i nic nie...

Dom ze wspólną hipoteką a licytacja udziału z tytułu innego zadłużenia współwłaściciela

Jesteśmy z mamą właścicielkami domu po połowie bez fizycznego podziału. Mamy wspólnie kredyt hipoteczny. Jej udział w tej nieruchomości jest...

Czy wyrok komorniczy mojej mamy przechodzi automatycznie na mnie?

Niedawno zmarła moja mama, która miała zaległości w czynszu. Dziedzicząc po niej nieruchomość, odziedziczyłam również długi. Wiem, że kiedy mama...

Czy świadczenia z ZFŚS podlegają zajęciu komorniczemu?

Czy świadczenia z ZFŚS podlegają zajęciu komorniczemu? Mam zajęcie komornicze niezwiązane z alimentami. Jestem zatrudniona na etat z minimalnym...

Procedura po licytacji komorniczej mieszkania

Jak wygląda procedura po licytacji komorniczej mieszkania? Pięć dni temu na licytacji zostało sprzedane moje mieszkanie na wniosek banku, którego jestem...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »