Czy banki uznają sankcje kredytu darmowego?

• Data: 2024-09-09 Autor: Artykuł Partnera

Każdy, kto zdecydował się na kredyt w banku, musiał podpisać stosowną umowę. Niestety, zdarza się, że instytucje finansowe udzielające kredytów stosują postanowienia i klauzule niezgodne z prawem. Najlepszym na to przykładem są kredyty frankowe – ci, którzy zdecydowali się na sprawę sądową i ją wygrali, uzyskiwali darmowy kredyt, co było konsekwencją stwierdzenia nieważności umowy. Okazuje się, że podobny skutek można zyskać, powołując się na sankcję kredytu darmowego. W takim przypadku stwierdzenie nieważności umowy nie jest potrzebne.

Czy banki uznają sankcje kredytu darmowego?

Co to jest sankcja kredytu darmowego?

Kwestie dotyczące kredytu darmowego reguluje artykuł 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Wynika z niego jasno, że naruszenie przez bank przepisów ustawy pociąga za sobą konsekwencje w postaci zwrotu kredytu bez odsetek i innych kosztów, jakie ujęto w umowie. Aby jednak skorzystać z sankcji kredytu darmowego, należy w banku złożyć odpowiednie oświadczenie.

Jakie zapisy umowy pozwalają na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego?

Obowiązujące aktualnie przepisy jasno wskazują, jakie zapisy w umowie kredytowej pozwalają na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego. Są to między innymi:

  • kredytowanie prowizji;
  • podanie nieprawidłowej wartości RRSO;
  • wskazanie nieprawidłowej całkowitej kwoty kredytu;
  • podanie nieprawidłowej wysokości całkowitej kwoty do spłaty.

Również niezgodne z rzeczywistością informacje dotyczące oprocentowania kredytu, warunków stosowania stopy procentowej oraz innych kosztów kredytu umożliwiają skorzystanie z sankcji kredytu darmowego.

Czy w każdym przypadku można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Jak już wskazaliśmy, z prawa do sankcji kredytu darmowego można skorzystać w przypadku stwierdzenia konkretnych nieprawidłowości w umowie kredytowej. Spełnione muszą być również kwestie formalne dotyczące kredytu. Sankcja kredytu darmowego wchodzi w grę, jeśli::

  • kwota pożyczki nie jest wyższa niż 255 550 złotych;
  • od ostatnich działań dotyczących kredytu nie upłynęło więcej jak jedenaście miesięcy;
  • umowa kredytowa została zawarta po 17 stycznia 2014 roku;
  • kredyt został zaciągnięty przez osobę prywatną;
  • zabezpieczeń zobowiązania nie jest nieruchomość;
  • raty kredytu były spłacane w terminie (dopuszczalne jest opóźnienie nieprzekraczające trzydziestu dni).

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Nie trudno się domyśleć, że banki robią wszystko, aby nie uznać sankcji kredytu darmowego. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Pamiętaj, że masz prawo skorzystać z tego opcji bez względu na to, czy jeszcze spłacasz kredyt, czy już uregulowałeś swoje należności (nie zapomnij o jedenastomiesięcznym terminie, o którym wspomnieliśmy wcześniej!). Jeśli zauważysz, że w umowie znajdują się niedozwolone zapisy, musisz złożyć w banku stosowne oświadczenie. Niezbędne jest wskazanie na błędy. UWAGA: konieczne będzie obronienie swoich argumentów w sądzie, w czym pomoże Ci doświadczony adwokat. Wysokiej klasy specjalistów znajdziesz na Orlegal.pl. Analiza umów bankowych dokonywana przez specjalistów wskazuje, że niedozwolone zapisy stosuje większość działających na polskim rynku banków. Jeśli Ty także jesteś kredytobiorcą, przeanalizuj swoją umowę.

Źródło: https://orlegal.pl/sankcja-darmowego-kredytu-konsumenckiego-co-to-jest-i-kiedy-mozna-z-niej-skorzystac/



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »