Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Współwłasność samochodu a komornik

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-12-30

Brat 3 lata temu 80% własnego samochodu przekazał mi w formie darowizny. Ja używam samochodu na co dzień. Brak kontaktu z bratem uniemożliwia mi przerejestrowanie pojazdu tylko na mnie. Pomimo że brat ma tylko 20%, samochód zarejestrowany jest na brata. Kilka dni temu dowiedziałam się, że komornik, chcąc wyegzekwować jakiś dług brata, chce zająć samochód. Komornik wie, że pojazd jest współwłasnością. Dług wynosi ok 1000 zł , wartość samochodu to  ok. 12 000 zł. Co mam zrobić, by uniknąć licytacji? Jak rozwiązać kłopotliwą kwestię współwłasności samochodu? Spłata długu brata nie wchodzi w grę.

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Niestety w opisanej przez Panią sytuacji może dojść do licytacji samochodu, a konkretnie udziału w samochodzie w wysokości 1/5 (20%), co od razu muszę Pani wyjaśnić, gdyż wydaje mi się, iż Pani myśli, że licytacji będzie podlegał samochód jako przedmiot. Tak nie będzie, mowa jest tu tylko o udziale w samochodzie.

Zgodnie bowiem z treścią art. 846 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.

§ 2. Innym współwłaścicielom przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana”.

Egzekucja z ułamkowej części ruchomości następuje co do zasady przez sprzedaż udziału dłużnika. W literaturze przyjmuje się zgodnie, że sprzedaż udziału dłużnika w trybie egzekucyjnym nie prowadzi do zniesienia współwłasności i nabywca staje się współwłaścicielem rzeczy w miejsce dłużnika.

W wyniku zatem sprzedaży licytacyjnej takiego samochodu nabywca stałby się właścicielem 1/5 samochodu, a nie jego całości. Pozostałe 4/5 samochodu nadal będzie należeć do Pani.

Jeśli ktoś samochód kupi, będzie tak naprawdę musiał się z Panią porozumieć co do podziału tego samochodu albo wnieść wniosek do sądu o zniesienie współwłasności auta. Jest to rozwiązanie długie i w pewnym sensie kosztowne, więc powiem szczerze, że wątpię, aby ktokolwiek był zainteresowany nabyciem 20% udziału w samochodzie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wydaje się zatem, że nie ma Pani specjalnych powodów do zmartwień.

A co do możliwych rozwiązań tej sytuacji, poza spłatą zobowiązania brata przez Panią, bo to Pani już wykluczyła, to pozostaje (tak poza Kodeksem) znalezienie wśród Pani znajomych kogoś, kto udział ten kupi. Potem, w dowolnym momencie się Pani z takim nabywcą porozumie i, mając środki finansowe, te 20% udziałów odkupi.

Drugi, też poza prawem, sposób, który jednak z uwagi na fakt, że Pani z samochodu korzysta, to po prostu spowodowanie usterki samochodu, takiej aby nikt nie był zainteresowany jego zakupem.

W każdym razie proszę mieć na uwadze, że licytacji podlegał będzie tylko udział w samochodzie i Pani nadal pozostanie właścicielką tego pojazdu w 80%.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »