Współwłasność samochodu a komornik

Autor: Katarzyna Siwiec

Brat 3 lata temu 80% własnego samochodu przekazał mi w formie darowizny. Ja używam samochodu na co dzień. Brak kontaktu z bratem uniemożliwia mi przerejestrowanie pojazdu tylko na mnie. Pomimo że brat ma tylko 20%, samochód zarejestrowany jest na brata. Kilka dni temu dowiedziałam się, że komornik, chcąc wyegzekwować jakiś dług brata, chce zająć samochód. Komornik wie, że pojazd jest współwłasnością. Dług wynosi ok 1000 zł , wartość samochodu to ok. 12 000 zł. Co mam zrobić, by uniknąć licytacji? Jak rozwiązać kłopotliwą kwestię współwłasności samochodu? Spłata długu brata nie wchodzi w grę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Współwłasność samochodu a komornik

Licytacja komornicza udziału w samochodzie

Niestety w opisanej przez Panią sytuacji może dojść do licytacji samochodu, a konkretnie udziału w samochodzie w wysokości 1/5 (20%), co od razu muszę Pani wyjaśnić, gdyż wydaje mi się, iż Pani myśli, że licytacji będzie podlegał samochód jako przedmiot. Tak nie będzie, mowa jest tu tylko o udziale w samochodzie.

Zgodnie bowiem z treścią art. 846 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.

§ 2. Innym współwłaścicielom przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana”.

Egzekucja z ułamkowej części ruchomości następuje co do zasady przez sprzedaż udziału dłużnika. W literaturze przyjmuje się zgodnie, że sprzedaż udziału dłużnika w trybie egzekucyjnym nie prowadzi do zniesienia współwłasności i nabywca staje się współwłaścicielem rzeczy w miejsce dłużnika.

Zobacz też: Czy komornik może zająć współwłasność

Egzekucja z ułamkowej części ruchomości

W wyniku zatem sprzedaży licytacyjnej takiego samochodu nabywca stałby się właścicielem 1/5 samochodu, a nie jego całości. Pozostałe 4/5 samochodu nadal będzie należeć do Pani.

Jeśli ktoś samochód kupi, będzie tak naprawdę musiał się z Panią porozumieć co do podziału tego samochodu albo wnieść wniosek do sądu o zniesienie współwłasności auta. Jest to rozwiązanie długie i w pewnym sensie kosztowne, więc powiem szczerze, że wątpię, aby ktokolwiek był zainteresowany nabyciem 20% udziału w samochodzie.

Wydaje się zatem, że nie ma Pani specjalnych powodów do zmartwień.

A co do możliwych rozwiązań tej sytuacji, poza spłatą zobowiązania brata przez Panią, bo to Pani już wykluczyła, to pozostaje (tak poza Kodeksem) znalezienie wśród Pani znajomych kogoś, kto udział ten kupi. Potem, w dowolnym momencie się Pani z takim nabywcą porozumie i, mając środki finansowe, te 20% udziałów odkupi.

Drugi, też poza prawem, sposób, który jednak z uwagi na fakt, że Pani z samochodu korzysta, to po prostu spowodowanie usterki samochodu, takiej aby nikt nie był zainteresowany jego zakupem.

W każdym razie proszę mieć na uwadze, że licytacji podlegał będzie tylko udział w samochodzie i Pani nadal pozostanie właścicielką tego pojazdu w 80%.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »