Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik jest uprawniony wejść do mieszkania, które należy wyłącznie do męża?

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-11-29

Prowadząc działalność gospodarczą, wzięłam kredyt, którego nie jestem w stanie spłacać. Jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku. Działalność prowadziłam w mieszkaniu, które jest wyłączną własnością męża, firmę zamknęłam miesiąc temu. Wczoraj przyszedł komornik do tego mieszkania, czy miał do tego prawo? Dodam, że mamy z mężem rozdzielność majątkową i ten kredyt wzięłam już w trakcie rozdzielności. Ja przebywam poza mieszkaniem męża, jestem u niego tylko zameldowana. Czy mam obowiązek wpuścić komornika? Czy wymeldowanie się uniemożliwi wejście komornika do mieszkania męża?

zdjęcie prawnika

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Jest Pani zameldowana pod określonym adresem. Pod tym samym adresem prowadzona była Pani działalność, ale faktycznie przebywa Pani w innym miejscu. Wynika z tego, że faktycznie mieszka Pani gdzie indziej niż jest zameldowana na stałe. Jednak komornik nie ma o tym pojęcia, tak samo zapewne jak i wierzyciel. Dla wierzyciela (oraz dla komornika) ma Pani miejsce zamieszkania pod adresem stałego zameldowania (tym bardziej, że było to miejsce prowadzenia działalności).

Stosownie do Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) wierzyciel kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji według miejsca zamieszkania dłużnika lub miejsca siedziby jego firmy. A w Pani przypadku jest to mieszkanie małżonka.

Komornika nie interesuje, czy rzeczy znajdujące się w danym mieszkaniu wskazanym jako miejsce zamieszkania (lub siedziby) dłużnika należą do niego.

Gdyby komornik znalazł się w domu męża pod jego nieobecność, dokonałby zajęcia rzeczy ruchomych, Pani wskazałaby, że te rzeczy należą do osoby trzeciej. A Pani małżonek musiałby w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, ponieważ skierowanie do niego egzekucji narusza jego prawa. Według Kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 845. § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.

§ 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

§ 2a. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik może zająć także ruchomości będące we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że przedstawi ona dowód, że ruchomości są jej własnością.

§ 3. Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych.”

Formalnie, jeżeli będzie Pani obecna w domu, to powinna Pani wpuścić komornika. Aczkolwiek, gdyby komornik był sam, można go zlekceważyć i udać, że nikogo nie ma w domu. Gdyby był z policją i ślusarzem – wtedy zapewne chciałby wchodzić nawet siłą i pod nieobecność dłużnika.

Jeżeli się Pani wymelduje, to utrudni wejście do mieszkania. Wymeldowanie będzie stanowiło dowód tego, że przestała Pani mieszkać pod tym adresem i komornik nie ma podstaw do tego, by zjawiać się po raz kolejny pod tym adresem i traktować to jako miejsce Pani zamieszkania.

Jednocześnie jednak Pani małżonek powinien już teraz (nie czekając na nic) napisać do komornika, że pod tym adresem już Pani nie prowadzi swojej działalności, nie mieszka Pani i nie ma w tym domu żadnych Pani rzeczy. Pozwoliłoby to na uniknięcie wizyt komornika pod tym adresem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Umorzenie sprawy przez komornika i co dalej?

Mój kolega jest dłużnikiem. Otrzymał od komornika informację o umorzeniu postępowania w trybie art. 827 K.p.c., bo wierzyciel nie ma żadnego...

Czy komornik może wyrzucić inwalidę z mieszkania po licytacji?

Czy komornik może wyrzucić na bruk inwalidę po sprzedaży jego mieszkania w drodze licytacji komorniczej? Jestem inwalidą po amputacji nóg i osobą samotną,...

Żądanie zwolnienia zajętej wierzytelności

Pożyczyłam koleżance sporo pieniędzy i mi ich nie oddała. Dowiedziałam się, że sprzedała działkę mojemu znajomemu, więc sporządziłam umowę cesji...

Wzmianka komornika w KW nieruchomości

Mój syn ma zasądzone alimenty, które ściągane są za pośrednictwem komornika. Jest to spora kwota, więc po wyroku syn nie miał dostatecznych środków, by...

Czy komornik może zająć emeryturę za długi syna?

Mój pełnoletni syn pobrał telefony od różnych sieci komórkowych na kwotę kilku tysięcy złotych tylko na podstawie okazania dowodu osobistego bez...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »