Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć emeryturę za długi syna?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-02-28 • Aktualizacja: 2021-07-14

Mój pełnoletni syn pobrał telefony od różnych sieci komórkowych na kwotę kilku tysięcy złotych tylko na podstawie okazania dowodu osobistego bez zaświadczenia o zatrudnieniu. Czy taki stan rzeczy upoważnia komornika do zajęcia emerytury pobieranej przez rodziców, będących właścicielami mieszkania, w którym syn zamieszkuje i jest zameldowany? Czy odpowiadamy za długi syna? Syn jest żonaty, ale żona mieszka w innej miejscowości.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy komornik może zająć emeryturę za długi syna?

Zadłużanie się przez pełnoletniego syna a odpowiedzialność rodziców

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania

cywilnego.

Z treści Pana pytania wynika, że Pana pełnoletni syn podpisał umowy z różnymi sieciami telefonii komórkowej na kwotę kilku tysięcy złotych, okazując przy tym jedynie dowód osobisty. Zastanawia się Pan, czy zadłużenie, którym obciążony będzie syn pozwala na zajęcie świadczenia emerytalnego jego rodziców. Syn zamieszkuje bowiem z rodzicami.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że dłużnikiem wobec sieci telefonii komórkowej będzie syn, a nie jego rodzice bądź też małżonka. Dopóki syn żyje rodzice nie mogą być obciążeni obowiązkiem spłaty jego zadłużenia, a już na pewno nie można uzyskać przeciwko rodzicom tytułu wykonawczego, który by pozwalał na skierowanie przeciwko rodzicom egzekucji.

Jak uchronić się przed dziedziczeniem długów po synu?

Inaczej sytuacja wygląda po śmierci syna. Wówczas musicie Państwo spadek odrzucić albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Innymi słowy, jeżeli do 6 miesięcy od śmierci syna nie złożycie Państwo oświadczenia o odrzuceniu spadku, wówczas dziedziczyć będziecie Państwo z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas Państwa odpowiedzialność ogranicza się do wysokości aktywów spadku, np. jeżeli syn ma majątek w kwocie 10 000 zł, a długi wynoszą 30 000 zł odpowiadacie Państwo jedynie do 10 000 zł. Osobiście jednak uważam, że dla takiej kwoty warto odrzucić spadek, albowiem sam spis inwentarza jest dosyć kosztowny, długotrwały, a i tak, jak pokazuje praktyka, zawsze wierzyciele uważają, że są traktowani nierówno i wówczas sprawy ich spłaty ciągną się latami. Wierzyciele bowiem często próbują wymusić spłatę całego zadłużenia, nie bacząc na postanowienie sądu w tym zakresie.

Państwa powołanie do spadku wynika z treści art. 932 § 1 K.c., zgodnie z którym w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Jeżeli Pana syn nie ma dzieci, wówczas razem z jego żoną do spadku z mocy ustawy powołani są Państwo jako jego rodzice.

Oględziny miejsca zamieszkania dłużnika przez komornika

Jeżeli syn zamieszkuje z Państwem to komornik owszem może dokonać oględzin miejsca jego zamieszkania i zająć przedmioty stanowiące jego własność, ale mniemam, że syn takowych nie posiada, a jeżeli posiada to znajdują się w jednym miejscu. Nadto, jeżeli posiadacie Państwo dokumenty potwierdzające zakup wyposażenia mieszkania, proszę o ich zachowanie i zabezpieczenie na wypadek, gdyby komornik za jakiś czas, dysponując tytułem wykonawczym prowadził egzekucję przeciwko synowi.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »