Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zameldowanie osoby z długami komorniczymi

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-06-01

Chcę zameldować mamę u siebie na pobyt tymczasowy. Mama posiada długi komornicze. Czy nie będę miał problemów z tego powodu?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat

Za zadłużenia odpowiada jedynie mama. Fakt zameldowania jej u siebie w domu może spowodować tylko lawinę korespondencji komorniczej na Pana adres, być może wizytę komornika, jeśli w toku postępowania wyjdzie taka potrzeba, ale nie ma możliwości, aby w jakikolwiek sposób odpowiadał Pan czy to osobiście, czy materialnie za zobowiązania mamy albo czy byłby Pan pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Największe zagrożenie dla Pana to to, gdy komornik będzie miał obowiązek – na wniosek wierzyciela – wszcząć egzekucję z ruchomości będących w posiadaniu dłużnika. Może się okazać, że będzie trzeba wykazać przed komornikiem, że coś należy do Pana, a nie do mamy. Ale na tym kończy się jakakolwiek obawa związana z Pana pytaniem.

Zgodnie z art. 841 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych”.

Powództwo o zwolnienie od egzekucji dopuszczalne jest po dokonaniu wszczęcia egzekucji przez zajęcie przedmiotu, którego wyłączenia spod egzekucji domaga się powód. Powództwo wniesione wcześniej podlega oddaleniu jako przedwczesne. Przed wniesieniem pozwu o zwolnienie od egzekucji osoba trzecia powinna zwrócić się do wierzyciela o wyłączenie zajętego przedmiotu spod egzekucji po to, by nie narazić się na obowiązek zwrotu kosztów procesu przeciwnikowi na wypadek, gdyby uznał on przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu i wniósł o przyznanie kosztów procesu, ponieważ nie dał powodu do wytoczenia sprawy (art. 101).

Gdyby nawet więc nadgorliwy komornik zajął cokolwiek będącego Pana własnością, ma Pan prawne środki do obrony, więc nie ma się Pan czego obawiać.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ochrona przyszłej żony przed komornikiem

W tym miesiącu wstępuję w związek małżeński. Mam jednak pewien problem. Chodzi o moje zadłużenie w ZUS i urzędzie skarbowym....

Zwolnienie z dozoru ruchomości

Ponad 3 lata temu dział egzekucji US uczynił mnie dozorcą ruchomości, tj. samochodu osobowego. Od tego momentu komornik skarbowy do dnia dzisiejszego nie...

Cofnięcie spłaty komorniczej

Wpłaciłem na konto komornicze dług osoby, która była zadłużona i miała zablokowane konto bankowe. Czy istnieje teraz możliwość odzyskania tych moich...

Zakup maszyny od przedsiębiorcy który będzie mieć postępowanie komornicze

Che kupić maszynę (myjka ciśnieniowa) od przedsiębiorcy. Cena jest bardzo atrakcyjna, obawiam się, że w stosunku do sprzedającego może lub zaraz...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »