Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do zapłaty przedawnionego długu

Marek Gola • Opublikowane: 2018-04-30

Dwa dni temu zostałam wezwana pisemnie do zapłaty zadłużenia występującego pierwotnie wobec TP S.A., a obecnie wierzycielem jest firma windykacyjna. Chodzi o jakieś niezapłacone faktury sprzed 16 lat. W ciągu tych lat kilkakrotnie zmieniałam miejsce zamieszkania, więc jest prawdopodobne, że jakaś korespondencja do mnie nie trafiła, ale w żaden sposób nie mogę sobie przypomnieć tego zadłużenia. Żąda się ode mnie kwoty ok. 3 tys. zł. Co z tym zrobić? Czy tu nie wchodzi w grę przedawnienie?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności powinna Pani dokładnie przeanalizować treści pisma pod kątem jego ewentualnego wskazania na zakończone już postępowanie cywilne. Innymi słowy, chodzi głównie o to, czy wierzyciel powołuje się na wydany przeciwko Pani uprzednio wyrok (nakaz zapłaty), czy też nie. Powyższe wynika wprost z treści art. 125 § 1 K.c., zgodnie z którym roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Jeżeli żaden wyrok (nakaz zapłaty) nie został wydany, wówczas roszczenie przedawnia się z upływem 3 lat. Istotne jest, że bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Dla każdej zatem z faktur termin wymagalności będzie inny.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nie wskazuje Pani także, by miało dojść do sytuacji przerwania biegu przedawnienia.

Zgodnie bowiem z treścią art. 123 K.c. – bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,

3) przez wszczęcie mediacji.

Dopiero wówczas nastąpi skierowanie sprawy względem Pani o zapłatę (nastąpi konkretyzacja roszczenia względem danego podmiotu).

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Doświadczenie podpowiada mi, że jeżeli TP S.A. sprzedała wierzytelność, to zachodzi pytanie, czy cała należność jest przedawniona, czy też jedynie część. Jeżeli firma windykacyjna skieruje przeciwko Pani powództwo o zapłatę, wówczas należy się przygotować do sprawy sądowej. Podniesienie w chwili obecnej zarzutu przedawnienie nic nie da, albowiem zarzut taki jest podniesiony skutecznie jedynie w postępowaniu sądowym, a nie w postępowaniu przedsądowym. Co do zasady, nawet jakby Pani skierowała teraz odpowiedź na wezwanie do zapłaty, wskazując na zarzut przedawnienia, to i tak firma windykacyjna skieruje pozew o zapłatę, licząc na to, że nie podniesienie Pani zarzutu przedawnienia przed sądem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »