Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oświadczenie dotyczące spłaty zadłużenia

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-04-10

Wziąłem kredyt i pieniądze przekazałem teściom w formie gotówki. Czy jest taka możliwość, żeby napisać oświadczenie dotyczące spłaty zadłużenia przez teściów w obecności notariusza?

zdjęcie prawnika
Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Co do zasady większość oświadczeń prawnych można złożyć u notariusza lub też własnoręcznie napisane oświadczenie potwierdzić u notariusza podpisem notarialnym. Trzeba jednak w pierwszej kolejności określić z jaką w ogóle umową mamy do czynienia. Chodzi mianowicie o to, jaki był tytuł prawny przekazania pieniędzy teściom. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu cywilnego samo przekazanie pieniędzy może być elementem kilku umów.

Pierwszą możliwą opcją jest darowizna. Jeżeli przekazał Pan pieniądze teściom zaznaczając, że są dla nich i do swobodnego użytku i dodatkowo nie muszą ich zwracać to mamy do czynienia z umową darowizny. Zgodnie bowiem z art. 888 K.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jeżeli Pana wolą była darowanie pieniędzy rodzicom żony to obecnie stanowią one ich własność, którą mogą swobodnie rozporządzać.

Po drugie umowa pożyczki. Jak powszechnie wiadomo w tej umowie pożyczkodawca przenosi na pożyczkobiorcę własność pieniędzy, zaś ten zobowiązuje się do zwrotu tej kwoty. Jak stanowi art. 720 K.c. umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. W konsekwencji, jeżeli przekazał Pan pieniądze teściom i mogli oni nimi swobodnie rozporządzać, ale zastrzegł Pan, że muszą te pieniądze zwrócić to mamy do czynienia z pożyczką.

W końcu mógł też Pan przekazać te pieniądze w ramach umowy przechowania. W świetle art. 835 K.c. przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.

Co istotne przechowawcy nie wolno korzystać z pieniędzy, ponieważ nadal stanowią one własność dającego w przechowanie. Na żądanie dającego w przechowanie pieniądze muszą zostać zwrócone. W konsekwencji, jeżeli przekazał Pan te pieniądze teściom wyłącznie po to, aby przechowali je na koncie bankowym (czy nawet gotówkę w domu) to mamy do czynienia z umową przechowania.

Podsumowując powyższe, w pierwszej kolejności należy ustalić z jakim rodzajem umowy mamy do czynienia (zapewne również notariusz będzie o to pytał)?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »