Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna dla dziecka a upadłość konsumencka

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-07-27

Przed 4 laty zamknąłem działalność gospodarczą z powodu nieopłacalności. Od tamtej chwili jestem na bardzo niskim świadczeniu przedemerytalnym. Mam wierzycieli za nieopłacony czynsz i drobne kredyty. Postępowania komornicze są umarzane, bo nic nie posiadam. Za miesiąc będę na wcześniejszej emeryturze, która wyniesie ok. 2,5 tys. zł. Noszę się z zamiarem wystąpienia o upadłość konsumencką, ale problem polega na tym, że 3,5 roku temu darowałem synowi nieruchomość. Pytanie: Jeżeli wystąpię o upadłość konsumencką, czy ta nieruchomość wchodziłaby do masy upadłościowej? Co mam zrobić, żebym nie pogorszył swojej sytuacji? W kancelariach prawnych, gdzie zasięgałem informacji, udzielano mi niejednoznacznych odpowiedzi. Jedni prawnicy twierdzili, że muszę z tym poczekać 5 lat od daty darowizny, a inni, że wystarczy 2 lata.

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

Upadłość konsumencka uregulowana jest w art. 491 ze zn. 1 i następnych ustawy – Prawo upadłościowe. W niewielkim zakresie postępowanie to ma swoje odrębności, aczkolwiek co do zasady jest w wielu aspektach zbieżne z postępowaniem upadłościowym przedsiębiorców.

Art. 491 ust. 1 ustawy mówi wyraźnie, że w sprawach nieuregulowanych w niniejszym tytule przepisy o postępowaniu upadłościowym stosuje się odpowiednio, z tym że przepisów art. 13, art. 21, art. 22a, art. 25, art. 32 ust. 5, art. 36, art. 38, art. 38a, art. 40, art. 74, art. 163, art. 164, art. 307 ust. 1 i art. 361 nie stosuje się.

Oznacza to, że odpowiednie zastosowanie mieć będzie m.in. przepis art. 127 ust. 1 ustawy, który mówi, że bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej.

Tak więc na rok przed dniem złożenia wniosku żadna czynność nieodpłatna, w tym także darowizna nie jest bezpieczna. To akurat absolutnie Panu nie grozi. Natomiast jest też droga możliwość, mianowicie wystąpienie z tzw. skargą paulińską.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Art. 527 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) mówi, że gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Z kolei art. 528 K.c. stanowi, że jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

W Pana przypadku, skoro darował Pan nieruchomość synowi i w ten sposób stał się niewypłacalny, są bardzo wyraźne podstawy do tego, aby syndyk wystąpił z powództwem właśnie na tej podstawie. Aczkolwiek obwarowane jest to terminem 5-letnim, o którym niektórzy Panu wspominają. Otóż art. 534 K.c. stanowi, że uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności. W Pana przypadku pozostaje zatem jeszcze 1,5 roku na wystąpienie z takich powództwem – może to zrobić syndyk, ale też każdy z Pana wierzycieli, jeśli nie ogłosi Pan upadłości. Po upływie lat 5 prawo do wytoczenia powództwa wygasa.

Jednakże w stosunku do syndyka, jeśli ogłosi Pan upadłość, odnosi się jeszcze jeden przepis i jeszcze jeden termin. Mianowicie na wystąpienie z powództwem o uznanie takiej czynności za bezskuteczną syndyk ma 2 lata od dnia ogłoszenia upadłości – stanowi o tym wprost art. 132 ust. 3 Prawa upadłościowego. Przepis ten mówi dokładnie, że nie można żądać uznania czynności za bezskuteczną po upływie dwóch lat od dnia ogłoszenia upadłości, chyba że na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego uprawnienie to wygasło wcześniej. Termin ten nie ma zastosowania, gdy żądanie uznania czynności za bezskuteczną zgłoszone zostało w drodze zarzutu.

W Pana przypadku prawo to na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego wygaśnie wcześniej, bo za 1,5 roku od daty czynności.

Mówiąc wprost: jestem zdecydowanie po stronie tych prawników, którzy informowali Pana, że musi Pan poczekać 5 lat od daty darowizny. Jest to prawidłowa informacja.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż samochodu zajętego przez komornika

Sprzedałem auto po wypadku za kwotę 32 000 zł. Podczas wizyty w wydziale komunikacji dowiedziałem się, że auto jest/było zajęte przez komornika. Nigdy...

Czy mogę dogadywać się z wierzycielami?

Mam ponad 20 spraw komorniczych na różne kwoty po bankructwie firmy. Odsetki i koszty egzekucyjne są większe niż podstawowe długi. Czy mogę dogadywać...

Czy będę musiał wystąpić do sądu o przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego?

Kupiłem mieszkanie na licytacji komorniczej i posiadam prawomocne przysądzenie własności wydane przez sąd. Obecnie w mieszkaniu mieszkają byli...

Ściganie za alimenty a spłata zaległości na raty

Przez kilka lat nie płaciłem alimentów, dług jest bardzo duży, prowadzono przeciwko mnie postępowanie komornicze. Kiedy pracowałem, starałem się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »