Indywidualne porady prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Prowadzę działalność gospodarczą (firma jednoosobowa) w Warszawie, ale zarejestrowaną mam w Katowicach, bo tam jestem zameldowany (dom moich rodziców, do którego nie posiadam żadnych praw majątkowych). Niestety nie posiadam własnej nieruchomości. W 2012 r. powstał z mojej winy dług, który wraz z kosztami sądowymi i komorniczymi wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Ostatnio pojawił się u moich rodziców komornik w asyście. Czy ma prawo powadzić w tym miejscu czynności? Fizycznie nie mieszkam u rodziców 10 lat.
Jeżeli po uzyskaniu wyroku sądowego (w którym zasądzono określoną należność pieniężną) dłużnik nadal nie reguluje swojego długu – wierzyciel może wszcząć egzekucję przeciwko dłużnikowi. Warunkiem wszczęcia egzekucji jest nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności po to, aby stał się tytułem wykonawczym.
Posiadając już wyrok z klauzulą wykonalności, wierzyciel może wystąpić z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Wniosek składa się do komornika, który jest organem egzekucyjnym. Zgodnie z art. 797 Kodeksu postępowania cywilnego we wniosku należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione przez dłużnika, czyli zapłatę określonej kwoty pieniężnej. Oprócz należności przysługującej wierzycielowi od dłużnika, we wniosku należy podać również zasądzone przez sąd koszty procesu, ponieważ dłużnik zobowiązany jest również do ich zwrotu. Ponadto we wniosku wierzyciel musi wskazać sposób egzekucji, czyli sposób, w jaki komornik ma doprowadzić do zaspokojenia wierzyciela. Przepisy postępowania egzekucyjnego wymieniają kilka sposobów egzekucji. W przypadku egzekwowania należności pieniężnych są to:
Zobacz też: Czy komornik może zająć wynagrodzenie dziecka za długi rodziców
Egzekucja z ruchomości jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów egzekucji, jednak wierzyciele nie wykorzystują wszystkich przyznanych im ustawą uprawnień. Ten etap postępowania rozpoczyna się złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji. Podkreśla się, że nie jest konieczne opisanie ruchomości jakie mają być zajęte (E. Wengerek, Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz, Wydawnictwo Prawnicze 1972, s. 321; podobnie w komentarzu pod kierunkiem Z. Szczurka, Sopot 1994, s. 234). W dobrze rozumianym interesie wierzyciela jednak jest wskazanie konkretnych ruchomości oraz miejsca, gdzie przypuszczalnie się znajdują. Powinien to z pewnością uczynić wierzyciel na rzecz którego rzecz jest obciążona prawem zastawu oraz każdy posiadający odnośną wiedzę We wniosku wierzyciel powinien wskazać dane pozwalające na określenie właściwości miejscowej komornika, a więc bezspornie opisać komornikowi miejsce gdzie rzecz się znajduje Przedmiotem tego typu egzekucji mogą być wyłącznie ruchomości, a więc wszystkie rzeczy, które nie są nieruchomościami ani ich częściami składowymi.
Komornik może odwiedzić rodziców, jednak na ich oświadczenie, że w domu nie znajduje się żaden Pana majątek, komornik miałby odstąpić od zajęcia ruchomości.
Jeśli jednak nadgorliwy komornik zajmie cokolwiek, rodzicom przysługuje prawo powództwa przeciwegzekucyjnego co do danego zajętego przedmiotu. To czysta formalność, jeśli rodzice wykażą własność ruchomości. Nieruchomości w żadnym wypadku zająć komornik nie może.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika