Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Siostra ma długi i chce przepisać na mnie mieszkanie

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2019-04-17

Mieszkam za granicą. Dowiedziałam się, że moja siostra w Polsce ma problemy – długi. Żeby nie stracić mieszkania, chce przepisać je na mnie. Muszę zaznaczyć, że przed 20 laty przepisałam na nią książeczki mieszkaniowe mojego męża i syna, w zamian ona miała przepisać to mieszkanie na moją córkę, ale nigdy tego nie zrobiła. Dziś potrzebuje pomocy, ale ja nie mam pieniędzy na jej długi. Boję się, że przepisanie teraz mieszkania na mnie to problem. Mogę przyjechać do kraju, ale czy jest sens?

zdjęcie prawnika
Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa
To jest Firma bardzo rzetelna. U prawnika Syn zostawił pieniążki i do końca nie wiedział na czym stoi. Tu dostałam odpowiedzi bardzo konkretne. 
Ewa, 65 lat
Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata

Każdy człowiek jest odrębnym podmiotem prawa, więc sam ponosi odpowiedzialność za swe własne zobowiązania – a konkretnie długi (bo wierzytelność oznacza uprawnienie, zaś dług to obowiązek albo obowiązki). Przywołajmy treść art. 353 Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.

§ 2. Świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu.”

Tak zwane przepisanie tytułu prawnego do mieszkania na kogokolwiek przez Pani siostrę będzie oznaczało, że utraci tytuł prawny do mieszkania; jeżeli nawet samo mieszkanie „zostanie uratowane” (czyli nie dojdzie do egzekucji z lokalu), to i tak Pani siostra mieszkałaby już w cudzym mieszkaniu, z czym wiązałyby się obowiązki (a długi i tak mogłyby ją nadal obciążać). Mogłoby być ciężko godzić spłacanie zadłużenia oraz ponoszenie „kosztów mieszkaniowych”. Załóżmy wstępnie, że nabywca mieszkania (zwłaszcza z grona rodzinnego) pozwoliłby Pani siostrze korzystać z tegoż mieszkania na podstawie umowy użyczenia (od art. 710 do art. 719 K.c.) – czyli bez obowiązku uiszczania czynszu. Czy w takiej sytuacji Pani siostra byłaby w stanie ponosić „koszty bieżące”? Artykuł 713 K.c. stanowi: „Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia”. Załóżmy także, że nabywca mieszkania (np. Pani) ponosiłby koszty podstawowe – podatek od nieruchomości oraz (jakże częstą) opłatę za użytkowanie wieczyste (a takie opłaty aktualnie rosną). Czy Pani siostra byłaby w stanie uiszczać pozostałe opłaty. Jeżeli nie – to nabywca miałby długi (związane z mieszkaniem).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przed podjęciem decyzji proszę sprawdzić rodzaj tytułu prawnego do tegoż mieszkania; zbywalne tytuły prawne do lokalu to własność oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dla nieruchomości lokalowych prowadzi się księgi wieczyste, zaś dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może zostać założona księga wieczysta (niekiedy księgę wieczystą dla takiego prawa zakłada się w związku z obciążeniem tytułu prawnego hipoteką, a hipoteka powstaje przez jej wpisanie do księgi wieczystej); księgi wieczyste są dostępne także przy pomocy łączy internetowych.

Jeżeli tytuł prawny do lokalu (własność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) jest albo zostanie przed zmianą uprawnionego obciążone hipoteką, to nabywca (np. obdarowany albo kupujący) uzyska tytuł prawny obciążony hipotecznie. Hipoteka (wskazana w art. 244 K.c. oraz dokładniej uregulowana w ustawie o księgach wieczystych i hipotece) jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych (art. 244 i następne K.c.). Hipotekę zalicza się do rzeczowych zabezpieczeń wierzytelności – właściciel obciążonej hipoteką nieruchomości (art. 46 K.c.) może się zmieniać (np. na podstawie umowy albo na podstawie dziedziczenia), a obciążenie hipoteczne tytułu prawnego nadal trwa.

Gdyby Pani nabyła tytuł prawny do odnośnego mieszkania – w przypadku obciążenia hipotecznego tegoż tytułu prawnego – to stałaby się Pani odpowiedzialna rzeczowo za dług (hipotecznie zabezpieczony); wiązałoby się to z ryzykiem utraty tytułu prawnego – mieszkanie (a dokładniej: tytuł prawny do lokalu) mógłby stać się przedmiotem egzekucji (być może licytacji komorniczej). Nabycie hipotecznie obciążonego tytułu prawnego do lokalu może być ryzykowne (zwłaszcza w przypadku umowy kupna lub innej związanej z wysokimi wydatkami na zakup tytułu prawnego), ale samo w sobie nie oznacza przejęcia odpowiedzialności osobistej za dług – dłużnik (np. Pani siostra) dalej byłby osobiście odpowiedzialny za dług.

Odpowiedzialność osobista za dług mogłaby wiązać się z innego rodzaju okolicznościami. Dość często udzielane jest poręczenie (art. 876 i następne K.c.); proponuję rozważnie podpisywać dokumenty (przed ich podpisaniem), bo zdarzają się (nie tylko w Polsce) problemy w związku z podpisaniem (nawet „małego karteluszka”). Odpowiedzialność osobista za dług mogłaby być skutkiem dziedziczenia (art. 922 i następne K.c.). Odziedziczenie zadłużonego spadku (art. 922 K.c.) może wiązać się z odpowiedzialnością za długi spadkowe (art. 1030 i następne K.c.). Od wejścia w życie nowej wersji przepisów prawnych, niecałe 2 lata temu, ryzyko z tym związane jest mniejsze, ale i tak trzeba rozważnie składać oświadczenia co do spadku (art. 1012 i następne K.c.).

Jeżeli tytuł prawny do odnośnego mieszkania nie jest obciążony hipotecznie, to i tak nabycie mieszkania (a właściwie tytułu prawnego do lokalu) od osoby poważnie zadłużonej mogłoby wiązać się z problemami. Chodzi głównie o możliwość wytoczenia przez pokrzywdzonego wierzyciela powództwa przewidzianego dla ochrony takiego wierzyciela – czyli z powództwem o nazwie „skarga Pauliańska” (od art. 527 do art. 534 K.c.). Przegranie takiego procesu cywilnego przez pozwanego nabywcę rzeczy (np. mieszkania) oznacza bezskuteczność umowy (na podstawie której nabyto tytuł prawny do lokalu) – art. 59 K.c. – bezskuteczność wobec wierzyciela, który wygrał sprawę cywilną z tego zakresu; mogłoby więc np. dojść do egzekucji z lokalu w celu uzyskania pieniędzy przez wierzyciela. Przegranie sprawy cywilnej może skutkować obowiązkiem zwrotu kosztów stronie wygrywającej – art. 98 i następne Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Zagadnienie tak zwanego przepisania przed laty książeczek mieszkaniowych jest praktycznie bez znaczenia (ewentualnie poza absolutnie wyjątkowymi sytuacjami) – zwłaszcza dla wierzyciela, który prawdopodobnie nie został oficjalnie powiadomiony o okolicznościach związanych z owymi książeczkami mieszkaniowymi.

Część prawnie istotnych informacji Pani mogłaby poznać na odległość – np. przy pomocy zdalnego dostępu do księgi wieczystej lub przez przesłanie (skanów) dokumentów (oby wszystkich mających znaczenie). Daleki jestem od zniechęcania Pani do pojawienia się w Polsce; wsparcie w ramach osobistej obecności może mieć duże znaczenie – w aspekcie ściśle prawnym odpowiednio wcześniejsze poznanie przez Panią wszystkich istotnych informacji mogłoby Pani pomóc w podjęciu odpowiednich decyzji. Być może Pani siostra udzieliłaby Pani pełnomocnictwa (art. 98 i następne K.c.) – a pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w formie pisemnej (o ile nie ma dodatkowych wymogów). Pełnomocnictwo mogłoby np. zawierać upoważnienie do pozyskiwania informacji u wierzyciela (wierzycieli) siostry.

Proponuję zapytać siostrę o to, jak doszło do zadłużenia. Nadal spotyka się (także w TVP) reklamy podmiotów pożyczających pieniądze w sposób, który może okazać się ryzykowny dla pożyczkobiorców. Poza tym są różne podmioty tej branży działające pokątnie, a nawet powiązane ze strukturami przestępczymi. Nie można więc wykluczyć zupełnie potrzeby powiadomienia organów ścigania – prokuratury lub większej policyjnej jednostki organizacyjnej (prowadzenie postępowania w poważnej sprawie wymaga sporych sił i środków).

Czasami nawet utrata cennej rzeczy (np. mieszkania) nie oznacza kresu problemów z długami. W takich sytuacjach w grę może wchodzić upadłość konsumencka.

Na koniec przedstawiam ewentualny wariant dodatkowy do rozważenia: Gdyby Pani zdecydowała się pomóc swej siostrze, to szczególnie ryzykowne byłoby darowanie pieniędzy (na spłacenie długów). Pożyczenie pieniędzy bez mającego znaczenie zabezpieczenia także wiązałoby się ze sporym ryzykiem. Mniejsze ryzyko byłoby, gdyby Pani wierzytelność (jako pożyczkodawcy) została zabezpieczona przez ustanowienie hipoteki (np. na tytule prawnym do odnośnego mieszkania) – zwłaszcza w przypadku pierwszej w kolejności hipoteki; hipoteka może zostać ustanowiona nie tylko na własności, ale także na użytkowaniu wieczystym oraz na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu (o ile dla takiego prawa jest albo zostanie założona księga wieczysta, bo do ustanowienia hipoteki dochodzi z chwilą jej wpisania w księdze wieczystej).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dług po zmarłym za leczenie szpitalne

Jestem wraz z braćmi dłużnikiem szpitala z tytułu kosztów leczenie zmarłego ojca*. Leczenie miało miejsce w czerwcu 2005 r. W sierpniu 2006 r. szpital uzyskał prawomocny wyrok, na mocy którego orzeczono obowiązek zapłaty kosztów leczenia. Wyrok wydany był na ojca, który zmarł w 2009 r. Szpital założył jednak sprawę o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Spadek ten przyjęliśmy z uwagi na mieszkanie ojca. Rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku odbyła się w 2011 r. Od tego czasu szpital nie występował do nas o spłatę zadłużenia. Czy zatem dług uległ już przedawnieniu? Jeśli nie, to czy mamy jakąś możliwość uniknięcia spłaty tego długu?

Załamanie nerwowe i spirala długów, co robić?

Mój pełnoletni syn bardzo nierozsądnie postąpił w sprawie pobrania kilku pożyczek. Syn parę lat prowadził z powodzeniem małą firmę, posiadał mieszkanie. Niestety jakiś czas temu przeszedł załamanie nerwowe i wszystko się posypało. Zaczęły się kłopoty finansowe, ale naganiacze pożyczek zawsze byli gotowi „pomóc”. Pierwsze pożyczki pomogłem synowi spłacić, a on w zamian przepisał mieszkanie na mnie i żonę. Niestety wkrótce znowu znalazł się w szpitalu psychiatrycznym, z jeszcze głębszym załamaniem. W mieszkaniu syna znaleźliśmy wezwania do zapłaty pożyczek na kilkanaście tysięcy, niektóre już u komornika. Co można w tej sytuacji zrobić?

Aneks notarialny waloryzujący kwotę alimentów

Zawarty akt notarialny o alimenty posiada klauzulę wykonalności nadaną przez sąd i jest egzekwowany przez komornika. Czy aneks notarialny waloryzujący kwotę alimentów do tego aktu notarialnego musi również posiadać klauzulę wykonalności, aby komornik go realizował?

Przepisanie nieruchomości na syna w celu ochrony przed komornikiem

Dowiedziałam się przez przypadek, że jakiś czas temu mąż stracił płynność finansową. Podpisałam mężowi zgodę na zaciągnięcie kredytu, którego nie spłaca. Jestem właścicielem domu (taki zapis widnieje w KW), ale nie mamy z mężem rozdzielności majątkowej. Czy w zaistniałej sytuacji mogę przepisać nieruchomość na syna w celu ochrony przed komornikiem?

Szukanie kupca na własną rękę zajętego przez komornika mieszkania

Mieszkanie mojego znajomego zajął komornik. W tej chwili jest wyznaczony termin drugiej licytacji. Czy kolega może szukać kupca na własną rękę i sprzedać nieruchomość poza licytacją za wyższą cenę?

Objęcie postępowaniem komorniczym dzierżawionej nieruchomości

Jestem dzierżawcą apartamentów. Apartamenty zostały objęte postępowaniem komorniczym. Właścicielka nie płaciła rat do banku, a pieniądze ode mnie za wynajem brała sobie, ponieważ na umowie był tylko ułamek całej kwoty. Jakie konsekwencje mogą mi za to grozić?
W chwili obecnej dowiedziałam się, że bank złożył do sądu wniosek o odebranie jej zarządu nad nieruchomością. Czy to możliwe, żeby ona nie wiedziała, że bank chce jej odebrać zarząd? Czy sąd mógł jej o tym nie poinformować?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »