Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komornik a wspólne roczne rozliczenie z mężem

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-02-16

Jestem osobą bezrobotną z wieloma zajęciami komorniczymi, które powstały jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy w takiej sytuacji wspólne roczne rozliczenie z mężem jest bezpieczne? Obawiam się, że w przyszłości mąż będzie miał przez to jakiś problem z komornikiem.

zdjęcie prawnika
Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

W opisanej przez Panią sytuacji znajdują zastosowanie przepisy art. 41 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którym:

„§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9.”

W myśl cytowanego przepisu, Pani mąż nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez Panią przed wstąpieniem w związek małżeński, chyba że był poręczycielem kredytu, ale wówczas mówimy o zupełnie innej podstawie prawnej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W sytuacji wskazanej w § 3 omawianego przepisu, która odpowiada podanemu przez Panią opisowi, odpowiada Pani przed wierzycielami jedynie swoim majątkiem osobistym, jak i szeroko pojmowanym wynagrodzeniem za pracę.

W sytuacji, jeśli doszło do powstania wspólności ustawowej po ślubie (jeśli nie występuje u Państwa umowny ustrój rozdzielności majątkowej) mogą Państwo w myśl przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonywać wspólnego rozliczenia:

„1. Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

2. Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26e; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.”

Jak czytamy zatem, co do zasady małżonkowie rozliczają się osobno. Jednakże, jeśli istniała między Państwem wspólność ustawowa przez cały poprzedni rok, ustawodawca przewiduje możliwość rozliczenia wspólnego.

Zbliżając się do rozstrzygnięcia Pani wątpliwości odnośnie wpływu wspólnego rozliczania na obowiązek spłaty Pani wierzytelności przez Pani męża, należy zauważyć, iż żadne przepisy nie powodują takiego skutku w przedmiotowej sytuacji.

W omawianym stanie faktycznym nie dojdzie bowiem do przeniesienia Pani majątku osobistego, czy też innych składników podlegających egzekucji z art. 41 § 3 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy do majątku wspólnego, czy też majątku osobistego małżonka. Nie nastąpi także zatem pokrzywdzenie wierzycieli, ponieważ na skutek wspólnego rozliczenia, w żaden sposób nie uszczupli Pani swojego majątku podlegającego egzekucji. Wspólne rozliczenie nie spowoduje także możliwości dochodzenia wierzytelności z majątku wspólnego bądź majątku osobistego męża, ponieważ w ten sposób nie potwierdzi on w żaden sposób i nie zobowiąże się w ten sposób do spłaty wcześniej zaciągniętych przez Panią zobowiązań.

Należy zauważyć, że instytucja wspólnego rozliczania jest instytucją zupełnie odrębną i wiąże się raczej z istniejącą między Państwem wspólnotą majątkową, która to wspólnota również nie ma wpływu na obowiązek spłaty wierzytelności zaciągniętych przed powstaniem małżeństwa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak umorzyć weksel?

5 lat temu przyjaciel pożyczył mi pieniądze na weksel. Następnie zabezpieczył się na moim budynku, który niestety został sprzedany na licytacji komorniczej....

Ulga za złe długi w VAT mimo uiszczenia pełnej należności

Na skutek różnych zdarzeń przestałem regulować faktury w pewnej hurtowni. Kontrahent przekazał dług do swojej ubezpieczalni i zwrócono mu...

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości z prowadzoną egzekucją komorniczą

Nabycie nieruchomości z prowadzoną egzekucją komorniczą nie powoduje przerwania egzekucji. Nabywca „wchodzi” w miejsce dłużnika....

Dane osobowe w markecie długów

Czy firma windykacyjna ma prawo umieszczać moje dane osobowe (imię, nazwisko oraz adres zamieszkania) w markecie długów?

Odrzucenie skargi na komornika

Złożyłem do sądu skargę na komornika, który zajął ruchomości osoby trzeciej, niebędącej stroną w sprawie. Skarga została odrzucona z powodu...

Jak wykreślić z księgi wieczystej wpis komornika?

Mam dług, jednak większość już spłaciłam i do końca tego miesiąca zapłacę resztę zaległej kwoty. Niestety komornik zrobił wpis do księgi...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »