Egzekucja komornicza mimo depozytu w sądzie

Autor: Michał Berliński

W roku 2004 po dłuższych problemach sąd zezwolił mi na złożenie do depozytu sądowego 6-miesięcznego zabezpieczenia alimentów. I umocował konkretnego komornika do podjęcia ich w razie zwłoki w płaceniu alimentów. W 2020 roku spóźniłem się z zapłatą alimentów, gdyż uznałem, że powinienem je przekazywać na konto pełnoletniego syna. W tym celu napisałem zapytanie do syna o numer rachunku bankowego, na który powinienem przesyłać mu alimenty. Miało to miejsce w kwietniu 2020 r., a ostatnie alimenty przesłałem na rachunek jego matki w marcu 2020, kiedy to syn uzyskał pełnoletniość. Jednak jeszcze w kwietniu matka już wtedy dorosłego syna i w jego imieniu wszczęła ponownie egzekucję komorniczą, ale już u innego komornika. Koszty komornicze są dla mnie dosyć uciążliwe i chciałbym się ich pozbyć. Od 2004 roku wysokość alimentów się nie zmieniła i pozostaje taka sama. Czyli kwota depozytu również powinna pozostać taka sama w moim mniemaniu. Jeszcze raz podkreślę, że takie 6-miesięczne zabezpieczenie zalega w sądzie. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Egzekucja komornicza mimo depozytu w sądzie

Skarga na czynności komornicze

Nie raz i nie dwa spotykam się w swojej pracy z problemem, o którym pisze Pan w zadaniu. Niestety, przepisy są tak sformułowane, że wierzyciel alimentacyjny dysponuje tytułem zasądzającym należności alimentacyjne, który co do zasady jest zaopatrzony w klauzulę wykonalności z urzędu. Wobec tego każdy z wierzycieli, którego dłużnik popadł w zwłokę lub nawet reguluje świadczenia na bieżąco może złożyć do komornika tytuł wykonawczy celem wszczęcia i prowadzenia egzekucji. Często osoby, które regularnie płaciły swoje zobowiązania, z uwagi na zaszłości pomiędzy byłymi małżonkami trafiały do egzekucji komorniczej i musiały głowić się jak poradzić sobie z tym problemem. Jeśli zaś chodzi o osoby, które popadły w zwłokę – tak jak w Pańskim przypadku (niewielką, ale jednak), to wyjście z tej sytuacji nie jest już takie proste. Czy wniosek do komornika złożyła matka, czy też już syn? Bądź czy matka złożyła pełnomocnictwo od syna? To w tym miejscu jest najbardziej istotne – jeśli ona sama, to powinien Pan złożyć skargę na czynności komornika sądowego i wnosić o umorzenie postępowania z uwagi na złożenie wniosku przez osobę, która nie jest do tego uprawniona. Inne opcje – poniżej.

Zobacz też: Ile pobiera komornik za alimenty

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Porozumienie z wierzycielem

Opcją pierwszą jest próba porozumienia się z wierzycielem alimentacyjnym – tj. Pańską byłą żoną w kwestii wycofania postępowania od komornika. Wierzycielka może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, a wtedy komornik będzie zmuszony to postępowanie umorzyć. W takiej sytuacji obciążony zostanie Pan kosztami postępowania egzekucyjnego, więc będzie Pan obowiązany do zwrotu wydatków gotówkowych związanych z wysyłką korespondencji, ewentualnymi dojazdami do Pana i innymi wydatkami, których łączna wysokość opiewać będzie na kwotę około 100 zł. Do tego należy doliczyć również opłatę egzekucyjną w wysokości 5% zaległości pozostałych do wyegzekwowania oraz sumy należności za 12 pełnych miesięcy. Komornik wyda w tym celu stosowne postanowienie wzywając Pana do zapłaty w terminie najpewniej 7 dni. Całość powyższego regulowana jest przez art. 29 ustawy o komornikach sądowych sądowych.

Przeczytaj też: Wycofanie komornika alimenty

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Aby przekonać wierzycielkę, można również pouczyć ją o możliwości złożenia wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, a następnie w przypadku nieterminowego regulowania należności będzie mogła złożyć wniosek o podjęcie postępowania. Drugą opcją oczywiście jest dalsze prowadzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika, wtedy w zależności od tego, czy będzie Pan spłacał należności sam, będą potrącane z Pańskiego konta, wynagrodzenia lub świadczenia albo wierzytelności lub ruchomości – wtedy do kwoty alimentów dojdzie Panu kwota odpowiednio 5% lub 10% oraz koszty przelewów – lecz wydaje mi się, że ta opcja najmniej Pana interesuje.

Zobacz również: Jak odzyskać pieniądze z depozytu sądowego alimenty

Depozyt sądowy na poczet alimentów

Odnośnie zaś trzeciej opcji. Jest to w mojej ocenie dla Pana opcja najlepsza, gdyż zarówno zgodnie z tym, co Pan oświadczył – już Pan z niej korzystał, a dodatkowo spełnia Pańskie oczekiwania. Tę kwestię reguluje Kodeks postępowania cywilnego w art. 883:

„§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję”.

Ta opcja „teoretycznie” ma zastosowanie w przypadku, gdy komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z wynagrodzenia za pracę. Teoretycznie, gdyż w tej sprawie często spierają się znawcy prawa. Jednakże znam wiele przypadków, gdy komornicy stosują ten przepis do całego postępowania alimentacyjnego, nie tylko w przypadku prowadzenia go z wynagrodzenia za pracę dłużnika. Przepis ma szerokie zastosowanie, dlatego polecam w tym celu niezwłocznie skontaktować się z komornikiem, który może zastosować ten przepis bez żadnych przeszkód (tego typu sytuacje miały miejsce np. wśród orzeczeń, sygn. akt III Ca 306/16 – wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach, lub sygn. akt III RC 240/15 – wyrok Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim).

W tym celu należy uregulować wszelkie zaległości oraz złożyć na rachunek depozytowy Ministerstwa Finansów (zwykle prowadzony i do odnalezienia na stronie Sądu Rejonowego właściwego dla Pańskiego miejsca zamieszkania) kwotę należności alimentacyjnej za sześć miesięcy do przodu. Jednocześnie należy umocować komornika do podejmowania tej sumy, w przypadku gdyby popadł Pan w zwłokę. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu, iż składa Pan należność na poczet zabezpieczenia alimentacyjnego oraz upoważnia Pan komornika – ze wskazaniem jego imienia, nazwiska, sygnatury akt wyroku oraz sygnatury akt postępowania Kmp oraz stron postępowania. Jednocześnie również należy złożyć u komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, dołączając potwierdzenie dokonania przelewu na rachunek depozytowy sądu oraz we wniosku należy wyraźnie upoważnić komornika do podejmowania środków z depozytu w przypadku gdyby popadł Pan w zwłokę. Wtedy komornik umorzy postępowanie egzekucyjne, jednakże tytuł wykonawczy pozostawi w aktach sprawy. Dzięki temu w przypadku, gdyby popadł Pan w zwłokę, komornik dokona wszczęcia postępowania, pobierając środki w pierwszej kolejności z depozytu sądowego. Plus z tej sytuacji dla Pana jest również taki, że wierzycielka nie będzie mogła złożyć tego wyroku u innego komornika, gdyż oryginał zostanie w aktach właściwego komornika. Warto podkreślić, że powyższa kwota złożona na rachunek depozytowy Ministra Finansów będzie zatrzymana („zamrożona”) przez cały czas, w którym dłużnik będzie zobowiązany do płacenia alimentów. Więc również trzeba przestrzegać terminowości w płatności bieżących rat alimentów.

Na marginesie dodam tylko, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa z automatu w przypadku osiągnięcia przez dziecko 18 lat. Pański syn, jeśli w dalszym ciągu się uczy, może w dalszym ciągu otrzymywać alimenty bezpośrednio od Pańskiej byłej żony lub za pośrednictwem komornika. Ale nie to było przedmiotem Pańskiego zapytania.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wcześniejszy depozyt w sądzie

Odnośnie tego, że te środki się tam znajdują – powinien Pan wyrównać zaległości i ponownie złożyć taki wniosek do komornika. Jeśli zaś tym razem nie zostanie on uwzględniony, a postępowanie było prawidłowo złożone, tj. były pełnomocnictwa syna, będzie Pan mógł zwrócić się do sądu o zwrot kwoty zgromadzonej w depozycie. Musi Pan próbować każdej z tych opcji, lecz najpierw przejrzałbym akta komornika, czy jest Pan w stanie znaleźć w nich to, czy syn popierał to wszczęcie egzekucji.

Przykłady

Adam od lat regularnie opłacał alimenty na córkę, a dla bezpieczeństwa złożył w sądzie depozyt na sześć miesięcy do przodu. Gdy raz spóźnił się z przelewem, była żona złożyła wniosek o egzekucję u innego komornika, zupełnie ignorując istnienie depozytu. Mimo że środki były zabezpieczone, Adam został obciążony dodatkowymi kosztami egzekucji.

 

Marek, po ukończeniu przez syna 18 lat, chciał przekazywać alimenty bezpośrednio na jego konto. Czekając na numer rachunku od syna, przegapił jeden przelew. Była żona natychmiast skierowała sprawę do komornika, nie informując o tym, że depozyt w sądzie nadal zabezpieczał świadczenia na kilka miesięcy naprzód.

 

Piotr miał doświadczenie z depozytem sądowym, więc zawczasu zabezpieczył alimenty na pół roku. Jednak po rozwodzie relacje z byłą żoną były napięte. Kiedy raz spóźnił się z przelewem, żona zamiast skorzystać z depozytu, skierowała sprawę do innego komornika, narażając Piotra na niepotrzebne koszty i stres związany z postępowaniem egzekucyjnym.

Podsumowanie

Sytuacja, w której mimo złożenia depozytu w sądzie wierzyciel kieruje sprawę do komornika, niestety nie jest wyjątkiem. Choć depozyt powinien chronić dłużnika przed dodatkowymi kosztami egzekucji, to w praktyce wiele zależy od tego, kto faktycznie złożył wniosek o egzekucję i jak komornik prowadzi sprawę. Kluczowe jest dokładne sprawdzenie akt, wyjaśnienie statusu depozytu oraz rozważenie skargi na czynności komornika. Warto też spróbować porozumienia z wierzycielem lub skorzystać z możliwości umorzenia egzekucji po złożeniu zabezpieczenia na przyszłość. Każde z tych działań może pomóc uniknąć niepotrzebnych kosztów i uporządkować sytuację prawną.

Oferta porad prawnych

Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji i potrzebujesz indywidualnej pomocy, oferujemy porady prawne online dostosowane do Twojego przypadku. Przeanalizujemy Twoją sprawę, pomożemy przygotować niezbędne pisma, doradzimy, jak skutecznie złożyć skargę na czynności komornika lub jak dochodzić swoich praw związanych z depozytem sądowym. Dzięki konsultacji online możesz szybko uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania i uniknąć kosztownych błędów w postępowaniu egzekucyjnym.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach sygn. akt III Ca 306/16
3. Wyrok Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim sygn. akt III RC 240/15

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info