Indywidualne porady prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam dług wynikający z niespłaconego kredytu. Komornik próbował wejść na rachunek bankowy, jednak moje zatrudnienie na 1/4 etatu utrudniło mu wyegzekwowanie długu. Obecnie jestem z nim umówiony na oględziny w mieszkaniu, które wynajmuję wraz z konkubiną. W mieszkaniu, poza kilkoma rzeczami, które należą do właścicieli mieszkania, jest telewizor, który nabyła partnerka na raty około 1 rok temu. Jakie są szanse, że w zasadzie jedyna wartościowa rzecz zostanie w posiadaniu partnerki?
Zasadniczo komornik nie może zająć przedmiotu należącego do osoby trzeciej. Wystarczy aby Pana partnerka dysponowała jakimkolwiek dowodem zakupu telewizora – paragon, faktura dowód spłaty kredytu. Cokolwiek co świadczy o tym, że telewizor jest jej.
W innym przypadku, gdy komornik mimo wszystko to zajmie – nie: zabierze fizycznie, tylko zajmie przez czynność faktyczną, która wyraża się w naklejeniu nalepki z informacją o egzekucji, należy złożyć powództwo.
Zgodnie z art. 841 Kodeksu postępowania cywilnego:
„§ 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.
§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.
§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych”.
Zobacz też: Czy komornik może wejść do wynajmowanego mieszkania
Osoba trzecią jest w rozumieniu art. 841 K.p.c. każda osoba (poza dłużnikiem egzekwowanym), której prawa zostały naruszone w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie tytułu wykonawczego.
Pozew powinien zawierać żądanie zwolnienia od egzekucji, natomiast okolicznością uzasadniającą je, a więc podstawą powództwa, jest naruszenie prawa osoby trzeciej przez to, że skierowano egzekucję do zajętego przedmiotu. Skierowanie egzekucji do zajętego przedmiotu może naruszać takie prawa podmiotowe osoby trzeciej, jak:
W orzecznictwie najczęściej występującą podstawą omawianego powództwa jest twierdzenie, że osoba trzecia jest właścicielem lub współwłaścicielem zajętego przedmiotu, jeżeli egzekucję wszczęto na wniosek wierzyciela innego współwłaściciela rzeczy (orzeczenie SN z dnia 31 grudnia 1948 r., sygn. akt Lu C 476/48, PN 1949, nr 5–6, s. 484).
Na tej podstawie przedmiot zostanie wykluczony z egzekucji.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika