Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć rzeczy konkubiny w wynajmowanym mieszkaniu?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-01-04

Mam dług wynikający z niespłaconego kredytu. Komornik próbował wejść na rachunek bankowy, jednak moje zatrudnienie na 1/4 etatu utrudniło mu wyegzekwowanie długu. Obecnie jestem z nim umówiony na oględziny w mieszkaniu, które wynajmuję wraz z konkubiną. W mieszkaniu, poza kilkoma rzeczami, które należą do właścicieli mieszkania, jest telewizor, który nabyła partnerka na raty około 1 rok temu. Jakie są szanse, że w zasadzie jedyna wartościowa rzecz zostanie w posiadaniu partnerki?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

Zasadniczo komornik nie może zająć przedmiotu należącego do osoby trzeciej. Wystarczy aby Pana partnerka dysponowała jakimkolwiek dowodem zakupu telewizora – paragon, faktura dowód spłaty kredytu. Cokolwiek co świadczy o tym, że telewizor jest jej.

W innym przypadku, gdy komornik mimo wszystko to zajmie – nie: zabierze fizycznie, tylko zajmie przez czynność faktyczną, która wyraża się w naklejeniu nalepki z informacją o egzekucji, należy złożyć powództwo.

Zgodnie z art. 841 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych”.

Osoba trzecią jest w rozumieniu art. 841 K.p.c. każda osoba (poza dłużnikiem egzekwowanym), której prawa zostały naruszone w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie tytułu wykonawczego.

Pozew powinien zawierać żądanie zwolnienia od egzekucji, natomiast okolicznością uzasadniającą je, a więc podstawą powództwa, jest naruszenie prawa osoby trzeciej przez to, że skierowano egzekucję do zajętego przedmiotu. Skierowanie egzekucji do zajętego przedmiotu może naruszać takie prawa podmiotowe osoby trzeciej, jak:

  • własność,
  • współwłasność,
  • użytkowanie wieczyste,
  • użytkowanie ruchomości lub praw,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • prawa wynikające z zasad współżycia społecznego.

W orzecznictwie najczęściej występującą podstawą omawianego powództwa jest twierdzenie, że osoba trzecia jest właścicielem lub współwłaścicielem zajętego przedmiotu, jeżeli egzekucję wszczęto na wniosek wierzyciela innego współwłaściciela rzeczy (orzeczenie SN z dnia 31 grudnia 1948 r., sygn. akt Lu C 476/48, PN 1949, nr 5–6, s. 484).

Na tej podstawie przedmiot zostanie wykluczony z egzekucji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zajęcie całego wynagrodzenia przez komornika

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy zlecenia za 400 zł brutto miesięcznie. Komornik nakazał mi zajęcie całego wynagrodzenia tego pracownika. Czy od takiej...

Wzmianka komornika w KW nieruchomości

Mój syn ma zasądzone alimenty, które ściągane są za pośrednictwem komornika. Jest to spora kwota, więc po wyroku syn nie miał dostatecznych środków, by...

Współwłasność samochodu a komornik

Brat 3 lata temu 80% własnego samochodu przekazał mi w formie darowizny. Ja używam samochodu na co dzień. Brak kontaktu z bratem uniemożliwia mi...

Zaległe zadłużenie mieszkania

Razem z mężem posiadamy mieszkanie własnościowe, wpis w KW określa nas oboje jako współwłaścicieli. Mieszkanie zajmuje obecnie kuzynka, my...

Czy komornikowi trzeba podać nowy adres?

Mam długi w Polsce. Niestety nie są spłacone, a ja przebywam za granicą. Co jakiś czas na adres rodziców (gdzie jestem zameldowana) przychodzi...

Potrącanie innych długów z pobieranych alimentów

Płacę alimenty potrącane przez komornika wraz z jego kosztami egzekucji. Od jakiegoś czasu komornik zaczął potrącać dodatkowe koszty z pobieranych...

Groźby komornika dotyczące rewizji domu

Komornik egzekwuje ode mnie pieniądze i straszy mnie i grozi, że zrobi rewizję w domu w celu szukania majątku, pomimo że co miesiąc mu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »