Jak odzyskać dług od osoby prywatnej? 5 kroków

• Data: 2024-03-13 Autor: Artykuł Partnera

Opóźnienia w płatnościach to powszechny problem. Kiedy trwają zbyt długo, mogą wzbudzać uzasadniony niepokój. Dlatego nic dziwnego, że w sieci znajdziemy setki artykułów o odzyskiwaniu należności od kontrahentów. Jednak co zrobić, gdy dłużnikiem jest osoba prywatna? Z jakich narzędzi skorzystać, aby przyspieszyć zwrot pieniędzy? Oto 5 kroków, które ułatwią odzyskanie długu od osoby prywatnej. 

Jak odzyskać dług od osoby prywatnej? 5 kroków

Co utrudnia ściągnięcie długu od osoby prywatnej?

W przypadku długów osób prywatnych główną rolę odgrywa charakter zadłużenia. Ważne jest więc to, czy dłużnik:

  • nie zapłacił za wykonaną usługę, 
  • czy nie oddał wierzycielowi pożyczki. 

W tej drugiej sytuacji windykacja jest prostsza, jeśli masz podpisaną umowę pożyczki, która stanowi pisemny dowód w sprawie. Jeżeli nie zawarliście oficjalnej umowy, nadal możesz odzyskać swoją należność, choć będzie to trudniejsze. Wówczas Twoim dowodem może być np. zeznanie świadka lub korespondencja, która potwierdza istnienie zobowiązania.

Uwaga: zgodnie z prawem dopuszczalna kwota pożyczek na podstawie umowy ustnej nie może być wyższa niż 1000 złotych. Jeśli przekroczono tę sumę, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. 

Po pierwsze musisz więc określić specyfikę długu. Po drugie, zanim wybierzesz strategię działania, powinieneś wziąć pod uwagę:

  • wysokość zadłużenia,
  • termin udzielenia pożyczki i spłaty,
  • czas opóźnienia,
  • datę przedawnienia,

a także to, ile czasu i energii chcesz lub możesz poświęcić na odzyskanie należności. Wszystko to wpływa na wybór czynności, które omawiamy poniżej. 

Pięć kroków do odzyskania długu 

Dokładny plan działania to podstawa. Ważne jest jednak to, aby Twoje kroki były zgodne z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu windykacja długów prywatnych  będzie nie tylko możliwa, ale też całkowicie legalna i skuteczna. 

Krok pierwszy: standardowe przypomnienie

Naturalnym ludzkim odruchem jest chęć polubownego rozwiązania sprawy. Dlatego najpierw podejmij próbę kontaktu z dłużnikiem - w formie maila, wiadomości SMS, rozmowy telefonicznej, czy nawet spotykając się z nim osobiście. Powinieneś zapytać o powody opóźnienia spłaty. Możesz też zaproponować jakiś sposób wyjścia z sytuacji, np. spłatę w dłuższej perspektywie czasu.

Jeżeli dana osoba nie unika kontaktu, informuje o chwilowych problemach finansowych i wyraża wolę spłaty - istnieje możliwość polubownego rozwiązania sprawy. Jeśli jest odwrotnie i dłużnik ignoruje nasze komunikaty, trzeba przejść do kolejnego kroku: poinformowania o uciążliwych konsekwencjach, na które się naraża.

Krok drugi: informacja o podjęciu kroków prawnych

Gdy próby kontaktu kończą się niepowodzeniem, poinformuj dłużnika o możliwości skierowania do sądu powództwa cywilnoprawnego. Taka droga okazuje się skuteczniejsza wobec niektórych osób, gdyż doskonale działa na wyobraźnię. Wielu ludzi wręcz przeraża wizja ciągnącej się sprawy sądowej. 

Dlatego gdy mediacje zawodzą, można postraszyć dłużnika problemami natury prawnej. Istnieje szansa, że szybciej zwróci pożyczkę lub przynajmniej zechce porozmawiać o nowych warunkach spłaty. Tym bardziej, że nie są to ostrzeżenia bez pokrycia.

Krok trzeci: przedsądowe wezwanie do zapłaty

Dłużnik pozostaje obojętny na Twoje słowa? Wyślij mu przedsądowe wezwanie do zapłaty. Dzięki temu nie tylko nadasz sprawie oficjalny ton, ale i wykonasz działanie, które umożliwi Ci podjęcie dalszych kroków prawnych.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty w ogromnym stopniu ułatwia ściąganie długów od osób prywatnych i skutecznie motywuje do zwrotu pożyczki. Jest jednocześnie ostatnią szansą na polubowne rozwiązanie sporu.

Krok czwarty: wejście na drogę sądową 

Jeżeli pomimo ostrzeżeń dłużnik wciąż nie odpowiada na próby kontaktu, pozostaje skierowanie sprawy do sądu. Wysyłając wcześniej przedsądowe wezwanie do zapłaty, otworzyłeś sobie drogę do dalszych roszczeń. 

Teraz musisz sporządzić pozew cywilnoprawny przeciw dłużnikowi. Do pisma dołącz dowody udzielenia pożyczki i wszelką korespondencję - e-maile, wiadomości SMS, a także z komunikatorów internetowych typu Messenger czy WhatsApp. Pozew wymaga również opisania okoliczności, w jakich udzielono pożyczki. Należy też poinformować o tym, że podjęto polubowne próby rozwiązania problemu. 

  • Przekazanie sprawy do sądu nie jest darmowe i odpowiada około 5% kwoty sporu. W kosztach trzeba uwzględnić także inne niezbędne koszty procesu czy ewentualne honorarium pełnomocnika. 

Oczywiście samodzielnie sporządzenie poprawnego wniosku nie jest łatwym zadaniem. Zamiast ryzykować popełnieniem błędów, warto przekazać to zadanie doświadczonym prawnikom. 

Krok piąty: windykacja komornicza 

Po zapoznaniu się ze sprawą, sąd może wydać nakaz zapłaty. Zależnie od formy wyroku, dłużnik ma dwa lub trzy tygodnie na odwołanie się od tej decyzji. 

Kolejne kroki w celu odzyskania długu od osoby prywatnej podejmuje więc sąd. Gdy nada on klauzulę wykonalności wyroku, dochodzi do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Czynność ta ma na celu odzyskanie całej kwoty pożyczki wraz ze wszystkimi dodatkowymi opłatami i odsetkami za zwłokę. Komornik stopniowo ściąga poszczególne części długu, aby następnie przekazać je Tobie - czyli wierzycielowi. 

Ile trwa windykacja długu od osoby prywatnej?

Jak wynika z powyższego, wiele zależy od postawy dłużnika. W sytuacji, w której jest on skory do współpracy bądź chce za wszelką cenę uniknąć sądu, odzyskanie długu może zająć zaledwie kilka tygodni lub miesięcy.

W przypadku, gdy unika rozmowy i ignoruje wierzyciela, windykacja może przeciągnąć się nawet do kilku lat. Dlatego warto każdorazowo przeanalizować swoją sytuację - samodzielnie lub z pomocą prawników. Kancelarie często oferują bowiem wstępną, darmową analizę sprawy. Skorzystanie z tej możliwości może wiele ułatwić.

Kiedy skorzystać z pomocy kancelarii windykacyjnej? 

Odpowiedź jest prosta: zawsze, gdy czujesz, że Twoja sytuacja wymaga takiego wsparcia. Niektórzy od razu korzystają z porady do specjalistów, ponieważ chcą jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze. Inni samodzielnie podejmują kroki polubowne, aby zwrócić się do kancelarii dopiero na etapie sądowym. 

Jeśli jednak nie masz czasu, nerwów i energii na windykację, kwota pożyczki jest wysoka, lub Twoja sytuacja okazała się wyjątkowa - rozważ windykację z pomocą prawnika.

Daje to wiele istotnych korzyści, takich jak:

  • Profesjonalizm - kontakt i negocjacje z dłużnikiem, a następnie cała sprawa sądowa, są prowadzone przez doświadczonych ekspertów. Z kancelarią windykacyjną masz pewność, że wszystkie działania będą starannie przemyślane i legalne.
  • Wyższa skuteczność - ponad 70% spraw windykacyjnych z RPMS kończy się na etapie polubownym. Wysyłka przedsądowego wezwania do zapłaty z pieczątką kancelarii daje lepsze efekty niż pismo bez podpisu prawnika - wyraźnie pokazuje, że wierzyciel nie zamierza odpuścić. 
  • Wsparcie na wszystkich etapach postępowania - kancelaria windykacyjna dysponuje zapleczem prawnym i sprawdzonymi metodami działania. Opracowuje dokładną strategię, dzięki której finalnie odzyskujesz swój dług: drogą polubowną, sądową lub w ramach egzekucji komorniczej. 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »