Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uchronić się od odpowiedzialności za długi syna?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-05

Jak uchronić się od odpowiedzialności za ewentualne długi dorosłego syna?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Przepisy prawa nie przewidują odpowiedzialności za długi pełnoletniego członka rodziny. Jedyną opcją, na podstawie której rodzice mogliby odpowiadać za długi dziecka jest śmierć tego dziecka i dziedziczenie po nim.

Najlepiej byłoby zawrzeć z zadłużonym synem umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia (wykluczy to dziedziczenie z ustawy) lub pamiętać o odrzuceniu spadku w ciągu 6 miesięcy od jego śmierci.

Przewidziana w art. 1048 K.c. umowa dotycząca zrzeczenia się takiego spadku ma przy tym charakter negatywny, bo wyłączający dziedziczenie. Zrzeczenie się dziedziczenia następuje w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego pomiędzy spadkobiercą a przyszłym spadkodawcą. Zrzeczenie się dziedziczenia może – według wyraźnego brzmienia art. 1048 K.c. – obejmować tylko dziedziczenie ustawowe. Nie ma zatem możliwości zrzeczenia się dziedziczenia testamentowego. Taki spadkobierca może jedynie spadek odrzucić (art. 1012 K.c.). Nie ma przeszkód, aby spadkobierca, który zrzekł się dziedziczenia z ustawy, nabył spadek lub zapis na podstawie testamentu.

Z punktu widzenia praktyki notarialnej istotne znaczenie ma art. 1049 K.c. Według § 1 tego artykułu zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Jeżeli spadkobiercy chodziłoby więc o objęcie skutkami zrzeczenia się dziedziczenia tylko zrzekającego się, w treści umowy powinno być zawarte postanowienie, że nie obejmuje ono jego zstępnych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Spadkobierca, który zrzeka się dziedziczenia, powinien mieć świadomość skutków zawartej w tym przedmiocie umowy. Zostaje on bowiem (a także jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia) wyłączony od dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1049 § 2 K.c.).

Jeśli obawia się Pani, że komornik cokolwiek może zająć z Pani ruchomości w domu, to proszę zacząć od wymeldowania syna, najlepiej niech sam się wymelduje spod Pani adresu.

A gdyby nie, i gdyby komornik dokonał zajęcia Pani rzeczy, służy Pani tzw. powództwo przeciwegzekucyjne. Powództwo o zwolnienie od egzekucji, zwane ekscydencyjnym lub interwencyjnym, może wytoczyć osoba trzecia. Może ona żądać zwolnienia od egzekucji przedmiotu, jeżeli egzekucja skierowana do tego przedmiotu narusza jej prawa (art. 841 § 1 K.p.c.).

Podstawę powództwa mogą stanowić przykładowo następujące naruszenia prawa: skierowanie egzekucji do przedmiotu stanowiącego własność osoby trzeciej; osobie trzeciej przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do zajętego przedmiotu, a ustawa nie nakazuje uwzględniać tego prawa w inny sposób w egzekucji; zajęty przedmiot nie należy do dłużnika, a osoba trzecia ma prawo żądać wydania tego przedmiotu; na korzyść osoby trzeciej istnieje zakaz zbywania lub obciążania przedmiotu i zakaz ten obowiązuje wierzyciela.

Na tej podstawie sąd zwolni spod egzekucji przedmioty należące do Pani, które komornik zajął bezprawnie.

A poza tym – proszę niczego nie podpisywać synowi, nie poręczać zobowiązań, nie zawierać deklaracji do spłaty czegokolwiek w jego imieniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »