Autor: Marcin Sądej
Czy komornik może zająć diety za wyjazdy służbowe? Czy z diet, które otrzymuję na wyjazdy służbowe, komornik może mi zająć jakieś kwoty, jeżeli nie są to alimenty?
Na samym początku należy wskazać, jaki charakter mają diety wypłacane w związku z podróżami służbowymi. Diety, jak i inne świadczenia wypłacane pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, nie są składnikiem wynagrodzenia za pracę. Diety mają na celu zrekompensowanie pracownikowi poniesionych kosztów w związku z odbytą podróżą służbową. Dieta nie jest zatem wynagrodzeniem i nie jest uznawana za dochód pracownika z tytułu stosunku pracy. W doktrynie podkreśla się, że cechą diety nie jest przysporzenie majątkowe, lecz zrekompensowanie poniesionych kosztów w związku z podróżą służbową. W rezultacie, skoro nie są to składniki wynagrodzenia, to nie podlegają egzekucji.
Tak też stanowi art. 831 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem nie – podlegają egzekucji sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych.
Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 22 stycznia 2004 r. w sprawie o sygn. akt I PK 298/2003, stwierdzając, że „diety są ekwiwalentem za poniesione przez pracownika koszty podróży, a zatem nie odpowiadają pojęciu wynagrodzenia”.
Należy jednak mieć na uwadze, że powyższy przepis dotyczący niepodlegania egzekucji ww. świadczeń odnosi się wyłącznie do wyjazdu w sprawach służbowych. Dotyczy więc tylko pracowników. W rezultacie należności z tytułu podróży odbywanych przez menedżerów zatrudnionych na kontraktach, członków rad nadzorczych, zleceniobiorców podlegają egzekucji na zasadach ogólnych.
Zobacz też: Czy świadczenie pielęgnacyjne może zająć komornik
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika