• Data: 2022-02-07 Autor: Michał Berliński
Otrzymałam zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę – tytuł wykonawczy wniesiony przez pocztę polską, która twierdzi, że należy jej się abonament RTV. Odbiornik wyrejestrowałam bardzo dawno, w 1995 lub 96 roku, i od tej pory nie mam telewizora. Zgłaszałam to już w korespondencji do PP, po wcześniejszym zajęciu wynagrodzenia. PP twierdzi, że wygenerowali mi w 2008 r. indywidualny numer identyfikacyjny i na tej podstawie powinnam płacić. Nie miałam nigdy takiego numeru, poza tym nie korzystam z telewizora. Co mam z tym zrobić? Czy istnieje jakaś droga formalna zakończenia tego działania i odzyskanie moich pieniędzy? Jak na razie moja korespondencja jest bezskuteczna.
Zwróciła się Pani do nas z popularnym ostatnio tematem. Abonament RTV jest ostatnio bardzo na czasie. Zaległości w abonamencie RTV są co do zasady egzekwowane przez urzędy skarbowe na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.). Na dzień dzisiejszy jednak wiem, że Pani sprawa trafiła już do egzekucji – otrzymała Pani, jak rozumiem, pismo o zajęciu. Wskazać należy, że tego rodzaju należności są egzekwowane na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Pocztę Polską, jako jedno z zadań zleconych Poczcie Polskiej przez ustawę.
Zobacz też: Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór
Zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV przedawniają się jak zobowiązania podatkowe, tzn. po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności. Poczta właśnie dlatego teraz podjęła działania, aby roszczenie nie uległo przedawnieniu – zapewne powołuje się na zobowiązanie z 01/2016 – a więc termin przedawnienia tego roszczenia nastąpiłby z końcem 2021 roku. Na dzień dzisiejszy przedawnienia nie ma, nie występuje, jeśli dotyczy tego okresu. Wcześniejsze się już przedawniły.
Zgodnie z treścią ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji:
„Art. 15. § 1. Egzekucja administracyjna może być wszczęta, jeżeli wierzyciel, po upływie terminu do wykonania przez zobowiązanego obowiązku, przesłał mu pisemne upomnienie, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, chyba że przepisy szczególne inaczej stanowią. Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia tego upomnienia.
§ 2. Koszty upomnienia obciążają zobowiązanego i, z zastrzeżeniem § 3, są pobierane na rzecz wierzyciela. Obowiązek uiszczenia kosztów upomnienia przez zobowiązanego powstaje z chwilą doręczenia upomnienia. Koszty te podlegają ściągnięciu w trybie określonym dla kosztów egzekucyjnych.
§ 3. Jeżeli wierzyciel jest jednocześnie organem egzekucyjnym, koszty upomnienia są pobierane na rzecz komórki organizacyjnej wierzyciela, do której zadań należy prowadzenie egzekucji”.
Przeczytaj też: Sprzeciw od zajęcia komorniczego wzór
W tym przypadku nie jest konieczna umowa, wystarczy zaś, że został na poczcie lub listownie zgłoszony odbiornik i został on zarejestrowany na poczcie – wtedy roszczenie jest jak najbardziej zasadne. Jeśli zaś nigdy Pani nie rejestrowała odbiornika, może Pani spróbować od owej opłaty się odwołać. Jeśli zaś uznaje Pani to roszczenie, to może Pani kwestionować jego wysokość, wnosić o umorzenie jego części lub całości lub też o rozłożenie na raty.
Abonamentu RTV nie muszą wnosić np. osoby po 75. roku życia, osoby pobierające emeryturę, bezrobotni, osoby, co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy. Zwolnieni z opłat są też bezrobotni oraz pobierający świadczenie przedemerytalne. Do katalogu osób, które nie muszą płacić z RTV, dopisano także otrzymujących zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca, terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A.
Podsumowując – w Pani przypadku miała Pani kiedyś zarejestrowany odbiornik, następnie go Pani nie wyrejestrowała – niestety. Możemy stać na stanowisku, że odbiornik został wyrejestrowany, jednak w mojej ocenie będzie o to bardzo trudno. Czy ma Pani jakiś dokument na tę okoliczność? Zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami każdy powinien zawiadomić Pocztę o zmianie adresu. Można spróbować odwołać się poprzez złożenie reklamacji na Pocztę, a także można złożyć skargę do naczelnika urzędu skarbowego. W skardze tej powinna Pani przede wszystkim oświadczyć, że nie ma Pani nadanego numeru identyfikacyjnego, co było obowiązkiem Poczty Polskiej, i to jest jedyna szansa.
W kilku przypadkach sądy uchyliły zaskarżone postanowienia organów skarbowych o odmowie uwzględnienia zarzutów zgłoszonych w postępowaniu egzekucyjnym. Zdaniem sądów „postępowanie w sprawach abonamentu RTV nie może być prowadzone na podstawie ogólnych stwierdzeń. Poczta Polska nie wskazała, jak odnotowuje informacje o wyrejestrowaniu odbiornika, jaka jest procedura i gdzie się sprawdza, czy abonent jest nadal zarejestrowany, czy też skutecznie wyrejestrował odbiornik pod poprzednim adresem”. Ponadto, tak jak pisałem, z żadnych przepisów nie wynika też, że posiadacz sprzętu RTV musi bezterminowo przechowywać dowód wyrejestrowania. Poczta powinna okazać się również dowodem doręczenia informacji o nadanym numerze identyfikacyjnym. Jeśli chciałby się Pani zapoznać szerzej z orzeczeniami to podaję ich sygnatury: III SA/Po 297/17 oraz np. I SA/Go 341/17.
Proszę wobec tego złożyć reklamację oraz jednocześnie zarzuty do egzekucji prowadzonej przez urząd skarbowy. Nie gwarantuję, że to się uda, ale tak jak wyżej wskazałem, jest kilka pozytywnych orzeczeń sądowych w podobnych sprawach.
Pani Anna, emerytka z Gdańska, wyrejestrowała telewizor w latach 90., ale po latach otrzymała pismo o zajęciu wynagrodzenia z emerytury. Poczta Polska twierdziła, że ma nadany numer identyfikacyjny z 2008 roku, choć nigdy o nim nie słyszała. Po złożeniu skargi do urzędu skarbowego i reklamacji w PP, sprawa została zawieszona do czasu wyjaśnienia.
Pan Marek z Katowic, który od 15 lat nie posiada telewizora, dowiedział się o zajęciu rachunku bankowego z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV. Po przedstawieniu w sądzie argumentu, że nigdy nie rejestrował odbiornika, oraz powołaniu się na wyroki w podobnych sprawach, udało mu się uzyskać uchylenie egzekucji.
Pani Iwona z Wrocławia została zaskoczona zajęciem części pensji za zaległy abonament RTV, mimo że od ponad dwóch dekad nie miała telewizora. Nie miała dowodu wyrejestrowania, ale złożyła reklamację oraz zarzuty do egzekucji, wskazując na brak doręczenia informacji o nadanym numerze identyfikacyjnym. Sprawa trafiła do sądu, który zobowiązał Pocztę Polską do przedstawienia dowodów.
Sprawy związane z zaległym abonamentem RTV potrafią być skomplikowane, zwłaszcza gdy dotyczą dawnych lat i braku jasnej dokumentacji. Nawet jeśli odbiornik został wyrejestrowany dawno temu, brak dowodu może utrudniać obronę przed egzekucją. Warto jednak podejmować działania — składać reklamacje, zarzuty do egzekucji oraz korzystać z dostępnych orzeczeń sądowych, które wskazują na obowiązek wykazania przez Pocztę Polską podstaw do dochodzenia należności. Choć efekt nie jest gwarantowany, dobrze przygotowane stanowisko zwiększa szanse na pozytywne rozstrzygnięcie.
Jeśli masz problem z egzekucją abonamentu RTV lub inną sprawą prawną, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Szybko przeanalizujemy Twoją sytuację, pomożemy przygotować niezbędne pisma i wskażemy najskuteczniejsze rozwiązania. Porady udzielane są zdalnie, więc możesz skonsultować się z prawnikiem bez wychodzenia z domu, oszczędzając czas i zyskując pewność, że działasz zgodnie z przepisami.
1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika