Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia?

• Data: 2024-01-05 Autor: Wioletta Dyl

Artykuł ten koncentruje się na procesie egzekucji wierzytelności i działaniach komornika w przypadku zajęcia konta bankowego dłużnika. Pani Joanna miała sytuację zajęcia komorniczego bez powiadomienia. Jak się zorientowała, że do tego doszło, zadzwoniła do kancelarii komorniczej, podając aktualny adres. Minął miesiąc, a ona nadal nie dostała od komornika żadnego pisma wyjaśniającego zablokowanie konta i wezwania do zapłaty. Powiedziano jej, że konto zajęto za stary dług z wznowienia sprawy z 2013 roku i należność wynosi 8750 zł (dług ten w 2010 roku wynosił 1790 zł, jednak wtedy nie mieszkała już w miejscu, dokąd wysyłano list, i nie otrzymała żadnego powiadomienia). Pyta, co powinna zrobić w związku z takim zablokowaniem konta bez informacji i powiadomienia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia?

Egzekucja wierzytelności i zajęcie konta przez komornika

Jak wiemy, zadaniem komornika jest ściągnięcie z majątku dłużnika należności dla wierzyciela.

Trzeba pamiętać, że komornik jest związany treścią wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji i nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Podstawowa zasada: to wierzyciel kieruje sprawę do komornika sądowego. I tylko wierzyciel może ją od niego wycofać.

Zobacz też: Czy komornik może zająć konto nie należące do dłużnika

Informacja o wszczęciu egzekucji

Co do zasady z chwilą przystąpienia do pracy, czyli wszczęcia egzekucji, komornik zawiadamia dłużnika o tym fakcie. Informuje, z jakiego tytułu i na rzecz kogo prowadzone jest postępowanie oraz jakich kwot dotyczy. Jeżeli wierzyciel wskazał zajęcie rachunku bankowego jako jeden ze sposób prowadzenia egzekucji, to komornik nie może bez jego wniosku odstąpić od tej egzekucji. Podobnie wygląda egzekucja z wynagrodzenia, emerytury, renty, wierzytelności etc.

Niemniej podkreślam, komornik jest zobowiązany poinformować panią Joannę o wszczęciu egzekucji z rachunku, natomiast bank musi, niestety, niezwłocznie po odebraniu zawiadomienia przekazać środki dostępne na jej koncie.

Przeczytaj też: Niesłuszne zajęcie komornicze

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasięgnięcie informacji w kancelarii

Przykro mi to stwierdzić, ale rozmowy telefoniczne rzadko kiedy bywają skuteczne, dlatego też rekomendowałabym w ślad zatem za przeprowadzoną rozmową telefoniczną z sekretariatem komornika, złożyć wniosek do kancelarii komorniczej, w której jest prowadzona opisana sprawa, o sprostowanie adresu, doręczenia postanowienia o wszczęciu egzekucji oraz wskazania szczegółowego wyliczenia kwot do zajęcia.

Skarga na czynności komornika – brak informacji o zajęciu konta

Jeśli nasza klientka nie otrzymała zawiadomienia, to przysługuje tu prawo wniesienia skargi na czynność lub zaniechanie komornika. Sprawę można wnieść do sądu, w terminie do siedmiu dni od dnia popełnienia przez komornika zaniechania.

Podstawą do tego jest art. 767 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego: „na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad”.

Generalnie czy to wierzyciel, czy komornik winien prawidłowo ustalić adres dłużniczki. Warto jednak uzyskać informację od komornika, bo być może dług jest przedawniony, a wtedy warto wnieść powództwo przeciwegzekucyjne właśnie z powodu przedawnienia długu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek pana Jana
Pan Jan, właściciel małej firmy budowlanej, doświadczył egzekucji komorniczej, gdy nie uregulował terminowo faktury za materiały. Komornik, działając na wniosek hurtowni, wszczął postępowanie i zajął środki z firmowego konta bankowego Pana Jana. Pomimo trudności finansowych pan Jan był zaskoczony brakiem wcześniejszego zawiadomienia o wszczęciu postępowania, co ograniczyło jego możliwości reakcji i renegocjacji zobowiązania.

 

Sytuacja pani Katarzyny
Pani Katarzyna, nauczycielka z Warszawy, niespodziewanie otrzymała pismo od komornika o zajęciu części swojej pensji. Wynikało to z nieuregulowanego długu za kartę kredytową, którego wysokość w ciągu lat wzrosła. Pani Katarzyna nie była świadoma, że sprawa trafiła do komornika, ponieważ z powodu przeprowadzki nie otrzymała wcześniejszych wezwań do zapłaty. W efekcie zanim udało jej się wyjaśnić sytuację komornik rozpoczął egzekucję z jej wynagrodzenia jakby bez powiadomienia.

 

Dylemat Pani Ewy
Pani Ewa, emerytka z Krakowa, została poinformowana o zajęciu środków z jej konta emerytalnego. Zaskoczona, dowiedziała się, że zajęcie było wynikiem błędnego adresu w bazie danych komornika, przez co nie otrzymała wcześniejszych zawiadomień. Okazało się, że dług dotyczył niezapłaconego abonamentu RTV, którego pani Ewa była zwolniona ze względu na wiek. Problem polegał na braku komunikacji i błędach w procedurach, które doprowadziły do niepotrzebnej egzekucji. 

Podsumowanie

Podsumowując, egzekucja komornicza stanowi istotny element systemu prawnego, mający na celu zabezpieczenie interesów wierzycieli. Jednak mogą pojawiać się pewne komplikacje i skutki w formie zablokowania konta przez komornika bez powiadomienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej egzekucji komorniczej? Skontaktuj się z nami on-line – oferujemy profesjonalne konsultacje prawne oraz pomoc w przygotowaniu pism i wniosków związanych z postępowaniem egzekucyjnym. Zaufaj nam i opisz swój problem na formularzu znajdującym się pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »