Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi teściowej za mieszkanie komunalne

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-06-05

Najemcą mieszkania komunalnego jest matka mojego męża. Długi teściowej za to mieszkanie wynoszą ok. 30 tys. zł. Obowiązek spłaty przeszedł na dzieci teściowej. Komornik żąda spłaty od mojego męża, który tam nie mieszka od 8 lat, ale jest zameldowany. Co robić? Jak się bronić? Dodam, że nakaz zapłaty przyszedł 2 lata temu.

zdjęcie prawnika
Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Zacznę od podstawy uwzględnienia Pani męża wśród osób odpowiedzialnych za zadłużenie związane z czynszem. Zgodnie z art. 6881 Kodeksu cywilnego za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność tych osób ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

Przepis ten wyraźnie wskazuje, że osoby, które zamieszkiwały w mieszkaniu, po ukończeniu 18 lat odpowiadają za należności czynszowe, jest to odpowiedzialność solidarna z najemcą, co oznacza, że wierzyciel (wynajmujący) może żądać spłaty długu od wszystkich w całości lub każdego z osobna. Dlatego też długu, jaki Pani opisała, nie da się podzielić. Natomiast poszczególni współodpowiedzialni solidarnie maja do siebie nawzajem regres, jeśli w wyniku takiego postępowania wierzyciela spłacili całość długu. Wówczas od pozostałych mogą żądać spłaty określonej udziałem w długu części.

Pani pisze, że mąż wcześniej zamieszkiwał w mieszkaniu zadłużonym, nie mieszka tam od 8 lat. Nie wiemy. za jaki okres jest dług, ale sądząc po Pani informacjach, można założyć, że jest to dług z pewnego okresu zamieszkiwania tam męża. W tym momencie można próbować ograniczyć odpowiedzialność męża do tego okresu, który obejmuje ukończone 18 lat do wyprowadzki. Jednak można to zrobić tylko sądownie i w odpowiednim momencie. W przeciwnym razie nawet jeśli ta odpowiedzialność jest ograniczona, to komornik ma prawo ściągnąć cały dług, zgodnie z nakazem zapłaty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Aby dług, o którym mówimy, można było ściągnąć, wierzyciel musi wystąpić do sądu o nakaz zapłaty. Wskazuje przy tym wszystkie znane mu osoby zamieszkujące w lokalu. Dzieci są tam wskazywane automatycznie, bowiem zazwyczaj ujęte są we wszelkich spisach dotyczących mieszkania, często nawet w samej umowie najmu. Zazwyczaj wierzyciel nie sprawdza, czy te osoby nadal w mieszkaniu zamieszkują, zwłaszcza jeśli nie dopełniły obowiązku przemeldowania się do nowego miejsca zamieszkania. To poważny błąd, bo wówczas nawet jeśli ktoś chce sprawdzić, kto zamieszkuje pod danym adresem, zazwyczaj sięga do ewidencji meldunkowej.

Najprościej jest bronić się przed odpowiedzialnością za taki dług w momencie, kiedy sąd wystawi nakaz zapłaty. Trzeba pamiętać, ze nakaz zapłaty wydawany jest zazwyczaj bez udziału strony pozwanej, jedynie na odstawie ksiąg rachunkowych, ewidencji wpłat wierzyciela. Dlatego też pozwani, którym doręczono nakaz zapłaty, mają 14 dni na złożenie sprzeciwu od takiego nakazu. Wówczas maja pełną szansę na udowodnienie, że w danym mieszkaniu nie zamieszkują od jakiegoś czasu lub na ograniczenie odpowiedzialności do czasu wyprowadzki z mieszkania. dowodem na brak zamieszkiwania w lokalu jest przedstawienie chociażby umowy o pracę w innej miejscowości, umowa najmu innego mieszkania, zeznania świadków.

Często zdarza się jednak, że nakaz trafi pod adres zameldowania, bo jest to jedyny adres, jaki jest w stanie zweryfikować wierzyciel i sąd. W tym momencie, nawet jeśli dłużnik solidarny nie odbierze pisma skierowanego pod ten adres, sąd uznaje pismo za doręczone. Jest to tzw. doręczenie zastępcze. Zgodnie z art. 139 Kodeksu postępowania cywilnego „w razie niemożności doręczenia  pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób - w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć. Na wniosek strony sąd albo referendarz sądowy na posiedzeniu niejawnym wydaje zaświadczenie, w którym stwierdza, że wyrok zaoczny lub nakaz zapłaty został uznany za doręczony na oznaczony adres w tym trybie”. W takim przypadku sad ma prawo nadać prawomocnemu nakazowi zapłaty tzw. klauzulę wykonalności, która stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji. To bardzo częsta sytuacji, gdy dłużnik dowiaduje się o jakimś nakazie zapłaty dopiero na etapie zajęcia jego środków. Także w tym momencie może się skutecznie bronić przed nakazem.

W przypadku, gdy dłużnik dowiaduje się o toczącym się wobec niego postępowaniu egzekucyjnym, musi zwrócić się do komornika, aby ustalić, z jakiego powodu wszczęto egzekucję. Wówczas komornik musi mu udostępnić zawiadomienie o wszczęciu egzekucji wraz z klauzulą wykonalności. Na tej podstawie w sądzie można uzyskać informacje o nakazie zapłaty. 

Zgodnie z art. 795 Kodeksu postępowania cywilnego na postanowienie sądu co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie. Termin do wniesienia zażalenia biegnie dla wierzyciela od dnia wydania mu tytułu wykonawczego lub zawiadomienia go o utworzeniu tytułu wykonawczego w systemie teleinformatycznym albo od dnia ogłoszenia postanowienia odmownego, a gdy ogłoszenia nie było - od dnia doręczenia tego postanowienia. Dla dłużnika termin ten biegnie od dnia doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Czyli od dnia, kiedy otrzymał informację od komornika lub, gdy dotarło zawiadomienie pod właściwy adres. W zażaleniu należy podnieść okoliczność, iż de facto nigdy nie było skutecznego doręczenia nakazu zapłaty zatem nie mógł się on uprawomocnić. Jako dowód podać należy te same dowody, które maja świadczyć o niezamieszkiwaniu w lokalu mieszkalnym, który został zadłużony. W tej sytuacji sąd uchyli klauzulę i doręczy stronie nakaz. Tu już obowiązuje 14-dniowy termin na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, w którym udowodnić należy, że nie zamieszkiwało się w mieszkaniu zadłużonym w okresie, którego dotyczy zadłużenie.

Niestety, jeśli wszystkie wyżej możliwości nie zostały wykorzystane, pozwolono na zajęcia kont bez sprawdzenia u komornika, skąd zadłużenie, bez reakcji na informację o tytule wykonawczym, wówczas upadają wszystkie terminy na podjęcie możliwych działań obronnych i bark jest podstaw do wzruszenia nakazu zapłaty, który dotyczy długu, za który wskazany dłużnik solidarny w istocie nie odpowiada.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Co mogę zrobić z sprawie pożyczki pieniędzy znajomemu

W roku 2013 pożyczyłam pieniądze znajomemu, miał je oddać do końca roku (sam to zaznaczył na piśmie). Nie oddał mi jednak tych pieniędzy. Upomniałam się...

Dług sprzed lat i horrendalne odsetki

Mam dług 3000 złotych z 2000 roku za faktury z okresu prowadzenia działalności. Jest tez wpis do księgi wieczystej.Dostałam teraz fakturę od biura...

Pożyczka bez umówionego terminu spłaty a przedawnienie

Przed około 13 laty pożyczyłem teściowi pieniądze na wesele jego syna – ustnie, bez żadnej umowy. Nie umówiliśmy się co do terminu zwrotu pożyczki....

Czy mogę sprzedać dług prywatny?

Rok temu pożyczyłem znajomemu 5700 zł. Kwota miała być oddana w ciągu miesiąca, do czego jednak nie doszło. Znajomy unika mnie, ale wyraża chęć...

Pożyczka z Providenta dla siostry

Mam problem z pożyczką zaciągnięta w firmie Provident, którą wzięłam dla mojej siostry, która obiecała mi że spłaci całość (3800 zł)...

Zabezpieczenie przed spłacaniem długów brata

Brat męża chce kupić dom. Wpłacił już pewną kwotę. Pozostała część ma być na kredyt. Dom ma być na niego, ale kredyt mają wziąć teściowie, bo on...

Pożyczka pieniędzy od osoby prywatnej na duży procent

Mam problem ze spłatą pożyczki. Pożyczyłem pieniądze od osoby prywatnej na bardzo duży procent. Niestety oddałem tylko część długu i sprawa...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »