Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela po drugiej licytacji

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2016-12-14

Druga licytacja dwóch nieruchomości dłużnika okazała się bezskuteczna. Dowiedziałem się, że jako wierzyciel mogę przejąć te nieruchomości tylko wtedy, jeżeli wpłacę ok. 100 tys. zł na konto komornika, z których zostanie pokryta zaległość alimentacyjna dłużnika w wysokości 15 tys. zł. Nie posiadam takich środków finansowych. Co teraz? Nieruchomości zostaną przekazane dłużnikowi i mogą zostać przez niego sprzedane, a ja nie zostanę spłacony?

zdjęcie prawnika
Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Obawiam się, że nieruchomości w przypadku drugiej, nieudanej licytacji powrócą do dłużnika. Niestety „zwrot” tych nieruchomości dłużnikowi następuje z mocy praw i nie ma możliwości wstrzymania tej czynności. Wynika to z zapisu art. 985 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) mówiącego: „Jeżeli po drugiej licytacji żaden z wierzycieli nie przejął nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne umarza się i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji”.

Tak więc w chwili obecnej komornik zmuszony jest zakończyć postępowanie egzekucyjne i umorzyć je. Jeżeli ma Pan taką wolę, to może Pan jednak od razu lub po odczekaniu pewnego czasu wszcząć kolejną egzekucję wobec dłużnika. Jeśli jednak przedmiotem egzekucji mają być wspomniane dwie nieruchomości, nie warto wszczynać egzekucji teraz, a odczekać wymagane 6 miesięcy, inaczej bowiem nieruchomości i tak zostaną wyłączone spod licytacji na podstawie cytowanego wcześniej artykułu. Plusem wszczęcia egzekucji po 6 miesiącach jest to, iż nie musi Pan zaliczkować wykonania kolejnego opisu i oszacowania tej nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 948 § 11 K.p.c., jeżeli wniosek o wszczęcie nowej egzekucji złożono w terminie trzech lat od daty umorzenia postępowania, w którym dokonano opisu i oszacowania nieruchomości, komornik dokona nowego opisu i oszacowania tylko na wniosek wierzyciela lub dłużnika. Dłużnik może złożyć taki wniosek w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia mu wezwania do zapłaty, o czym należy go pouczyć przy doręczeniu wezwania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Po zakończeniu egzekucji dłużnik niestety może swobodnie dysponować należącymi do niego nieruchomościami, co oznacza, że może je także sprzedać. W takiej jednak sytuacji ma Pan nadal szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. W sytuacji bowiem gdy dłużnik sprzeda nieruchomości, a środki uzyskane ze sprzedaży nie zostaną przekazane na spłatę zobowiązań, wierzycielowi przysługuje skarga pauliańska. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Jeszcze lepiej gdyby sprzedaż nastąpiła na rzecz osób bliskich w stosunku do dłużnika, w takiej bowiem sytuacji domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Przynosi to ten skutek, iż uznaje się, że w stosunku do wierzyciela dana czynność sprzedaży czy też darowania nieruchomości nie ma skutków prawnych i może on dalej egzekwować swoje należności. Co istotne, wierzycielowi nie jest potrzebny tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie trzeciej. Postępowanie egzekucyjne toczy się na podstawie tytułu wykonawczego (np. prawomocnego wyroku) wystawionego przeciwko dłużnikowi. Co więcej, wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności z konkretnego składnika należącego do osoby trzeciej z pierwszeństwem przed jej wierzycielami. Oznacza to, że w przypadku, gdy osoba trzecia posiada innych wierzycieli, którzy również egzekwują swoją wierzytelność z przedmiotu, którego dotyczyła skarga, to po jej sprzedaży przez komornika uzyskają środki pieniężne tylko pod warunkiem, że cokolwiek zostanie po zaspokojeniu w całości „pierwotnego” wierzyciela. W tym jednak celu powinien Pan co pewien czas sprawdzać stan własności nieruchomości, z których toczyła się egzekucja. Wystarczy co kilka miesięcy zajrzeć na stronę https://ekw.ms.gov.pl i wpisać tam numery ksiąg wieczystych nieruchomości, które podlegały licytacji. Proszę pamiętać, iż ewentualny czas na wniesienie skargi to 5 lat od dnia dokonania przeniesienia własności nieruchomości (art. 534 K.p.c.).

Dodatkowo może Pan także pomyśleć o sprzedaniu swej należności firmom windykacyjnym. Nie odzyska Pan pełnej kwoty, ale jest to możliwość warta rozważenia.

Proszę pamiętać, iż egzekucję wobec dłużnika może Pan wszcząć ponownie przez okres lat 10 od dnia umorzenia obecnej egzekucji (art. 125 K.c.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »