Brak wpłaty za wylicytowaną nieruchomość w terminie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W pierwszej licytacji nieruchomości brak było chętnych do zakupu. W drugiej licytacji wziął udział jeden oferent, proponując zakup za cenę wywołania. Wygrał licytację, jednak nie wpłacił wylicytowanej kwoty w terminie (zrezygnował z zakupu). Jakie są dalsze kroki sądu, komornika?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uiszczenie ceny nabycia

Kiedy postanowienie o przybiciu się uprawomocni, sąd wezwie nabywcę, aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania wpłacił na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia pomniejszoną o już zapłaconą rękojmię. Na wniosek nabywcy sąd może wyznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca.

Zgodnie z kolejnymi przepisami Kodeksu postępowania cywilnego:

„Art. 969. § 1. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.

§ 2. Od nabywcy nie składającego rękojmi, który nie wykonał warunków licytacyjnych, ściąga się rękojmię w trybie egzekucji należności sądowych.

§ 3. Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a resztę przelewa się na dochód Skarbu Państwa.”

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

„Art. 970. Po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie przybicia wierzyciel może żądać wyznaczenia ponownej licytacji.”

Następstwa niewykonania przez nabywcę warunków licytacyjnych zachodzą z mocy samego prawa.

Poza utratą rękojmi opieszałego nabywcę nie dotykają żadne inne ujemne następstwa. Jeżeli już uiścił raty na poczet ceny nabycia, ulegają one zwrotowi; wskazuje to na brak jego odpowiedzialności wobec dłużnika i wierzycieli za jakąkolwiek szkodę, która może powstać wskutek odstąpienia od licytacji. Następstwem wygaśnięcia skutków przybicia jest wyłączenie nabywcy od udziału w dalszej licytacji tej nieruchomości.

Zobacz też: Wygrana licytacja komornicza co dalej

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nieprzemyślana licytacja
Pan Marek wziął udział w drugiej licytacji mieszkania i zaoferował cenę wywoławczą. Po wygranej uświadomił sobie, że nie ma środków na wpłatę reszty kwoty. Sąd wezwał go do zapłaty, ale nie uregulował należności w terminie. Stracił rękojmię, a nieruchomość wróciła do ponownej licytacji.

 

Błąd w kalkulacji
Pani Anna była przekonana, że po wygraniu licytacji bank szybko udzieli jej kredytu. Niestety, procedura się przedłużyła, a termin na wpłatę ceny minął. Sąd wydał postanowienie o wygaśnięciu skutków przybicia, a rękojmia przepadła na pokrycie kosztów egzekucji.

 

Nieoczekiwane trudności
Pan Tomasz, prowadzący działalność gospodarczą, wygrał licytację lokalu użytkowego. Jednak kilka dni później jego firma straciła płynność finansową i nie był w stanie zapłacić reszty kwoty. Komornik stwierdził wygaśnięcie przybicia, a pieniądze z rękojmi zasiliły budżet państwa.

Podsumowanie

Nieuiszczenie wylicytowanej kwoty w terminie skutkuje utratą rękojmi i wygaśnięciem skutków przybicia, co oznacza konieczność przeprowadzenia kolejnej licytacji. Nabywca nie ponosi dodatkowej odpowiedzialności, ale traci możliwość ponownego udziału w sprzedaży tej samej nieruchomości. Środki z rękojmi są przeznaczane na pokrycie kosztów egzekucji, a reszta trafia do Skarbu Państwa. Dlatego przed przystąpieniem do licytacji warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i możliwości dokonania wpłaty w wymaganym terminie.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie postępowań egzekucyjnych, licytacji nieruchomości i skutków niewykonania warunków licytacyjnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc w analizie swojej sytuacji prawnej, zrozumieniu konsekwencji i podjęciu najlepszych kroków. Zapewniamy szybką i rzetelną obsługę bez konieczności wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info