Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę sam sprzedać mieszkanie i spłacić dług?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-09-28

Posiadam mieszkanie zakupione na kredyt. W związku z obarczeniem mnie odpowiedzialnością za długi firmy, w której byłam prezesem, i zajęciem całego mojego majątku oraz pensji nie jestem w stanie spłacać dłużej kredytu. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Czy by spłacić bank, mogę samodzielnie sprzedać mieszkanie, jeżeli mam tam też wpis urzędu skarbowego? Czy muszę je oddać bankowi, by ten je sprzedał? Nie chcę dopuścić do sytuacji, by ścigał mnie bank, chcę to jakoś rozwiązać, dlatego bardzo proszę o radę, co mogę zrobić i jak.

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Z tego, co rozumiem, ma Pani wpisaną hipotekę banku na zabezpieczenie udzielonego kredytu oraz hipotekę przymusową na rzecz urzędu skarbowego wpisaną na podstawie wcześniej wystawionego tytułu egzekucyjnego.

Jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o możliwość sprzedaży nieruchomości obciążonej hipotekami, to nie ma tu najmniejszego problemu. Pośrednio wynika to z treści art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który to przepis mówi, że „w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka)”.

Hipoteka jest zabezpieczeniem rzeczowym na nieruchomości, ale w żadnym wypadku nie uniemożliwia sprzedaży nieruchomości, a wręcz odwrotnie – można zbyć taką nieruchomość z tym tylko, że jeżeli nie spłaci się od razu wierzycieli hipotecznych z ceny zakupu, to hipoteka ta nadal obciąża nieruchomość i nowy właściciel staje się dłużnikiem rzeczowym takie banku czy US. Oznacza to w praktyce, że może zostać pozwany przez tych wierzycieli o zapłatę z ograniczeniem jednakże do egzekucji właśnie z tej nieruchomości .

Reasumując, hipoteka jest tylko ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości, nadal właścicielem nieruchomości jest Pani, a jako właściciel może Pani rozporządzać prawem swoim prawem własności, w tym np. sprzedać nieruchomość osobie trzeciej.

Natomiast pieniądze ze sprzedaży wręcz muszą być płacone na rzecz wierzycieli hipotecznych, bo inaczej nikt nie będzie zainteresowany jej zakupem. Najczęściej załatwia się to tak, że uzgadnia się z bankiem sprzedaż po to, aby wyliczyć całą należność z tytułu kredytu na dzień zapłaty ceny i żeby kupujący płacił np. wprost do banku cenę zakupu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odpowiedzialność za długi narzeczonego sprzed małżeństwa

Planujemy z narzeczonym ślub. Problem w tym, że narzeczony wziął jakiś czas temu kredyt i nie spłacał go, w związku z czym sprawę...

Czy można uznać bankowy tytuł wykonawczy za przeterminowany?

Czy bankowy tytuł wykonawczy z roku 2002 może zostać uznany za przeterminowany zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego wydaną w sprawie III CZP...

Jak mogę odzyskać zaliczkę na zakup auta?

Wpłaciłem przelewem zaliczkę na zakup auta w wysokości 5000 zł przed jego obejrzeniem. Po przyjechaniu na miejsce okazało się, że stan auta mija się...

Czy komornik może zająć diety i ryczałty z umowy-zlecenia

Zatrudniam na umowę-zlecenie kierowcę. Wynagrodzenie z tytułu umowy stanowi jego systematyczny oraz jedyny dochód. Dodatkowo wypłacam mu diety oraz...

Czy rodzice mogą się obawiać komornika za długi syna?

Mój brat narobił sobie długów. Z pomocą przyszli mu nasi rodzice, którzy wzięli dla niego kredyt w banku. Brat pracuje i twierdzi, że...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »