Zajęcie komornicze mieszkania otrzymanego w darowiźnie

Autor: Marek Gola

Rodzice przepisali mi mieszkanie w darowiźnie. Teraz otrzymałam pismo od komornika o zajęciu komorniczym mieszkania w związku z moim długiem (ok. 15 tys. zł, płaciłam w ratach, ale niewielkich). Czy może tak postąpić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zajęcie komornicze mieszkania otrzymanego w darowiźnie

Czy mieszkanie otrzymane w darowiźnie może podlegać egzekucji?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż mieszkanie, które otrzymała Pani od swoich rodziców, nie jest wyłączone spod egzekucji. Podlega ono egzekucji tak samo jak inne Pani składniki majątku. Nie ma zatem znaczenie fakt, iż mieszkanie otrzymała Pani od swoich rodziców tytułem darmym, bowiem z chwilą, kiedy stała się Pani jego właścicielem, wierzyciel miał prawo prowadzić egzekucję z tego mieszkania. Warunkiem podstawowym jest jednak wniosek wierzyciela o prowadzenie egzekucji z tegoż mieszkania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

O ile spłaca Pani zadłużenie w ratach, o tyle komornik powinien o tym fakcie wierzyciela poinformować. Niestety nie wskazuje Pani, czy wysokość rat była przez Panią ustalona z wierzycielem, czy też nie. Nie pisze Pani także, o jakich wysokościach rat piszemy. Niemniej jednak, w mojej ocenie, winna Pani skontaktować się z wierzycielem i poprosić go, by ten wycofał wniosek o egzekucję z mieszkania, a Pani winna zobowiązać się do spłaty zadłużenie w ratach, na które wierzyciel przystanie. Stanowi to jedyną, niekosztowną dla Pani drogę wyjścia z impasu.

Zobacz też: Darowizna a komornik

Przykłady

Anna kilka lat temu otrzymała od dziadków mieszkanie w darowiźnie. Kiedy popadła w długi związane z prowadzeniem małego sklepu internetowego, wierzyciel złożył wniosek o egzekucję właśnie z tego mieszkania, mimo że Anna cały czas spłacała niewielkie raty. Dla komornika nie miało znaczenia, skąd pochodzi nieruchomość – liczyło się to, że stanowiła majątek dłużnika.

 

Marek odziedziczył po rodzicach niewielkie mieszkanie w centrum miasta, które zapisał sobie w darowiźnie na początku studiów. Po kilku latach, w wyniku nieopłaconych zobowiązań kredytowych, komornik wszczął postępowanie egzekucyjne właśnie z tej nieruchomości. Choć Marek próbował negocjować spłatę, było już za późno – wierzyciel nie zgodził się na dalsze ustępstwa.

 

Z kolei Monika, która dostała mieszkanie w darowiźnie od rodziców, zaczęła mieć problemy finansowe po utracie pracy. Sądziła, że skoro mieszkanie było podarowane, nie podlega egzekucji. Niestety, szybko przekonała się, że komornik może zająć również darowane mieszkanie, ponieważ stało się jej majątkiem osobistym. Dopiero negocjacje z wierzycielem pozwoliły na czasowe wstrzymanie działań komornika.

Podsumowanie

Mieszkanie otrzymane w darowiźnie nie jest chronione przed egzekucją komorniczą, jeśli dłużnik staje się jego właścicielem. Dla wierzyciela nie ma znaczenia, czy nieruchomość została nabyta odpłatnie, czy też podarowana – liczy się fakt, że wchodzi w skład majątku dłużnika. Dlatego w przypadku problemów finansowych warto jak najszybciej podjąć rozmowy z wierzycielem i dążyć do ugody, zanim dojdzie do zajęcia nieruchomości przez komornika.

Oferta porad prawnych

Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji i potrzebujesz pomocy, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Szybko i wygodnie otrzymasz odpowiedzi na swoje pytania oraz konkretne wskazówki, jak najlepiej chronić swój majątek i znaleźć wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Nasi prawnicy pomogą Ci przygotować pisma, wyjaśnią procedury i wskażą najkorzystniejsze rozwiązania.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info