Zajęcie komornicze mieszkania otrzymanego w darowiźnie

Autor: Marek Gola

Rodzice przepisali mi mieszkanie w darowiźnie. Teraz otrzymałam pismo od komornika o zajęciu komorniczym mieszkania w związku z moim długiem (ok. 15 tys. zł, płaciłam w ratach, ale niewielkich). Czy może tak postąpić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zajęcie komornicze mieszkania otrzymanego w darowiźnie

Czy mieszkanie otrzymane w darowiźnie może podlegać egzekucji?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż mieszkanie, które otrzymała Pani od swoich rodziców, nie jest wyłączone spod egzekucji. Podlega ono egzekucji tak samo jak inne Pani składniki majątku. Nie ma zatem znaczenie fakt, iż mieszkanie otrzymała Pani od swoich rodziców tytułem darmym, bowiem z chwilą, kiedy stała się Pani jego właścicielem, wierzyciel miał prawo prowadzić egzekucję z tego mieszkania. Warunkiem podstawowym jest jednak wniosek wierzyciela o prowadzenie egzekucji z tegoż mieszkania.

O ile spłaca Pani zadłużenie w ratach, o tyle komornik powinien o tym fakcie wierzyciela poinformować. Niestety nie wskazuje Pani, czy wysokość rat była przez Panią ustalona z wierzycielem, czy też nie. Nie pisze Pani także, o jakich wysokościach rat piszemy. Niemniej jednak, w mojej ocenie, winna Pani skontaktować się z wierzycielem i poprosić go, by ten wycofał wniosek o egzekucję z mieszkania, a Pani winna zobowiązać się do spłaty zadłużenie w ratach, na które wierzyciel przystanie. Stanowi to jedyną, niekosztowną dla Pani drogę wyjścia z impasu.

Zobacz też: Darowizna a komornik

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »