Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można zlicytować nieruchomość za dług poniżej jej wartości?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-08-04

Nie ma jeszcze terminu licytacji, ale komornik oszacował już nieruchomość na 15 mln zł, a dług wraz kosztami komorniczymi wynosi 300 tys. zł. Czy można zablokować licytację ze względu na rażącą różnicę między wysokością długu w stosunku do wartości nieruchomości? Tak tę nieruchomość oszacował biegły powołany przez komornika. Staramy się o pożyczkę i jesteśmy w trakcie negocjacji z bankiem, ale to może potrwać, a w tym czasie komornik zlicytuje nieruchomość. Jednocześnie w innej miejscowości inny komornik oszacował i przygotowuje licytację gruntu z tego samego tytułu. Grunt inwestycyjny oszacował jako rolny, a i tak mu wyszło 5 mln złotych. W rzeczywistości grunt wart jest dużo więcej. Jak zablokować tę licytację?

 

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Zagadnienie współmierności zastosowanego sposobu egzekucji do wielkości zadłużenia reguluje przepis art. 799 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), który stanowi, że wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika.

Przepis art. 799 § 1 K.p.c., nakazujący stosowanie w postępowaniu egzekucyjnym, spośród kilku możliwych sposobów egzekucji, sposobu najmniej uciążliwego dla dłużnika, adresowany jest do wierzyciela. Przepis ten jest wyrazem ogólnej zasady postępowania egzekucyjnego – współmierności sposobów egzekucji do jej celu, mającej zapobiegać szykanowaniu dłużnika i nadużywaniu egzekucji przez wierzyciela.

W doktrynie podkreśla się, że wniosek wierzyciela o przeprowadzenie egzekucji z zastosowaniem więcej niż jednego sposobu egzekucji wiąże organ egzekucyjny, albowiem wierzyciel decyduje o biegu egzekucji i jej zakresie. Dlatego nawet jeżeli wybrał sposób egzekucji uciążliwy dla dłużnika, komornik nie może odmówić prowadzenia egzekucji. Nałożenie na wierzyciela ustawowego obowiązku zastosowania sposobu egzekucji najmniej uciążliwego dla dłużnika nie rodzi po stronie tego ostatniego uprawnienia domagania się prowadzenia egzekucji w taki właśnie sposób. Jeżeli jednak dłużnik wykaże, iż poniósł szkodę wskutek prowadzenia egzekucji z naruszeniem zasad postępowania określonych w art. 799 K.p.c., może domagać się od wierzyciela stosownego odszkodowania (R. Kowalkowski, Komentarz do art. 799 Kodeksu cywilnego, Currenda 2005).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dopiero przepis art. 799 § 2 K.p.c. gwarantuje dłużnikowi środek prawny, za pomocą którego może on dążyć do urzeczywistnienia zasady współmierności sposobów egzekucji do jej celu – zgodnie z art. 799 § 2 – jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku. Przesłanką częściowego zawieszenia egzekucji na podstawie tego przepisu jest stwierdzenie, że egzekucja z innej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie roszczenia wierzyciela.

Składając wniosek na podstawie art. 799 § 2 K.p.c., dłużnik powinien wskazać, jaki konkretnie składnik jego majątku wystarcza na zaspokojenie wierzyciela oraz udowodnić, że wartość tego składnika w sposób oczywisty wystarcza na ten cel.

Przepis art. 799 § 2 K.p.c. nie wyklucza, by część majątku, którą wskazuje dłużnik jako wystarczającą do zaspokojenia wierzycieli, miała charakter wierzytelności przyszłej i periodycznej (np. wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę), jednakże zdaniem Sądu I instancji musi to być tego rodzaju część majątku, z której możliwa jest egzekucja według jednego ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego (za taką interpretacją przemawia powiązanie art. 799 § 2 K.p.c. z § 1 tego przepisu). Przepisy kodeksu nie przewidują jednak „egzekucji z dochodu z działalności gospodarczej” jako jednego ze sposobów egzekucji. Przewidują natomiast „egzekucję z wierzytelności”, które mogą przysługiwać dłużnikowi w związku z prowadzoną działalnością. Dłużnik nie wskazał, jakie wierzytelności przysługujące mu z tytułu prowadzonej działalności mogłyby wystarczyć na zaspokojenie wierzycieli. Ponadto dochód z działalności gospodarczej ma charakter nieregularny, zatem nie pozwala na ocenę, w jakim czasie dłużnik dokonałby spłaty zadłużenia.

Należy również zauważyć, że dokonywanie przez dłużnika dobrowolnych wpłat na rzecz wierzycieli nie stanowi przesłanki zastosowania przepisu art. 799 § 2 K.p.c.

Musiałby Pan wykazać, iż komornik posiada możliwość zaspokojenia długu z innego składnika majątkowego. Oczywiście może to być nawet wierzytelność przyszła dotycząca roszczeń periodycznych.

Wydaje się zasadne złożenie skargi na czynność komornika wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Odnosząc się do kwestii opinii biegłego w sprawie opisu i oszacowania nieruchomości wskazuję, iż przysługuje Państwu środek zaskarżenia w postaci zarzutów a termin do jego zaskarżenia wynosi dwa tygodnie.

Dwutygodniowy termin na złożenie skargi liczy się od ukończenia opisu i oszacowania. Przez „ukończenie opisu i oszacowania” rozumie się podpisanie przez komornika protokołu opisu i oszacowania. Uwzględniając skargę, sąd poleci komornikowi sporządzenie nowego opisu i oszacowania albo ich uzupełnienie. Sąd może też zmienić opis i oszacowanie. Na postanowienie sądu wydane w następstwie rozpoznania skargi na czynność opisu i oszacowania przysługuje zażalenie. Bez wątpienia błędne wskazanie przeznaczenia gruntu wpływa ujemnie na jego finalną wycenę.

Z opisu wynika, iż ten sam dług jest egzekwowany z dwóch nieruchomości. Sygnalizuję, iż zgodnie z treścią art. 979 Kodeksu postępowania cywilnego:

§ 1. Jeżeli w tym samym postępowaniu ma być sprzedanych kilka nieruchomości lub kilka części jednej nieruchomości i jeżeli za te, które już zostały sprzedane, osiągnięto cenę wystarczającą na zaspokojenie należności wierzyciela egzekwującego i kosztów egzekucyjnych, komornik wstrzyma przetarg pozostałych nieruchomości lub ich części.

§ 2. Jeżeli przy podziale sumy uzyskanej za sprzedane niektóre tylko nieruchomości lub niektóre części nieruchomości okaże się, że należność wierzyciela i koszty egzekucji istotnie znajdują w tej sumie pełne pokrycie, egzekucję co do pozostałych nieruchomości lub części nieruchomości należy umorzyć.”

Dotyczy to takiej sytuacji, gdy kilka nieruchomości lub kilka części jednej nieruchomości zostało wystawionych do przetargu w ramach jednej licytacji (albo na licytacjach następujących po sobie w tym samym dniu czy kolejnych dniach). Jeżeli kwota lub kwoty osiągnięte ze sprzedaży tylko niektórych z kilku nieruchomości lub kilku części jednej nieruchomości według szacunku komornika wystarczają na pokrycie egzekwowanych świadczeń wraz z kosztami egzekucji, komornik wstrzymuje sprzedaż pozostałych nieruchomości lub części tej samej nieruchomości.

Decyzja komornika może być podjęta na żądanie dłużnika. W ramach tej samej licytacji podlega nadzorowi sędziego. Jeżeli sprzedane niektóre nieruchomości lub niektóre części tej samej nieruchomości wystarczą na pełne pokrycie egzekwowanych należności wraz z kosztami egzekucji, komornik umarza postępowanie egzekucyjne co do tych nieruchomości lub części jednej nieruchomości, z których sprzedażą się wstrzymał. Powoduje to zakończenie postępowania egzekucyjnego w całości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niesłuszne zajęcie konta bankowego przez komornika

Komornik niesłusznie zajął mi konto bankowe z powodu długu innej osoby. Zgadzały się wszystkie dane oprócz adresu zamieszkania. Wierzycielem okazała się być gospodarka komunalna – urzędnicy przyznali się do pomyłki i zapewniali, że skontaktowali się z komornikiem, żeby to naprawić. Natomiast komornik twierdzi, że nikt się z nim nie kontaktował. Sytuacja jest patowa. Mam zablokowane firmowe konto i brak możliwości zapłaty terminowych zobowiązań. Czy w związku z tym mogę starać się o wypłatę zadośćuczynienia czy odszkodowania? Czy bank słusznie pobrał pieniądze, pomimo że dane adresowe się nie zgadzały? Czy komornik, otrzymując tytuł wykonawczy, nie powinien bardziej wnikliwie sprawdzić, czy dotyczy to rzeczywiście danego dłużnika? A może dłużnicy są wybierani na chybił trafił? Co należy teraz zrobić?

Jaką kwotę jedynego dochodu rodziny może potrącić komornik?

Mam zajęcie komornika z umowy-zlecenia, którą mam na czas nieokreślony. Jest to jedyny dochód rodziny, mam niepełnosprawne dziecko. Jaka kwota może być przekazywana na poczet długu z mojego dochodu?

Korespondencja windykacyjna listami zwykłymi

Czy korespondencją windykacyjną przychodzącą do mnie listami zwykłymi mam brać na poważnie?

Czy dłużnik płaci VAT, którym obciążony jest komornik?

Kilka lat temu wziąłem pożyczkę. Później zlecono ściągnięcie długu komornikowi. Do spłacenia zostało mi ok. 900 zł i wtedy dowiedziałem się, że mam zapłacić jeszcze podatek VAT. Czy dłużnik płaci VAT, którym obciążony jest komornik? Ponoć od lipca 2016 r. już nie.

Wezwanie komornika do przedstawienia rozliczenia długu

Komornik zajął część emerytury mojej mamy na poczet spłaty długu. Z moich wyliczeń wynika, że po 5 latach spłacania pobrana kwota przekracza już znacząco kwotę zasądzoną w postępowaniu cywilnym wraz z kosztami sądowymi i kosztami egzekucji. Według mnie całe zadłużenie zostało już spłacone. Co można zrobić, aby zakończyć egzekucję?

 

Komornik za dług sprzed 12 lat

Dowiedziałem się, że mam komornika za dług sprzed 12 lat. Sprawa dotyczy opłaty za 1 semestr sprzed 12 lat, sprawa ponoć odbyła się w 2012 r. Czy ta stara sprawa nie jest przedawniona?

Czy komornik może zająć angielskie konto?

Moje pytanie dotyczy długów z Polski za granicą. Jestem od niedawna w Anglii, pracuję i mam konto w banku. Czy komornik z Polski może zająć mi angielskie konto? Jakie są możliwości mojej obrony? Zarabiam niewiele jak na brytyjskie realia.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »