Czy mogą zostać zatrzymana na lotnisku za niezapłacone rachunki?

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

Mam komornika, ponieważ nie zapłaciłam rachunków u operatora sieci komórkowej. Czy mogą zostać zatrzymana na lotnisku za niezapłacone rachunki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogą zostać zatrzymana na lotnisku za niezapłacone rachunki?

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Prowadzone przeciwko Pani postępowanie egzekucyjne świadczy o tym, że wierzyciel (operator sieci komórkowej) w celu wyegzekwowania swoich należności, mając tytuł wykonawczy – orzeczenie sądu, które uprawnia do egzekucji, złożył u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

Tytułem egzekucyjnym jest:

  • orzeczenie sądowe (np. wyrok, postanowienie, nakaz zapłaty),
  • ugoda zawarta przed sądem (ugoda sądowa),
  • orzeczenie referendarza sądowego,
  • wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed tym sądem,
  • ugoda zawarta przed mediatorem (ugoda pozasądowa, która uzyskuje moc ugody zawartej przed sądem po jej zatwierdzeniu przez sąd),
  • inne orzeczenia, ugody i akty (np. orzeczenie sądu zagranicznego, bankowy tytuł egzekucyjny),
  • akt notarialny.

Zobacz też: Zatrzymanie na lotnisku za długi

Sposoby na prowadzenie egzekucji

Sposobów na prowadzenie egzekucji jest wiele. Może to być egzekucja z nieruchomości, z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunku bankowego.

Niemniej jednak, niezależnie od formy postępowania, każda z nich cechuje się takim samym działaniem komornika. Pierwszą czynnością przy egzekucji z ruchomości jest jej zajęcie. Jednocześnie komornik musi doręczyć dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, a następnie zawiadomienia o każdej podjętej czynności komorniczej.

Postępowanie egzekucyjne jest związane z roszczeniami pieniężnymi bądź niepieniężnymi.

Komornik zajmuje się ściągalnością zadłużenia w formie pieniężnej. Jeżeli nie można wyegzekwować zadłużenia, możliwe jest zawieszenie bądź umorzenie egzekucji.

Żaden natomiast przepis prawa nie zabrania wyjazdu z kraju z powodu posiadanego zadłużenia, a tym bardziej zatrzymania przez policję za posiadane długi. Co do zasady dłużnikom w Polsce za niezapłacone należności cywilne nie grozi kara pozbawienia wolności.

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w art. 1 Protokołu nr 4 z dnia 16.09.1963 r. przewiduje, że „nikt nie może być pozbawiony wolności jedynie z powodu niemożności wykonania zobowiązania umownego”.

W przypadku oszustwa, czy wyłudzenia kredytu – przestępstw uregulowanych w Kodeksie karnym, nie można wykluczyć pociągnięcia dłużnika do odpowiedzialności karnej, jeżeli swym zachowaniem wyczerpuje znamiona któregokolwiek z tych przestępstw.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż nieuregulowanie zaciągniętych zobowiązań nie kończy się poniesieniem odpowiedzialności karnej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »