Indywidualne Porady Prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-04-06
Komornik za niezapłacone mandaty komunikacji miejskiej brata zajął moje konto w banku. Jest do zapłaty prawie 700 zł. Nikt mnie o niczym nie informował. Wszystkie pisma, jakie przychodziły, były adresowane do brata, który mieszka z dziewczyną w wynajętym mieszkaniu, lecz zameldowany jest u mnie. Sam musiałem dowiadywać się, dlaczego moje środki są zamrożone, bo on nie raczył mnie o niczym powiadomić, a na domiar złego oświadczył, że nie ma zamiaru płacić. Brat jest pełnoletni i powinien sam odpowiadać za swoje długi. Czy jest możliwość oddalenia tej płatności i jak najszybszego odblokowania konta? Co powinienem zrobić?
»Wybrane opinie klientów
Nie ma możliwości, aby komornik zajął konto bankowe osoby niebędącej dłużnikiem. Komornik wysyła do banku informację o zajęciu konta, podając imię, nazwisko i PESEL. Chyba że ma Pan z bratem wspólne konto bankowe.
Powinien Pan w pierwszej kolejności udać się do komornika i sprawdzić, z czego wynika należność.
Skoro jest zajęte Pana konto bankowe, to albo Pan widnieje na wyroku, a brat np. podał Pana dane przy kontroli jazdy bez biletu, albo macie wspólne konto z bratem, albo nastąpiła pomyłka w banku, ale to jest najmniej prawdopodobne.
Zacznę więc od tej najmniej prawdopodobnej opcji. Sprawdza Pan najpierw, kto widnieje na dokumentach u komornika – Pan czy brat. Jeśli Pan ustali, że jednak brat, pisze Pan do komornika pismo o zwolnieniu zajęcia konta bankowego i to samo pismo do banku – wskazując, że nie jest Pan dłużnikiem. Komornika natychmiast powinien wysłać pismo do banku. Jeśli tego nie uczyni, ma Pan dwie opcje:
Skarga na czynność komornika przysługuje co prawda tylko stronie, ale już samo pismo powinno poskutkować.
Powództwo o zwolnienie od egzekucji, zwane ekscydencyjnym lub interwencyjnym, może wytoczyć osoba trzecia. Może ona żądać zwolnienia od egzekucji przedmiotu, jeżeli egzekucja skierowana do tego przedmiotu narusza jej prawa (art. 841 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Podstawę powództwa mogą stanowić przykładowo następujące naruszenia prawa: skierowanie egzekucji do przedmiotu stanowiącego własność osoby trzeciej; osobie trzeciej przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do zajętego przedmiotu, a ustawa nie nakazuje uwzględniać tego prawa w inny sposób w egzekucji; zajęty przedmiot nie należy do dłużnika, a osoba trzecia ma prawo żądać wydania tego przedmiotu; na korzyść osoby trzeciej istnieje zakaz zbywania lub obciążania przedmiotu i zakaz ten obowiązuje wierzyciela.
Stronami procesu są: osoba trzecia jako powód oraz wierzyciel jako pozwany. Gdy dłużnik zaprzecza prawu osoby trzeciej do zajętego przedmiotu, należy oprócz wierzyciela pozwać także dłużnika (współuczestnicy konieczni).
Powództwo należy wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych (art. 841 § 3 K.p.c.).
Powództwo o zwolnienie konta z zajęcia – sprawa jest formalnością, jeśli nie Pan widnieje na wyroku.
Gorszą opcją dla Pana będzie, jeśli brat podał Pańskie dane osobowe i mandat oraz wyrok i korespondencja komornika jednak jest na Pana nazwisko.
W takiej sytuacji, jak poprzedni, u komornika sprawdza Pan sygnaturę wyroku, w sądzie sprawdza Pan akta – na jakie nazwisko i adres wysyłano korespondencję. Najlepiej zrobić fotokopie, choćby telefonem. Musi Pan następnie albo żądać przez sąd doręczenia wyroku, albo właściwie złożyć sprzeciw, albo należy sprawdzić, na jaki adres doręczono wyrok i składać ewentualny wniosek o przywrócenie terminu do sprzeciwu od nakazu zapłaty, wskazując, że nie mógł Pan otrzymać mandatu, bowiem nie korzystał Pan w tym okresie z komunikacji miejskiej lub nie korzystał z tej konkretnie linii. Czyli jakiś dowód, że Pana tam nie było. Dodam, że na mandacie jest podpis gapowicza.
Można złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa albo powołać grafologa, który wykaże, że podpis nie jest Pana. Może są nagrania z autobusu czy innego środka komunikacji, gdzie nałożono mandat. W każdym razie będzie Pan musiał się wybronić.
Podsumowując: proszę jednak zacząć od sprawdzenia u komornika, z jakiego tytułu zajął Pana konto. Dane komornika znajdzie Pan w banku.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Artykuł omawia zagadnienia związane z uzyskaniem klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercom dłużnika, możliwości ich obrony, w tym ograniczenia odpowiedzialności.
Komornik egzekwuje ode mnie pieniądze i straszy mnie i grozi, że zrobi rewizję w domu w celu szukania majątku, pomimo że co miesiąc mu płacę. Komornik nie przysłał mi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, co jest jego obowiązkiem. Jak długo może tak robić? Przecież tym samym pozbawił mnie złożenia zażalenia na postanowienie sądu. Co robić w tej sprawie?
Otrzymałem odpis wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po osobie, która pozostawiła po sobie zadłużenie. Z wnioskiem występuje firma windykacyjna. Zadłużenie wynika z umowy pożyczki. Termin ostatniej raty przypadał na dzień 23 kwietnia 2014 r. W dniu 22 kwietnia 2017 r. firma windykacyjna nabyła wierzytelność. Czy zbycie wierzytelności na dzień przed przedawnieniem pogarsza moją sytuację procesową?
Dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym do firmy windykacyjnej. Ta firma przekazała to do komornika. Komornik razem z przedstawicielem tej firmy (windykatorem) przyjechali do mnie do domu i złożyli mi wizytę. Czy muszę wpuścić do domu tego windykatora, czy mogę odmówić i wpuścić tylko komornika? Czy jest jakaś podstawa prawna, że ten windykator może wejść razem z komornikiem?
Czy komornik może zająć konto osobiste bądź firmowe mojego męża w celu ściągnięcia zaciągniętych przeze mnie długów? Długi zaciągnęłam ok. 10 lat temu, gdy nie byłam mężatką.
Ostatnio dodane