Dokumenty rozwodowe – co musisz przygotować?

• Data: 2024-07-08 Autor: Artykuł Partnera

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad złożeniem pozwu rozwodowego, ponieważ uważasz, że Twoje małżeństwo nie ma już sensu? Koniecznie sprawdź, jakie dokumenty rozwodowe musisz przygotować. Dowiesz się również, jakie wsparcie zapewni Ci prawnik od rozwodów.
Dokumenty rozwodowe – co musisz przygotować?

Rozwód – jak zacząć?

Przygotowania od rozwodu warto zacząć od podjęcia decyzji, jaka forma rozwodu będzie dla Ciebie optymalna. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym zakończeniu małżeństwa, możesz zdecydować się na rozwód za porozumieniem stron. Z kolei rozwód z orzekaniem o winie może pozwolić Ci na uzyskanie alimentów – choć całe postępowanie z pewnością będzie nieco bardziej skomplikowane i zajmie więcej czasu. 

Postaw na wiedzę i doświadczenie – dzięki profesjonalnemu wsparciu Twój rozwód będzie o wiele łatwiejszy! Sprawdź: https://kancelaria-temida.com/rozwody/

W zależności od tego, jaką podejmiesz decyzję, przygotowania do rozwodu będą przebiegały nieco inaczej. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. 

Przygotuj pozew i dokumenty rozwodowe

Przede wszystkim zadbaj o przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Kluczowe znaczenie ma dobrze przygotowany pozew. Należy dołączyć do niego takie dokumenty, jak: 

  • odpis aktu małżeństwa, 
  • odpis aktów urodzenia małoletnich dzieci, jeśli je posiadacie, 
  • kopia dokumentu PIT-11 za poprzedni rok oraz zaświadczenie o zarobkach – tylko w przypadku, gdy macie dzieci, 
  • dowód tożsamości. 

Jeśli zdecydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, do pozwu należy dołączyć również materiał dowodowy, który potwierdzi winę małżonka. 

Szukasz doświadczonego prawnika od rozwodów? Zapraszamy do naszej kancelarii w Gdańsku!

Złóż pozew w sądzie

Kiedy pozew będzie gotowy, a Ty zgromadzisz wszystkie dokumenty rozwodowe, możesz złożyć pozew w sądzie. Pozew należy wysłać pocztą lub złożyć go osobiście w biurze podawczym Sądu. Pamiętaj, aby pozew rozwodowy złożyć w dwóch kopiach – jedna z nich zostanie dostarczona do Twojego małżonka. Możesz również zostawić jeden egzemplarz dla siebie. W ten sposób przed samą rozprawą sprawdzisz, co dokładnie znajdowało się w pozwie – w końcu na termin trzeba będzie trochę zaczekać. 

Oczekuj na termin rozprawy

Po złożeniu dokumentów rozwodowych pozostaje Ci tylko oczekiwanie na termin rozprawy. Na ogół na pierwszą rozprawę czeka się kilka miesięcy, choć jest to uzależnione od wielu czynników. W tym czasie możesz przygotować się do czekającego Cię postępowania. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy prawnika od rozwodów. 

Doświadczony prawnik od rozwodów w Gdańsku zapewni Ci odpowiednie wsparcie

Nie bez powodu większość osób, które planują rozwód, korzysta ze wsparcia doświadczonego prawnika. Osoba taka pomoże Ci w przygotowaniu pozwu i w zgromadzeniu dokumentów rozwodowych. Jeśli planujesz rozwód z orzekaniem o winie, dowiesz się również, jakie dowody możesz wykorzystać w sądzie. Najważniejsze jest jednak to, że prawnik od rozwód pomoże Ci w przygotowaniach do rozprawy, a także będzie reprezentował Cię w sądzie. Dzięki temu całe postępowanie będzie dla Ciebie mniej stresujące. Nie czekaj – jak najszybciej skontaktuj się z prawnikiem od rozwodów w Gdańsku!Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »