Czy będę musiała spłacać długi syna alkoholika?

• Data: 2023-09-15 Autor: Marek Gola

Mój syn jest alkoholikiem, nie pracuje, leczył się, ale wrócił do alkoholu. Pod moją nieobecność wyprzedał z domu różne przedmioty. Ma długi, kredyty, które ja spłacałam, ale jestem emerytką i nie mogę dalej płacić. Ponadto rozwiódł się z żoną i starałam się płacić alimenty, bo mi obiecał że się zmieni, pójdzie do pracy i odda pieniądze. Ale już przebrała się miarka i zdecydowałam, że nie będę płacić alimentów i jego kredytów. Czy będę musiała spłacać długi syna alkoholika? Jak mogę się uchronić przed odpowiedzialnością za jego długi i alimenty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy będę musiała spłacać długi syna alkoholika?

Dłużnik i jego odpowiedzialność

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że dłużnikiem wobec firm pożyczkowych będzie syn, a nie jego rodzice. Dopóty syn żyje, ani Pan, ani inne osoby nie mogą być obciążone obowiązkiem spłaty jego zadłużenia, a już na pewno nie można uzyskać przeciwko Państwu tytułu wykonawczego, który by pozwalał na skierowanie przeciwko Wam egzekucji.

Sytuacja po śmierci dłużnika

Inaczej sytuacja wygląda po śmierci syn. Wówczas musiałaby Pani spadek odrzucić albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Innymi słowy jeżeli do 6 miesięcy od śmierci syna nie złoży Pani oświadczenia o odrzuceniu spadku, wówczas dziedziczyć będziecie Pani z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas Pani odpowiedzialność ogranicza się do wysokości aktywów spadku, np. jeżeli syn ma majątek w kwocie np. 10 000 zł, a długi wynoszą 30 000 zł, odpowiada Pani jedynie do 10 000 zł. Osobiście jednak uważam, że dla takiej kwoty warto odrzucić spadek, bowiem sam spis inwentarza jest dosyć kosztowny, długotrwały, a i tak jak pokazuje praktyka zawsze wierzyciele uważają, że są traktowani nierówno i wówczas sprawy ich spłaty ciągnie się latami. Wierzyciele bowiem często próbują wymusić spłatę całego zadłużenia, nie bacząc na postanowienie Sądu w tym zakresie.

Działania komornika

Nawet jeżeli syn zamieszkuje z Panią, to komornik, owszem, może dokonać oględzin miejsca jego zamieszkania i zająć przedmioty stanowiące jego własność, ale mniemam, że syn takowych nie posiada, a jeżeli posiada, to znajdują się w jednym miejscu. Nadto jeżeli posiada Pani dokumenty potwierdzające zakup wyposażenia mieszkania, proszę o ich zachowanie i zabezpieczenie na wypadek, gdyby komornik za jakiś czas, dysponując tytułem wykonawczym, prowadził egzekucję przeciwko synowi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »