Zwrot pieniędzy przekazanych na przechowanie

• Data: 2023-08-09 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Dałam siostrze na przechowanie 20 tys. zł. Byli przy tym świadkowie, sporządziłam dokument. Były to pieniądze dla rodziców w razie potrzeby. Na pierwszej stronie jest napisane przekazanie i mój podpis, na drugiej podpis siostry. Chciałabym otrzymać zwrot pieniędzy przekazanych na przechowanie, ale siostra robi problemy. Jak rozwiązać tę sytuację?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot pieniędzy przekazanych na przechowanie

Warunki przechowania i wydania pieniędzy

W mojej ocenie zawarł Pan z siostrą ustną umowę przechowania, o jakiej mowa w art. 835 Kodeksu cywilnego, dotyczącą kwoty 20 000 zł, przy czym zastrzegł Pan, że kwota nie podlega zwrotowi i może być wykorzystana na wskazany w oświadczeniach cel wyłącznie za Pana zgodą. Jeśli więc takiej zgody nie było, to ma Pan prawo żądać zwrotu owej kwoty.

Zgodnie bowiem z art.. 844 Kodeksu cywilnego „składający może w każdym czasie żądać zwrotu rzeczy oddanej na przechowanie”.

Zgoda na wydatkowanie środków

Jako, że siostra pokwitowała przyjęcie gotówki na przechowanie, a nie było Pana zgody na przekazanie jej na cel rehabilitacji rodziców, to ma Pan prawo w każdym czasie żądać zwrotu kwoty, nawet jeśli rodzice potrzebują kwoty na rehabilitację, bowiem decydująca jest Pana wola – siostra tylko przechowuje pieniądze, ale nie nabyła ich własności, zaś z treści oświadczeń nie wynika, by mogła nimi rozporządzać i by był to tzw. depozyt nieprawidłowy z art. 845 Kodeksu cywilnego.

Wezwanie do zwrotu pieniędzy

Proszę więc wystosować do siostry na piśmie tzw. ostateczne przedsądowe wezwanie do zwroty kwoty 20 000, zł oddanej jej na przechowanie na mocy art. 835, wyznaczając termin i miejsce zwrotu i dodając, że brak zwrotu w ww. terminie poskutkuje wytoczeniem pozwu cywilnego o zwrot wraz z żądaniem odsetek za opóźnienie powyżej wyznaczonej w piśmie daty i zwrotem kosztów sądowych.

Jako że jest to kwota 30 000, zł to gdyby siostra mimo wezwania nie oddała jej, a wnosiłby Pan pozew, musiałby Pan wnieść opłatę w wysokości 5% od kwoty 20 000 zł, ale w pozwie winien Pan domagać się zasądzenia od siostry na Pana rzecz jej zwrotu. Do pozwu załącza Pan Państwa oświadczenia i dowód nadania wezwania do zwrotu (dlatego proszę zachować potwierdzenie nadania i odbioru z Poczty Polskiej).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »