• Data: 2023-08-11 Autor: Katarzyna Bereda
Dłużnik wraz z żoną byli właścicielami kilku nieruchomości w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej, czyli w udziałach po połowie. Żona dłużnika zmarła, nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Czy wierzyciel może zainicjować postępowanie spadkowe po zmarłej żonie dłużnika? W jaki sposób wierzyciel może w takiej sytuacji doprowadzić do egzekucji z nieruchomości?
Zgodnie z treścią art. 779 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.): „Do egzekucji ze spadku konieczny jest – aż do działu spadku – tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom.
Przez egzekucję ze spadku rozumieć należy egzekucję z przedmiotów należących do spadku. Egzekucja z całego spadku lub udziału w spadku jako całości jest niemożliwa (por. J. Gwiazdomorski, Prawo spadkowe w zarysie, Warszawa 1968, s. 206; F. Zedler, Powództwo o zwolnienie, s. 90).
Mając powyższe na uwadze podnoszę, iż do momentu działu spadku, co do zasady, komornik nie może zając majątku spadkowego ani prowadzić z niego egzekucji. Komornik bowiem nie może prowadzić egzekucji z całego spadku – dłużnikiem jest bowiem tylko jeden spadkobierca, który posiada jedynie udział w spadku. Takie stanowisko jest w doktrynie jednoznaczne i bezspornie wskazuje, iż do momentu działu spadku nie można prowadzić egzekucji z ułamkowych części przedmiotów wchodzących w skład spadku. Komornik może jednak na podstawie art. 912 K.p.c. zająć wszystko to, co dłużnikowi z działu zostanie przyznane.
Odpowiadając na dalsze pytanie, wskazuję, iż wierzyciel jak najbardziej może zainicjować postępowanie spadkowe po zmarłej, albowiem wynika to z treści art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia”. Jak wynika z ugruntowanej opinii doktryny i orzecznictwa – Interes prawny do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku mają także wierzyciele spadkobiercy.
Podmioty te mogą bowiem w wyniku stwierdzenia nabycia spadku znaleźć się w korzystniejszej dla siebie sytuacji prawnej, gdyż będą mogły skierować egzekucję także do aktywów należących do spadku lub – przykładowo – do całego przedmiotu, który kiedyś był współwłasnością spadkodawcy i spadkobiercy, a w całości przeszedł na spadkobiercę (por. A. Napiórkowski, Postępowanie, s. 738; A. Szpunar, Zmiana postanowienia, s. 38; Księżak, Prawo spadkowe, 2017, Nb 500 oraz B. Kordasiewicz, w: System PrPryw, t. 10, 2015, s. 570, Nb 14).
Jednocześnie wskazuję, iż wierzyciel, wykazując swój interes prawny, może nawet zwrócić się do USC o wydanie skróconego odpisu aktu zgonu spadkodawcy.
Podsumowując: ustawodawca wyposażył wierzycieli w dość duży wachlarz możliwości w zakresie poszukiwania i pozyskiwania majątku dłużnika. Odsuwanie w czasie nabycia spadku może być wykorzystane przez wierzyciela, albowiem sam on może taki wniosek złożyć. Oprócz tego, postępowanie egzekucyjne może obejmować także masę spadkową, a więc udział w nieruchomości, jak i udział dłużnika – postępowanie egzekucyjne może więc być jak najbardziej prowadzone z masy spadkowej.
Pan Marek, prowadzący działalność gospodarczą, udzielił pożyczki swojemu znajomemu. Po kilku latach dowiedział się, że dłużnik odziedziczył udział w nieruchomości po zmarłej żonie, ale nie przeprowadzono postępowania spadkowego. Aby móc skutecznie dochodzić swoich roszczeń, pan Marek sam zainicjował postępowanie spadkowe, co pozwoliło mu na dalsze kroki egzekucyjne wobec udziału dłużnika w majątku spadkowym.
Pani Anna, będąc wierzycielem, zorientowała się, że jej dłużnik, pan Jan, nie przeprowadził sprawy spadkowej po zmarłej żonie, z którą wspólnie posiadali mieszkanie. Aby nie dopuścić do rozproszenia majątku, pani Anna uzyskała akt zgonu z USC i złożyła do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, co umożliwiło jej skuteczne zabezpieczenie udziału pana Jana w nieruchomości.
Firma windykacyjna, dochodząc należności wobec dłużnika, odkryła, że dłużnik odziedziczył po małżonce wartościowy udział w gospodarstwie rolnym. Aby przeprowadzić egzekucję z tej części majątku, firma samodzielnie wystąpiła o stwierdzenie nabycia spadku, dzięki czemu komornik mógł później zająć przyznaną dłużnikowi część majątku po dziale spadku.
Wierzyciel dłużnika będącego spadkobiercą ma realne narzędzia do zabezpieczenia swoich roszczeń poprzez inicjowanie postępowania spadkowego. W praktyce pozwala to na uporządkowanie sytuacji prawnej i otwiera drogę do egzekucji z majątku, który przypadnie dłużnikowi po dziale spadku. Choć komornik nie może prowadzić egzekucji z całego spadku przed jego działem, wierzyciel, wykazując interes prawny, może skutecznie przyspieszyć procedurę i zabezpieczyć należności, korzystając z dostępnych środków prawnych.
Jeżeli masz pytania dotyczące postępowania spadkowego lub potrzebujesz pomocy w skutecznym dochodzeniu należności z majątku spadkowego, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Zapewniamy szybki kontakt z prawnikiem, indywidualną analizę Twojej sytuacji i konkretne wskazówki, jak bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić postępowanie lub zabezpieczyć swoje roszczenia. Niezależnie od tego, na jakim etapie sprawy się znajdujesz, pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika