Spłata długu alimentacyjnego i umorzenie egzekucji, ile pobierze komornik?

• Data: 2023-06-30 Autor: Katarzyna Bereda

Komornik od 2 lat bezskutecznie prowadzi wobec mnie egzekucję zadłużenia alimentacyjnego. Chciałbym teraz spłacić całe to zadłużenie. Czy istnieje sposób na niepłacenie lub na obniżenie opłat komorniczych, a w szczególności opłaty stosunkowej? Jak spłacić zadłużenie przy jak najmniejszych kosztach dodatkowych po mojej stronie jako dłużnika?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spłata długu alimentacyjnego i umorzenie egzekucji, ile pobierze komornik?

Umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela

Jeżeli nie kwestionuje Pan zadłużenia, czyli uznaje zaległe należności i ich wysokość, najlepszym i jedynym rozwiązaniem jest negocjacja zadłużenia bezpośrednio z wierzycielem. Często bowiem zdarza się, iż wobec możliwości szybszej spłaty zadłużenia wierzyciel decyduje się na obniżenie zadłużenia, a następnie umorzenie postępowania egzekucyjnego. Bardzo ważne jest jednak to, iż nawet pomimo umorzenia postępowania egzekucyjnego i porozumienia z wierzycielem będzie Pan obowiązany pokryć koszty opłat egzekucyjnych – jeżeli w Pana ocenie są one nadmierne, może Pan złożyć do sądu zażalenie na postanowienie komornika w przedmiocie oszacowanych opłat. Zgodnie bowiem z treścią art. 825 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.):

„Organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek:

1) jeżeli tego zażąda wierzyciel; jednakże w sprawach, w których egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu, wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania wymaga zgody sądu lub uprawnionego organu, który zażądał wszczęcia egzekucji;

2) jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności albo orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności, zostało uchylone lub utraciło moc;

3) jeżeli egzekucję skierowano przeciwko osobie, która według klauzuli wykonalności nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji, albo jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje z innych powodów w oczywistej sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego;

4) jeżeli wierzyciel jest w posiadaniu zastawu zabezpieczającego pełne zaspokojenie egzekwowanego roszczenia, chyba że egzekucja skierowana jest do przedmiotu zastawu.”

Tylko gdy wystąpią wymienione przesłanki, postępowanie egzekucyjne może zostać umorzone, w szczególności do umorzenia dojdzie, gdy wierzyciel złoży stosowny wniosek. Wniosek dłużnika w tym zakresie, a wiec Pana, będzie bezskuteczny. Zaznaczam bowiem, iż komornik wykonuje wszelkie zlecenia na wniosek wierzyciela – to on jest władny podejmować decyzję w postępowaniu egzekucyjnym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Porozumienie z wierzycielem alimentacyjnym co do spłaty zadłużenia

Z uwagi na to, a także praktykę sądową, jeżeli nie kwestionuje Pan zadłużenia, proponuję, aby porozumiał się Pan z wierzycielem, a więc zapewne z matką dziecka i zaproponował negocjację wysokości zadłużenia. Jest to bowiem korzystne rozwiązanie dla wierzyciela, albowiem wierzyciel szybciej otrzyma wynegocjowaną należność, a postępowanie zostanie umorzone. Idąc dalej, niestety opłaty egzekucyjne są nieuniknione – jeżeli nie zgadza się Pan z ich wysokością, może Pan złożyć zażalenie na postanowienie w tym przedmiocie, jeżeli jednak postępowanie trwa ponad 2 lata i komornik wykonywał pewne czynności, to sąd raczej nie przychyli się do umorzenia lub częściowej zmiany tych kosztów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Koszty komornicze – opłata stosunkowa

W przypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela koszty komornicze również się zmniejszają, dlatego proszę porozmawiać z wierzycielem i spróbować postępowanie umorzyć, a następnie porozumieć się z komornikiem w przedmiocie niższych opłat egzekucyjnych.

W mojej ocenie będzie Pan obciążony 10% opłatą stosunkową. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 ustawy o kosztach komorniczych:

„1. W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela albo na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, wierzyciela obciąża opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Jeżeli jednak wierzyciel wykaże, że przyczyna umorzenia postępowania egzekucyjnego wiąże się ze spełnieniem świadczenia przez dłużnika w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spełnienia świadczenia, opłata ta obciąża dłużnika. Jeżeli spełnienie świadczenia lub zawarcie porozumienia z wierzycielem nastąpiło po upływie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, obciąża go opłata w wysokości 10% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.

Jeżeli wiec porozumienie zawarte jest szybciej niż miesiąc od doręczenia Panu zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji, opłata wyniesie 5%, jeżeli termin jest dłuższy niż miesiąc – jest to 10%.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pan Marek przez dwa lata unikał spłaty długu alimentacyjnego, aż w końcu postanowił uregulować całość zadłużenia. Skontaktował się bezpośrednio z byłą partnerką, która była wierzycielem, i zaproponował szybką spłatę w zamian za złożenie przez nią wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Dzięki temu komornik obciążył go jedynie 5% opłatą stosunkową, zamiast standardowych 10%.

 

Pani Anna, obciążona egzekucją komorniczą z tytułu zaległych alimentów, zwróciła się do wierzyciela z propozycją rozłożenia długu na raty w drodze prywatnego porozumienia. Wierzyciel zgodził się na szybszą spłatę w zamian za częściowe umorzenie zadłużenia i złożenie wniosku o umorzenie egzekucji. Komornik naliczył w takim przypadku tylko niezbędne minimum kosztów egzekucyjnych, a Pani Anna uniknęła wyższych opłat.

 

Pan Tomasz dowiedział się, że mimo spłaty długu nadal musi pokryć koszty komornicze. Uznał, że kwota wskazana przez komornika jest zawyżona, dlatego złożył do sądu zażalenie na wysokość opłat egzekucyjnych. Sąd, po przeanalizowaniu sprawy, częściowo uwzględnił jego wniosek, zmniejszając końcową kwotę do zapłaty.

Podsumowanie

Spłata długu alimentacyjnego przy toczącej się egzekucji komorniczej wiąże się z dodatkowymi kosztami, których całkowite uniknięcie jest niestety niemożliwe. Kluczowe jednak jest nawiązanie kontaktu z wierzycielem i próba wypracowania porozumienia co do szybkiej spłaty zadłużenia, co może znacząco ograniczyć wysokość opłat komorniczych. Warto pamiętać, że im wcześniej dojdzie do porozumienia, tym niższe będą dodatkowe koszty. W razie wątpliwości co do naliczonych opłat zawsze pozostaje możliwość złożenia zażalenia do sądu.

Oferta porad prawnych

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie zadłużenia alimentacyjnego, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Otrzymasz szybką i fachową analizę Twojej sytuacji, wskazówki dotyczące negocjacji z wierzycielem oraz pomoc w ocenie kosztów komorniczych i przygotowaniu ewentualnych pism do sądu. Wszystko wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info