Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zmusić męża do płacenia połowy raty kredytu hipotecznego?

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2019-01-21

Mam wspólnie z mężem wzięty kredyt hipoteczny. 5 lat temu zrobiliśmy rozdzielność majątkową. Niestety od tego czasu mąż nie uczestniczy w spłatach kredytu. Do tej pory płaciłam raty z własnych oszczędności, ale mam już dość. Nasz związek praktycznie nie istnieje. Jak zmusić męża do płacenia połowy raty kredytu hipotecznego?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Niestety nie ma możliwości, by na chwilę obecną zmusić męża do płacenia jego części długu. Kredyt został zaciągnięty wspólnie i w ten sposób uzyskaliście Państwo status współdłużników solidarnych. Oznacza to, że bank, niezależnie od ustaleń między współdłużnikami, co do spłat, ma prawo zwrócić się o spłatę do każdego z nich z osobna. Zatem ma Pani obowiązek płacić zadłużenie podobnie jak i mąż, ale jednocześnie bank może żądać spłaty zadłużenia tylko od jednej osoby.

Żaden bank na tym etapie nie może zmusić do spłaty części zadłużenia przez męża, a części przez Panią. Nawet jeśli zawarlibyście sądową ugodę, co do spłaty każdej kolejnej raty w ten sposób, że 1/2 płaci Pani, a 1/2 mąż to ugoda ta nie zmieniłaby Pani sytuacji wobec banku. Bank nadal mógłby żądać spłaty całego zadłużenia od Pani, gdyby mąż swojej części nie płacił. Oczywiście działa to w obie strony, bowiem bank mógłby zwrócić się też o zapłatę zaległości, gdyby powstały, tylko do męża.

Inną rzeczą jest natomiast możliwość wystąpienia przez Panią do męża o spłatę nadpłaconej przez Panią części kredytu przypadającego na męża. Ma Pani regres wobec niego za to, że spłaciła Pani to, co według łączących Państwa relacji jako współdłużników, powinno przypaść na męża. Z takim roszczeniem może Pani wystąpić jedynie wówczas, gdy spłata jakiej Pani dokona przekroczy wartość 1/2 kredytu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »