Jak odzyskać dług od nierzetelnego kontrahenta?

• Data: 2023-09-06 Autor: Artykuł Partnera

Odzyskanie długu od nierzetelnego kontrahenta to wyzwanie, z którym wielu przedsiębiorców musi się zmierzyć w trakcie prowadzenia swojej działalności. Jest to poważne zagrożenie dla stabilności firmy, a każdy dzień zwłoki może prowadzić do coraz większych strat. Z tym problemem pomoże uporać się windykacja Toruń.

Jak odzyskać dług od nierzetelnego kontrahenta?

Pozew o zapłatę

Windykacja Toruń to proces polegający na podejmowaniu odpowiednich działań w celu odzyskania zaległych płatności od dłużników. Obejmuje to szeroki zakres działań, które mają na celu przekonanie bądź zmuszenie dłużnika do uregulowania zobowiązań finansowych. Jednym ze sposobów na odzyskanie długu jest pozew o zapłatę.

 

Pozew o zapłatę jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi, które można wykorzystać w procesie odzyskiwania długu od nierzetelnego kontrahenta. Jest to formalny dokument prawniczy, który inicjuje postępowanie sądowe, które ma na celu wymuszenie zapłaty zaległej kwoty pieniędzy od dłużnika dla wierzyciela.

Co powinien zawierać pozew o zapłatę długów?

Pozew o zapłatę długów musi być starannie przygotowany, aby skutecznie inicjować postępowanie sądowe w celu odzyskania zaległej kwoty pieniędzy od dłużnika. Wymogi dotyczące pozwu określone są w art. 187 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

 

Jego najważniejszymi elementami są:

 • precyzyjne określenie żądania wierzyciela,
 • uzasadnienie żądania,
 • informację o próbie pozasądowego rozwiązania sporu, jeśli taka była.

 

Ponadto, pozew o zapłatę długu musi spełniać również formalne kryteria, jakie nakłada art. 126 KPC, w tym:

 • określenie sądu, do którego skierowany jest pozew,
 • wskazanie imienia, nazwiska lub nazwy firmy wierzyciela i dłużnika, a także, jeśli istnieją, ich przedstawicieli lub pełnomocników,
 • zamieszczenie treści pozwu oraz dowodów potwierdzających okoliczności przedstawione przez wierzyciela,
 • uwzględnienie rodzaju pisma, jakim jest pozew o zapłatę,
 • zawarcie podpisów wierzyciela, jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

 

Warto zaznaczyć, że spełnienie tych wymogów ma kluczowe znaczenie dla zgodności pozwu z przepisami prawnymi i jego skutecznego rozpatrzenia przez sąd. Możesz jednak uniknąć drogi sądowej, a pomoże w tym windykacja Toruń.

Odzyskanie długów za pomocą prawnika

Prawnik od długów, znany także jako prawnik ds. windykacji Toruń (lub każdego innego miasta), zajmuje się szerokim zakresem kwestii związanych z odzyskaniem zaległych płatności i długów. Głównymi obszarami, którymi zajmuje się prawnik od długów, są:

 

 • windykacja pozasądowa – prawnik pomaga wierzycielowi w kontaktowaniu się z dłużnikiem, wysyła pisma windykacyjne, a także negocjuje warunki spłaty oraz próbuje uzyskać dobrowolną spłatę długu.
 • negocjacje i mediacje – prawnik od długów podejmuje także próby negocjacji z dłużnikiem w celu uzyskania najlepszych warunków spłaty. Może próbować także mediacji, dzięki której pomoże stronom osiągnąć porozumienie w sprawie spłaty długu. 
 • sporządzanie pozwów o zapłatę – jeśli próby pozasądowej windykacji zawodzą, prawnik może przygotować pozew o zapłatę. Sporządzenie odpowiedniego pozwu, a także przestrzeganie formalności prawnych są kluczowe do skutecznej windykacji sądowej.
 • egzekucja komornicza – po wydaniu wyroku sądowego prawnik od długów może skorzystać z usług komornika sądowego w celu egzekucji długu. Wtedy komornik podejmuje działania mające na celu odzyskanie pieniędzy od dłużnika.
 • reprezentacja w sądzie – prawnik będzie reprezentował klienta przed sądem w przypadku złożenia pozwu o zapłatę. Będzie dążył do uzyskania wyroku na korzyść wierzyciela i śledził postępy sprawy na drodze sądowej.

 

To tylko kilka obszarów, którymi zajmuje się prawnik od długów. Jeśli rozważasz windykację Toruń, najlepszym wyjściem będzie sprawdzenie dokładnej oferty działań na stronie konkretnej kancelarii radców prawnych.

 

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej - zajrzyj tutaj Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »