• Data: 2025-04-13 Autor: Aleksandra Pofit
Problem dotyczy dodatkowych opłat naliczonych przez spółdzielnię z tytułu braku legalnego licznika zużycia wody przez pewien okres w mieszkaniu. Dzisiaj otrzymałem (a właściwie moja żona) pismo – wezwanie przedsądowe na kwotę ok. 4 tys. W załączniku pismo, które zostało wysłane do spółdzielni i, mam nadzieję – wyjaśnia sytuację. Odpowiedź spółdzielni była oczywiście negatywna. Moim zdaniem to próba wyłudzenia, bo de facto istnieje prosty sposób oceny rzeczywistego zużycia. Proszę o poradę, co z tym zrobić.
Rozumiem, że podnosi Pan, iż w nieruchomości znajduje się niezalegalizowany wodomierz. Proszę pamiętać, iż ważność legalizacji wodomierza wynosi 5 lat. Jeżeli nawet wodomierz nie posiadał ważnej legalizacji, zużycie wody w mieszkaniu musiało być rozliczone jak za lokal nieopomiarowany. Jeżeli w budynku znajdują się lokale wyposażone w wodomierze i lokale bez wodomierzy, mieszkańcy lokali nieopomiarowanych obciążani są różnicą pomiędzy wskazaniem wodomierza głównego i sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych w poszczególnych lokalach i pomieszczeniach – proporcjonalnie do ilości osób mieszkających w lokalu. Warto pamiętać, że każda wspólnota powinna uchwałą wprowadzić regulaminy rozliczania wody i ciepła. Zgodnie z art. 26 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków rozliczenia wody są prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z odbiorcami tych usług (umowa). Jeżeli odbiorca usług jest wyłącznie zarządcą budynków wielolokalowych (faktury za niezbilansowana wodę i ścieki wystawiane na zarządcę), jest on zobowiązany do rozliczenia kosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę i ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
Zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania kosztów różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody. Należnościami wynikającymi z przyjętej metody rozliczania obciąża osobę korzystającą z lokalu w tych budynkach. I dopiero na tej podstawie można wprowadzać rożne systemy rozliczeń. Jeżeli takiego regulaminu brak to członek wspólnoty może skutecznie zakwestionować nałożone na niego opłaty.
Brak opomiarowania w danym lokalu powoduje włączenie go przymusowo do części wspólnej nieruchomości, niepodobna bowiem w takiej sytuacji ustalić indywidualnego zużycia mediów. Co za tym idzie, opłaty za dostawy wody do takiej instalacji, a w konsekwencji także koszty odprowadzania ścieków, które są ich pochodną, stanowią koszty zarządu nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 14 pkt 2 ustawy o własności lokali (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 12 grudnia 2012 r., sygn. akt I A Ca 641/12).
Jeżeli jednak koszty wody zostały rozliczone na podstawie wskazań Państwa wodomierzy, to na Państwa korzyść jest fakt, iż wskazania wodomierza niezalegalizowanego nie mogą być podstawą do rozliczania zużycia wody. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy – wodomierze używane w obrocie podlegają prawnej kontroli metrologicznej w formie zatwierdzenia typu, legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej. Zgodnie z § 30 ust. 1 i § 33 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, w przypadku gdy instalacja ciepłej wody użytkowej i instalacja wodociągowa zostały wyposażone w wodomierze, służące do rozliczeń zużycia tej wody w lokalach, właściciel tych urządzeń powinien zapewnić okresową ich legalizację osobiście lub zlecając rzecz wykonawcy naprawy lub instalacji licznika. Zgodnie z art. 6a ustawy Prawo o miarach:
„1. W celu zapewnienia przekazywania wartości legalnych jednostek miar od państwowych wzorców jednostek miar do przyrządów pomiarowych organy administracji miar mogą, na wniosek zainteresowanych podmiotów, wykonywać wzorcowanie przyrządów pomiarowych.
2. Wzorcowanie, na wniosek zainteresowanego podmiotu, może dodatkowo obejmować stwierdzenie zgodności przyrządu pomiarowego ze wskazanymi przez ten podmiot wymaganiami lub specyfikacjami.
3. Wynik wzorcowania, pozwalający na przypisanie wskazaniom przyrządu pomiarowego odpowiednich wartości wielkości mierzonej lub na wyznaczenie poprawek tych wskazań oraz błędów, jest poświadczany przez organ administracji miar w świadectwie wzorcowania”.
Zgodnie natomiast z art. 8a ust. 1 powyższej ustawy: „Przyrządy pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej mogą być wprowadzane do obrotu i użytkowania oraz użytkowane tylko wówczas, jeżeli posiadają odpowiednio ważną decyzję zatwierdzenia typu lub ważną legalizację”.
Dodatkowo, skierowane do Państwa wezwanie do dotyczy (jedynie) kosztów rozliczenia ciepła, ale obejmuje fundusz remontowy, odsetki oraz koszty upomnienia. Najwyższą kwotę stanowi zaliczka, która nie obejmuje jedynie zapłaty za zużyte ciepło. Powinni Państwo również dostać odpowiedź na swoją reklamację.
W przypadkach braku zapłaty należnych wspólnocie pieniędzy zwykle występują one na drogę sądową w celu dochodzenia swoich roszczeń. Jeśli dojdzie to takiego procesu, będzie Pan mógł wskazać, iż rozliczenie wody nastąpiło bezprawnie i sąd oddali powództwo wspólnoty.
Mieszkanie bez legalnego wodomierza
Pan Krzysztof wynajmuje mieszkanie w dużym bloku, w którym nie ma legalnego wodomierza. Po kilku miesiącach dostaje rachunki za wodę, które są obliczane na podstawie średniego zużycia w całym budynku. Otrzymuje jednak wezwanie do zapłaty za dodatkowe opłaty związane z wodą, mimo że jego lokal nie był wyposażony w ważny wodomierz. Po konsultacji z prawnikiem dowiaduje się, że na podstawie przepisów jego opłaty nie powinny być naliczane w ten sposób, ponieważ wodomierz nie został zalegalizowany.
Problemy z rozliczeniem wody w kamienicy
W jednym z mieszkań w starej kamienicy, właściciel nie zainstalował wodomierza, uznając to za zbędne. Po kilku latach wspólnota mieszkaniowa naliczała opłaty za wodę na podstawie całkowitego zużycia w budynku, proporcjonalnie do liczby osób zamieszkujących poszczególne lokale. Gdy woda była rozliczana w oparciu o nielegalizowany wodomierz, właściciele lokalu zaczęli się domagać rekompensaty, twierdząc, że podstawa rozliczenia była niezgodna z przepisami.
Wodomierz niezalegalizowany w budynku wspólnoty
Pani Anna mieszka w bloku, w którym wodomierze w wielu lokalach nie były legalizowane przez kilka lat. Po kontrolach okazało się, że wodomierze w jej mieszkaniu również nie posiadają wymaganej legalizacji. Chociaż spółdzielnia naliczyła jej opłatę na podstawie wskazań tych wodomierzy, w wyniku interwencji prawnika pani Anna dowiedziała się, że takie rozliczenie jest niezgodne z przepisami. W efekcie udało się obniżyć opłatę za wodę i unikać dalszych nieprawidłowych obciążeń.
Brak legalizacji wodomierza lub błędne rozliczenia zużycia wody mogą prowadzić do nieprawidłowych opłat. W takich przypadkach można skutecznie zakwestionować te opłaty, a sąd może oddalić roszczenia wspólnoty, jeśli rozliczenia są niezgodne z przepisami. Ważne jest, aby wspólnota wprowadziła regulaminy rozliczania mediów.
Oferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie rozliczeń zużycia wody i ciepła w budynkach wielolokalowych, w tym w przypadku niezalegalizowanych wodomierzy. Doradzimy, jak skutecznie zakwestionować nieprawidłowe opłaty oraz przygotować odpowiednie pisma procesowe w przypadku sporu z zarządem wspólnoty. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388
2. Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach - Dz. U. 2001 Nr 63 poz. 636
3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, Dz.U. 1999 nr 74 poz. 836
4. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika