Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, co zrobić, by odzyskać pieniądze?

• Data: 2024-12-17 Autor: Aleksandra Pofit

Otrzymałem z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, z którego wynika, że pozwany jest zobowiązany do zapłacenia określonej kwoty. Co powinienem zrobić, aby wyegzekwować od pozwanego należności? Nakaz wydano w kwietniu 2021 r. Pozwany zamieszkuje w województwie opolskim. Trochę się zagapiłem, mam nadzieję, że nakaz nie uległ przedawnieniu. Proszę o poradę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, co zrobić, by odzyskać pieniądze?

Wyegzekwowanie należności od dłużnika

Należność nie jest jeszcze przedawniona, zatem w celu wyegzekwowania należności musi Pan złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Najbezpieczniej składać wniosek egzekucyjny do komornika właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika czy miejsca położenia nieruchomości, tym bardziej, jeśli należność jest wysoka i zamierza Pan wszcząć egzekucję z nieruchomości. Zwykle na stronie internetowej danego komornika znajdzie Pan informacje o jego właściwości miejscowej. W zakresie wniosku może Pan skorzystać z urzędowego wzoru takiego wniosku lub zlecić jego przygotowanie prawnikowi.

Zgodnie z art. 797 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „we wniosku o wszczęcie egzekucji lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu wskazuje się świadczenie, które ma być spełnione. Do wniosku lub żądania dołącza się tytuł wykonawczy”. Wniosek egzekucyjny musi spełniać warunki stawiane pismu procesowemu, tak więc musi zawierać informacje o komorniku, do którego jest kierowany, oznaczenie wierzyciela z imienia i nazwiska (lub nazwę przedsiębiorstwa) i jego adres. Ponadto we wniosku musi być wskazany dłużnik z imienia i nazwiska (lub nazwa przedsiębiorstwa) oraz adres, który jest konieczny nie tylko do wysyłania korespondencji do dłużnika, ale także do podejmowania czynności egzekucyjnych w miejscu zamieszkania/siedzibie dłużnika. Wniosek egzekucyjny musi zostać podpisany przez wierzyciela lub jego pełnomocnika, w przypadku tego drugiego konieczne jest załączenie do wniosku stosownego pełnomocnictwa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji

Zgodnie z art. 796 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się stosownie do właściwości sądowi lub komornikowi. Wniosek składany komornikowi może być złożony na urzędowym formularzu”. Właściwość miejscowa komornika wynika zarówno z przepisów kodeksu, jak i ustawy o komornikach sądowych. Przy czym w odróżnieniu od właściwości miejscowej sądu właściwość miejscowa komornika nie jest, co do zasady, właściwością wyłączną, lecz przemienną.

Zgodnie z art. 7591 Kodeksu postępowania cywilnego przepisy Kodeksu postępowania cywilnego regulujące właściwość miejscową komorników nie uchybiają prawu wyboru komornika określonemu na podstawie odrębnych przepisów. W szczególności ustawa o komornikach sądowych przyznaje wierzycielom uprawnienie do dokonania wyboru komornika niebędącego właściwym według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przedawnienie roszczenia

Zgodnie z art. 125 § 1 Kodeksu cywilnego „Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat”.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę
Pani Monika uzyskała nakaz zapłaty od dłużnika, który od miesięcy unikał spłaty długu. Po otrzymaniu nakazu, złożyła wniosek do komornika, wskazując miejsce pracy dłużnika, które wcześniej ustaliła. Komornik szybko wszczął egzekucję z wynagrodzenia dłużnika, który ostatecznie zgodził się na spłatę zadłużenia w ratach, by uniknąć dalszych zajęć.

 

Egzekucja z nieruchomości
Pan Marek, właściciel firmy budowlanej, odzyskał należności od kontrahenta, który zalegał z płatnością za usługi. Dzięki nakazowi zapłaty Marek zgłosił się do komornika właściwego dla miejsca położenia nieruchomości dłużnika. Komornik zabezpieczył nieruchomość hipoteką przymusową, co zmusiło dłużnika do szybkiego uregulowania długu, aby uniknąć jej licytacji.

 

Egzekucja z ruchomości dłużnika
Pani Agnieszka, prowadząca sklep internetowy, miała problem z dłużnikiem, który nie zapłacił za zamówione produkty. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego zwróciła się do komornika, który ustalił, że dłużnik posiada wartościowy sprzęt RTV w swoim mieszkaniu. W efekcie dłużnik zdecydował się zapłacić cały dług, aby uniknąć zajęcia i sprzedaży sprzętu.

Podsumowanie

Aby skutecznie odzyskać pieniądze od dłużnika na podstawie nakazu zapłaty, należy złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do właściwego komornika. Warto wybrać sposób egzekucji dostosowany do sytuacji dłużnika, np. zajęcie wynagrodzenia, nieruchomości czy ruchomości. Kluczowe jest działanie przed upływem terminu przedawnienia oraz przygotowanie kompletnego wniosku, który uwzględni dane dłużnika i tytuł wykonawczy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w odzyskaniu należności lub przygotowaniu wniosku egzekucyjnego? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy udzielą Ci kompleksowego wsparcia. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »