Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy można żądać zapłaty za mieszkanie i wyżywienie od byłego partnera córki?

• Data: 2024-12-15 Autor: Marek Gola

Córka wraz z partnerem i dwojgiem małych dzieci zamieszkali w naszym domu, mając do dyspozycji „całą górę”. Nie ponosili żadnych kosztów utrzymania nieruchomości, a ponadto ja z mężem kupowaliśmy produkty spożywcze, gotowaliśmy, robiliśmy pranie, zajmowaliśmy się opieką nad wnuczętami. Taki stan rzeczy trwał 5 miesięcy. Miesiąc temu partner córki się wyprowadził i nie poczuwa się do tego, aby w jakimkolwiek stopniu partycypować w kosztach utrzymania domu w czasie, kiedy u nas mieszkał i żył za nasze pieniądze. Zastanawiam się, czy możliwe jest uzyskanie od niego zapłaty za mieszkanie i wyżywienie choćby w części poniesionych przez nas kosztów. Dodam, że nie tak się umawialiśmy – wzięliśmy na siebie cały koszt ich życia u nas do czasu ukończenia remontu mieszkania, w którym mieli zamieszkać, a wówczas mieli się z nami rozliczyć. Oczywiście były to ustalenia ustne, a teraz ten człowiek się wszystkiego wypiera.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można żądać zapłaty za mieszkanie i wyżywienie od byłego partnera córki?

Nierespektowanie ustnych ustaleń co do kosztów zamieszkiwania

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

W pierwszej kolejności należałoby wrócić do genezy wprowadzenia się córki i jej rodziny do Państwa. Jakie wówczas poczyniony ustalenia? Czy w ogóle je poczyniono? Z tego, co Pani pisze, w chwili wprowadzenia się ustalono pewne niepisane zasady, które trudno teraz będzie zmienić tylko dlatego, że były partner córki się wyprowadził. Ponadto zasadnym jest zwrócenie uwagi na zapis art. 28[1] K.r.o., zgodnie z którym – jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego. Skoro nie byli małżeństwem, to przepis nie będzie miał zastosowania, ale np. użyczenie córce, które przechodzi na jej partnera, już tak.

Zmiana zasad musiałaby zatem obejmować także córkę i wnuki. Niemniej jednak jeszcze raz chcę podkreślić, że dochodzenie kosztów zamieszkania musiałoby być udowodnione, albowiem zgodnie z art. 6 K.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Rekapitulując, o ile formalnie wyobrażam sobie możliwość dochodzenia od byłego partnera córki kosztów jego zamieszkiwania w Państwa domu, o tyle faktycznie to będzie niezwykle trudne do udowodnienia i wykazania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dowody w celu dochodzenia roszczeń od byłego partnera córki

Bez wątpienia sprawa jest niezwykle trudna, albowiem to Państwo będziecie musieli wykazać ustalenia, które zmierzają do zaspokojenia Państwa roszczeń. Powyższe wynika z art. 6 K.c. Nie zmienia to jednak faktu, że o ile takimi dowodami będziecie Państwo dysponować, to sprawa jest możliwa do wygrania. W chwili obecnej należałoby zrobić zestawienie dowodów, którymi Państwo dysponujecie celem następczej ich oceny pod kątem przydatności oraz wiarygodności.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 
Nierealizowanie ustnych ustaleń

Państwo Nowakowie zgodzili się przyjąć córkę z partnerem i dwójką małych dzieci do swojego domu, nie pobierając od nich opłat za mieszkanie ani wyżywienie, z zastrzeżeniem, że po zakończeniu remontu swojego mieszkania rozliczą się z poniesionych kosztów. Jednak po pięciu miesiącach partner córki się wyprowadził, zapominając o wcześniejszych ustaleniach i odmawiając udziału w kosztach. Państwo Nowakowie stanęli przed trudnym zadaniem – udowodnienia nieformalnej umowy i dochodzenia swoich roszczeń.

 
Brak rozliczenia kosztów codziennego życia

Pani Kowalska przez kilka miesięcy wspierała swoją córkę i jej partnera, kupując jedzenie, gotując i zajmując się wnukami, podczas gdy oni mieszkali za darmo w jej domu. Kiedy partner nagle się wyprowadził, nie poczuwał się do obowiązku pokrycia kosztów. Pomimo wcześniejszych ustaleń ustnych, córka i jej partner zapomnieli o rozliczeniu, co doprowadziło do rozważania przez Panią Kowalską podjęcia działań prawnych.

 
Opieka nad wnukami bez rekompensaty

Państwo Zielińscy zgodzili się, aby córka z partnerem i dziećmi mieszkali w ich domu do czasu ukończenia remontu nowego mieszkania. W zamian za pomoc w opiece nad wnukami i codziennej organizacji życia, mieli otrzymać zwrot kosztów za mieszkanie i wyżywienie. Niestety, po rozstaniu córki z partnerem, ten odmówił rozliczenia się, co pozostawiło Zielińskich z nieuregulowanymi wydatkami.

Podsumowanie

 

Dochodzenie roszczeń wobec byłego partnera córki za poniesione koszty utrzymania może być trudne, zwłaszcza gdy ustalenia były jedynie ustne. Kluczowe jest zgromadzenie dowodów potwierdzających wcześniejsze uzgodnienia, aby skutecznie dochodzić zwrotu części poniesionych wydatków. Mimo wyzwań, warto rozważyć podjęcie kroków prawnych, by chronić swoje interesy.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism w sprawach związanych z roszczeniami o zwrot kosztów utrzymania, aby skutecznie dochodzić swoich praw. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »