• Data: 2024-12-18 Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Rodzice mieszkają z synem (syn matki), dłużnikiem jest syn. Nie wiadomo, jak wysokie są długi. Kilka dni temu był komornik i zrobił protokół itd. Wszystko, co tam jest: domy, chlew, jest zapisane na dłużnika, rodzice nie mają nic. Teraz pewnie komornik wszystko wyceni. Jak długo rodzice tam mogą mieszkać? Nie mają się gdzie wyprowadzić, bo są ze wsi i tam jest ich cały dorobek życia.
Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie jest ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 1550). Istotne jest, jeżeli chodzi o nieruchomość, w której rodzice mieszkają, jaka jest kwota zadłużenia syna. Ważny jest bowiem przepis art. 9521, który stanowi, że termin licytacji lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, wyznacza się na wniosek wierzyciela. Nadto taki wniosek o przeprowadzenie egzekucji z tego typu nieruchomości może zostać złożony jedynie przez wierzyciela, który posiada wierzytelność w wysokości co najmniej równowartości jednej dwudziestej części sumy oszacowania.
Złożenie wniosku przez wierzyciela nie jest jedynym warunkiem wyznaczenia (pierwszej) licytacji w egzekucji, której przedmiotem jest lokal mieszkalny. Przepis przewiduje bowiem w kolejnych paragrafach kolejne warunki. Zgodnie z § 2 wniosek ten może zostać złożony, jeżeli wysokość egzekwowanej należności głównej stanowi co najmniej równowartość 1/20 części sumy oszacowania. Z tym zastrzeżeniem, że jeżeli egzekucję z nieruchomości prowadzi kilku wierzycieli, termin ten wyznacza się również w przypadku, gdy wnioski w tym przedmiocie złożyli wierzyciele, których łączna wysokość egzekwowanych należności głównych stanowi co najmniej równowartość 1/20 części sumy oszacowania. Wprowadzenie warunku uzależniającego możliwość wnioskowania o wyznaczenie terminu licytacji od wysokości roszczenia wierzyciela egzekwującego ograniczonego jedynie do wysokości należności głównej jest rozwiązaniem działającym na niekorzyść wierzyciela. Jeżeli już ustawodawca wprowadził warunek wysokości roszczenia, powinien wziąć pod uwagę jego całość, a nie tylko należność główną.
Tak naprawdę kwestia zamieszkania w nieruchomości może przeciągać się znacznie w czasie. Postępowanie w przedmiocie egzekucji z nieruchomości jest postępowaniem długotrwałym. Komornik najpierw musi sporządzić opis i oszacowanie nieruchomości, wyznaczyć termin pierwszej licytacji, w przypadku sprzedaży na pierwszym terminie licytacji nieruchomości, dąd musi prawomocnie przyznać własność nieruchomości podmiotowy licytującemu. Dopiero wówczas komornik może wprowadzić tę osobę w zarząd nad nieruchomością oraz dokonać eksmisji.
Zgodnie z art. 1046 § 1 jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość lub statek albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie. W oparciu o §4 Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika uprawnienie dłużnika do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu lub prawo do lokalu zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może on zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie.
Egzekucja z nieruchomości może być dramatycznym doświadczeniem dla rodziny dłużnika, zwłaszcza gdy mieszkają tam osoby postronne, takie jak rodzice. W artykule omawiamy przebieg postępowania egzekucyjnego, prawa mieszkańców oraz możliwości uniknięcia licytacji poprzez zawarcie ugody z wierzycielami lub spłatę długu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie egzekucji z nieruchomości lub sporządzenia pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a przygotujemy dla Ciebie kompleksową poradę lub niezbędne dokumenty. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika