Spłacony dług i dalsza egzekucja komornicza

Autor: Marek Gola

Mam problem z komornikiem, który bezzasadnie prowadzi przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne. Wpłaciłam w całości bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela dochodzoną kwotę, czyli należność główną wraz z odsetkami i kosztami. Mimo to komornik zajął mój rachunek bankowy, a wierzyciel nie wycofał egzekucji. Czy w tej sytuacji pozostaje mi wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spłacony dług i dalsza egzekucja komornicza

Wierzyciel nie wycofał wniosku o egzekucję mimo spłaty zadłużenia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W pierwszej kolejności winna Pani skierować pismo do wierzyciela z prośbą o wycofanie wniosku o egzekucję lub ograniczenie takiej egzekucji jedynie do kosztów powstałych w związku z prowadzoną egzekucją pod rygorem skierowania sprawy do sądu z powództwa przeciwegzekucyjnego.

Zobacz też: Egzekucja komornicza

Powództwo przeciwegzekucyjne

Opłata sądowa od powództwa przeciwegzekucyjnego wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego. Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.

Przeczytaj też: Egzekucja długu przez komornika

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie wierzyciela do wycofania egzekucji

Powyższe jest o tyle istotne, albowiem zgodnie z treścią art. 101 K.p.c. zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. Innymi słowy, jeżeli teraz wytoczy Pani powództwo przeciwegzekucyjne bez wezwania wierzyciela do wycofania egzekucji, a ten wycofa egzekucję, to jeszcze będzie Pani musiała zapłacić jego koszta, a Pani koszta nie zostaną Pani zwrócone.

Reasumując, powództwo przeciwegzekucyjne jest jak najbardziej zasadne, ale w pierwszej kolejności winna Pani skierować wezwanie do wierzyciela celem wycofania egzekucji lub jej ograniczenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »