Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obciążenie długiem za czynsz mieszkania byłego małżonka

Marek Gola • Opublikowane: 2018-01-03

W 2011 r. zostałam wymeldowana przez byłego męża z mieszkania własnościowego. Mieliśmy już wtedy ustanowioną rozdzielność majątkową. Obecnie otrzymałam nakaz zapłaty za niepłacenie czynszu przez byłego małżonka. Wcześniej nie otrzymałam żadnego powiadomienia o zadłużeniu ze spółdzielni. Czy wyrok sądowy obciążający długiem mnie jest zgodny z prawem?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Co istotne, wskazuje Pani, iż doszło do rozwiązania małżeństwa. Nie wypowiada się Pani w zakresie podziału majątku. Jednym ze skutków rozwodu jest powstanie rozdzielności majątkowej, ale nie powoduje to, samo przez się, że majątek powstały za czasu trwania małżeństwa zostaje podzielony. Jeżeli żadne z Państwa nie wystąpiło do sądu z wnioskiem o podział majątku, mieszkanie – jak sama Pani wskazuje – własnościowe, w dalszym ciągu jest Pani współwłasnością – domniemywam, że na zasadach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, a nie we współwłasności udziałowej.

Fakt, iż nie jest zameldowana w mieszkaniu, nie powoduje, że utraciła Pani prawo współwłasności do mieszkania. Jednym z obowiązków współwłaściciela mieszkania jest regulowanie opłat zawiązanych z jego utrzymaniem. Spółdzielnia, pomimo wymeldowania, miała zatem pełne prawo dochodzić od Pani należności z tytułu nieopłaconego czynszu za mieszkanie.

Co więcej, w chwili obecnej nie może się Pani z tego obowiązku zwolnić, albowiem mieszkanie nie zostało podzielone w sprawie o podział majątku pomiędzy Panią a byłym mężem, co powoduje, że jesteście Państwo odpowiedzialni solidarnie wobec spółdzielni. Spółdzielnia ma bowiem prawo dochodzić od Pani, od byłego męża i od Państwa wspólnie zapłaty należności z tytułu czynszu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Celem uchronienia się na przyszłość przed takimi sytuacjami radziłbym zastanowić się nad podziałem majątku wspólnego, poprzez przyznanie mieszkania na własność byłemu mężowi z obowiązkiem spłaty na rzecz Pani, lub przejęcia mieszkania i spłaty męża. Istnieje także możliwość sprzedaży mieszkania przez komornika w toku postępowania sądowego (o ile nie dojdziecie Państwo do porozumienia w zakresie przyznania tegoż jednemu z Was lub wspólnego jego sprzedania), ale opcja ta pod kątem finansowym jest najmniej korzystna.

Jeżeli zdecyduje się Pani zapłacić czynsz, wówczas jeżeli będzie Pani chciała przejąć mieszkanie, Pani zobowiązanie wobec byłego męża – spłata – będzie pomniejszone o połowę tego, co Pani wpłaciła do spółdzielni. Trwanie we współwłasności, jak sama Pani przyzna, nie jest dla Pani korzystne, albowiem powoduje, że jest Pani współwłaścicielem mieszkania odpowiedzialnym za płacenie czynszu. Zameldowanie nie ma przy tym żadnego znaczenia, jako współwłaściciel może Pani w każdym momencie wejść do mieszkania. Zameldowanie jest tylko czynnością administracyjną.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »