Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odzyskać pieniądze od byłego męża?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-02-08

Jestem po rozwodzie. Mąż nie spłaca wspólnego kredytu wziętego podczas małżeństwa. Jak odzyskać pieniądze od byłego męża, skoro niedługo sprzedajmy wspólny dom?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż – jak wynika z Pani pytania – podział majątku nie został jeszcze przeprowadzony. Majątek małżeński obejmuje dom obciążony kredytem. Od paru lat kredyt spłaca Pani. Zasadne jest zatem wyliczenie dokładnie kwoty, którą Pani dotychczas zapłaciła tytułem spłaty raty kredytu, bowiem by dochodzić takiej kwoty musi ją Pani umieć nie tylko wyliczyć, ale musi być ona udowodniona. Prócz wyliczenia konieczne będą także dowody w postaci potwierdzeń zapłaty, z których wynikać będzie kiedy i w jakiej wysokości spłacał Pani raty. Dysponując takimi dowodami, przygotowując akt notarialny – umowę kupna–sprzedaży – winna Pani zasygnalizować notariuszowi, że podział kwoty ze sprzedaży winien być nierówny, gdyż na Pani rzecz winna zostać przekazana kwota wyższa aniżeli równa wartości ceny sprzedaży, po ewentualnym potraceniu kredytu.

Niemniej jednak wyraźnie podkreślić należy, iż wobec sprzedaży domu przed notariuszem, a nie zbycia w toku podziału majątku były mąż będzie musiał na takie rozliczenie wyrazić zgodę. Jego sprzeciw będzie prowadził do unicestwienia czynności, bez względu na to, czy się to Pani będzie podobał, czy też nie.

Drugą możliwością jest nabycie prawa własności domu na zasadzie podziału majątku poprzez przyznanie tego prawa Pani, z jednoczesnym obowiązkiem spłaty męża (istnieje możliwość domagania się spłaty ratalnej) po potraceniu kwoty kredytu, którą spłaciła Pani za męża.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »