Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Egzekucja z podarowanej nieruchomości

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-04-04

W chwili obecnej toczy się przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne, dłużnik skierował egzekucję na nieruchomości w postaci domu i działki rolnej, obecnie sporządzany jest opis i oszacowanie nieruchomości. Zarówno dom, jak i działkę rolną otrzymałem darowizną od rodziców. Obecnie rodzice ze względu na moje zachowanie chcą mi odebrać z powrotem darowizną z uwagi na moje niegodne zachowanie. Jeśli otrzymam od nich pismo, z którego będzie wynikało, że chcą mi odebrać darowiznę, to jeśli uznam wskazane tam powody za słuszne, to czy mogę udać się wówczas do notariusza i wyrazić zgodę na cofnięcie darowizny? Jak to się będzie miało do tej egzekucji, która obecnie się toczy? Czy w sytuacji, gdy zostanie podpisany akt notarialny o cofnięciu darowizny, to własność znowu przejdzie na rodziców i egzekucja z nieruchomości zostanie umorzona?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Własność nieruchomości przejdzie na rodziców, ale egzekucja z nieruchomości nie zostanie umorzona, co więcej, będzie się toczyć skutecznie dalej, a rodzice będę mogli przystąpić do toczącej się egzekucji w charakterze dłużnika.

Napiszę wprost, że niestety nie jest możliwe w ten sposób uchronienie nieruchomości przed egzekucją. Wynika to wprost z art. 930 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który to przepis mówi, że rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.

Jeżeli po dacie zajęcia nieruchomości – tak jak ma to miejsce w opisanym przez Pana przypadku – po zmianie właściciela postępowanie egzekucyjne toczy się dalej, właściwym dla siebie rytmem, tak jakby zbycie nieruchomości w ogóle nie nastąpiło.

Nabywca zajętej nieruchomości, czyli rodzice, może uczestniczyć w postępowaniu egzekucyjnym w charakterze dłużnika, jednakże organ egzekucyjny nie ma obowiązku wzywania nabywcy zajętej nieruchomości do wzięcia udziału w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym. Przystąpienie do postępowania egzekucyjnego zależy wyłącznie od woli nabywcy zajętej nieruchomości.

Należy jednocześnie podkreślić, że sama czynność prawna sprzedaży nieruchomości jest ważna i wywołuje skutek w postaci przeniesienia prawa własności z dłużnika na nabywcę. Przepis art. 930 § 1 powoduje bezskuteczność dokonanej czynności prawnej między dłużnikiem a nabywcą w stosunku do wierzycieli prowadzących egzekucję w zakresie każdej czynności, której przedmiotem jest rozporządzenie nieruchomością – chodzi tu o sprzedaż, zamianę, darowiznę, jej odwołanie i wszelkie inne czynności, w ramach której zmienia się właściciel.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Aby nie być gołosłowną, powołam się na wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi – I Wydział Cywilny z dnia 28 maja 2014 r., sygn.akt I ACa 1462/13, który dotyczył podobnej sprawy, tj. odwołania darowizny, w dodatku nie w drodze czynności dłużnika, ale wyroku sądu. Sąd w uzasadnieniu wskazał wyraźnie, że „w myśl art. 930 § 1 KPC rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie, nabywca zajętych w toku egzekucji rzeczy może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika, czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy. Zwłaszcza, że powołany przepis znajduje zastosowanie także w przypadku, jeżeli nabycie własności (ograniczonego prawa rzeczowego) do zajętej nieruchomości następuje na mocy wyroku sądowego, w tym wyroku zobowiązującego do powrotnego przeniesienia prawa na darczyńcę na skutek odwołania darowizny. Wówczas bowiem również dochodzi do rozporządzenia nieruchomością po jej zajęciu w rozumieniu art. 930 § 1 KPC”.

Wyrok zobowiązujący do powrotnego przeniesienia prawa na darczyńcę jest równoznaczny w skutkach z dobrowolnym aktem notarialnym, w którym nieruchomość zostanie zwrotnie przeniesiona na rodziców. Nie ma możliwości uchronienia nieruchomości przed egzekucją w drodze zmiany właściciela. W każdym przypadku egzekucja będzie się toczyć dalej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Obniżenie wysokości zajęcia komorniczego wynagrodzenia

Mam zajęcie komornicze wynagrodzenia. Miesięcznie mam potrącane prawie 1000 zł. Odnoszę wrażenie, że dużą część tej kwoty stanowi opłata dla komornika....

Egzekucja długów partnera zameldowanego w moim mieszkaniu

Mój partner, który jest zameldowany w moim mieszkaniu, otrzymał wezwanie przed egzekucyjne. Nie wiem, gdzie obecnie przebywa, bo po prostu zniknął. Boję...

Przedawnienie długu a wpis do KRD

W 2013 r. otrzymałem mandat za przejazd w wyższej klasie PKP. Mandatu nie zapłaciłem. Po upływie tak długiego czasu jedna z firm windykacyjnych...

Częściowa spłata zaległych faktur a wpis do KRD

Prowadzę działalność gospodarczą i ostatnio zdarzyło się, że nie uregulowałem należności u jednego kontrahenta. Mam zaległe dwie faktury,...

Założenie sprawy o zwrot należności

Pożyczyłam koledze 10 000 zł. Spisał ze mną pisemną umowę z moimi i jego danymi, a także została podana kwota pożyczki. Umowę podpisał....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »